Så hurtige bliver de næste tablet-pc'er med Windows 8

Den kommende Intel-processor til tablet-pc'er skal give dobbelt ydelse i forhold til den nuværende Atom-generation.

Artikel top billede

Intel har fremvist sin næste tablet-processor, Bay Trail, på selskabets årlige konference i den kinesiske hovedstad Beijing. Den nye processor skal bruges i den næste generation af tablet-pc'er med Windows 8 og det lettere opdaterede Windows 8.1, der ventes senere i år. Det skriver CNET.

Ifølge verdens største chipfirma er der tale om en "helt ny Atom mikroarkitektur", der skal fordoble ydelsen i forhold til den nuværende generation af tablet-processorer fra Intel.

Bay Trail skal bane vejen for Intel-baserede tablet-pc'er med en tykkelse på blot 8 millimeter, hvor batteriet holder hele dagen, og standby-tiden er på flere uger.

De fleste tablet-computere bruger ARM-chips i dag, og Intel har haft svært ved at matche det lave strømforbrug.

Microsofts seneste operativsystem Windows 8 blev også udgivet i en ARM-version, Windows RT, og softwarefirmaet sælger både en ARM-baseret tablet-pc og en Intel-version med det normale Windows 8 Pro. Men salget for både Surface RT og Surface Pro har været skuffende.

Nu forsøger Intel at sætte turbo på ydelsen med Bay Trail, der indeholder fire nyudviklede Atom-kerner og Intel HD 4000 grafik.

Bay Trail er det første store redesign af Atom-mikroarkitekturen, siden den blev lanceret i 2008. Atom er Intels forsøg på at udvikle en lavenergi-processor til mobile enheder, hvor strømforbruget spiller en stor rolle.

Ligesom de nuværende Ivy Bridge-processorer skal Bay Trail bruger en 22-nanometer teknologi og Intels 3D-transistorer.

Det forventes, at HP, Lenovo, Dell og Acer kommer med nye tablet-modeller baseret på Bay Trail sidst på året. Til den tid kommer også den fjerde generation af Intels Core-processorer med kodenavnet Haswell.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S