Bill Gates og Paul Allen slutter historisk Microsoft-fejde

De to Microsoft-stiftere har begravet stridsøksen og genskabt et historisk billede.

Artikel top billede

Her er det historiske billede fra 1981 - og det nye foto fra denne uge.

Microsoft-medstifteren Paul Allen har delt et billede på Twitter, som viser ham sammen med Bill Gates hos Living Computer Museum i Seattle. De to milliardærer har dermed genskabt et legendarisk foto fra den 19. oktober 1981, hvor Allen og Gates poserer efter underskrivelsen af en vigtig aftale med IBM om licenseringen af MS-DOS til den kommende personlig computer. Det bliver regnet som en milepæl i it-historien. 

"Her er jeg sammen med min gamle ven Bill Gates," skriver Allen på Twitter. De fleste af computerne på billedet skulle være de samme som på det oprindelige foto.

Dermed ser det ud til, at Allen og Gates har bilagt mange års bitter strid. Paul Allen og Bill Gates stiftede Microsoft sammen i 1975. Dengang var de gode venner. Men otte år senere forlod Allen det hurtigt voksende softwarefirma, efter at han fik konstateret kræft.

Den pressesky Allen har kun sjældent udtalt sig om bruddet med Gates og Microsoft-direktør Steve Ballmer. Men han kom med en selvbiografi i 2011 under titlen "Idea Man", hvor han fremsætter hårde anklager mod sine gamle partnere.
 
Det var ikke kun hans dårlige helbred, som fik Allen til at forlade Microsoft. Allen skriver i sin bog, at Gates og Ballmer forsøgte at snyde ham og presse ham ud af firmaet. Han hævder desuden, at det var ham - og ikke Gates - der fik mange af de ideer, som gjorde Microsoft til verdens største softwarefirma.
 
Griske opportunister
I bogen fortæller Allen blandt andet om en episode i december 1982, hvor han overhørte en samtale mellem Gates og Ballmer, der diskuterede, hvordan hans andele i Microsoft kunne udvandes. Han forlod firmaet to måneder senere.
 
Allen betegner sine gamle partnere som "griske opportunister", og han fortæller om de interne magtkampe i firmaet, som altså førte til, at han blev presset ud.
 
Den rumbegejstrede Allen fortæller om, hvordan han fløj til Florida sammen med tre kolleger i  1981 for at se opsendelsen af den første rumfærge, "Columbia". Det var lige efter Microsoft havde landet kontrakten om at levere et operativsystem til IBMs personlige computere.
 
Men Microsoft havde slet ikke sådan et operativsystem. Allen reddede situationen og købte QDOS hos en bekendt for 50.000 dollar, som så senere blev til MS-DOS. Gates var alligevel rasende over turen til Florida. Allen mente, at det var vigtigere at være vidne til et historisk øjeblik end at ofre sit liv for firmaet - Gates havde dog en anden opfattelse.
 
Nu skal man nok ikke have for meget medlidenhed med Paul Allen - hans Microsoft-aktier har gjort ham til en af verdens rigeste med en anslået formue på mere end 50 milliarder kroner.
 
Bill Gates svarede efter bogens udgivelse med en kortfattet kommentar, der blev bragt i Financial Times:
 
"Selv om mine erindringer om mange af disse begivenheder kan være anderledes end Pauls, sætter jeg stor pris på hans venskab og hans vigtige bidrag til teknologiens verden og til Microsoft."

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Internal Account Manager

    Københavnsområdet

    Schilling ApS

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Vi låser vores hjem, så hvorfor beskytter vi ikke vores digitale liv?

    Beskyttelsen af dine personlige og fortrolige data i den digitale tidsalder starter med betroede krypteringsløsninger.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job