Så hurtige bliver de næste tablet-pc'er med Windows 8

Den kommende Intel-processor til tablet-pc'er skal give dobbelt ydelse i forhold til den nuværende Atom-generation.

Artikel top billede

Intel har fremvist sin næste tablet-processor, Bay Trail, på selskabets årlige konference i den kinesiske hovedstad Beijing. Den nye processor skal bruges i den næste generation af tablet-pc'er med Windows 8 og det lettere opdaterede Windows 8.1, der ventes senere i år. Det skriver CNET.

Ifølge verdens største chipfirma er der tale om en "helt ny Atom mikroarkitektur", der skal fordoble ydelsen i forhold til den nuværende generation af tablet-processorer fra Intel.

Bay Trail skal bane vejen for Intel-baserede tablet-pc'er med en tykkelse på blot 8 millimeter, hvor batteriet holder hele dagen, og standby-tiden er på flere uger.

De fleste tablet-computere bruger ARM-chips i dag, og Intel har haft svært ved at matche det lave strømforbrug.

Microsofts seneste operativsystem Windows 8 blev også udgivet i en ARM-version, Windows RT, og softwarefirmaet sælger både en ARM-baseret tablet-pc og en Intel-version med det normale Windows 8 Pro. Men salget for både Surface RT og Surface Pro har været skuffende.

Nu forsøger Intel at sætte turbo på ydelsen med Bay Trail, der indeholder fire nyudviklede Atom-kerner og Intel HD 4000 grafik.

Bay Trail er det første store redesign af Atom-mikroarkitekturen, siden den blev lanceret i 2008. Atom er Intels forsøg på at udvikle en lavenergi-processor til mobile enheder, hvor strømforbruget spiller en stor rolle.

Ligesom de nuværende Ivy Bridge-processorer skal Bay Trail bruger en 22-nanometer teknologi og Intels 3D-transistorer.

Det forventes, at HP, Lenovo, Dell og Acer kommer med nye tablet-modeller baseret på Bay Trail sidst på året. Til den tid kommer også den fjerde generation af Intels Core-processorer med kodenavnet Haswell.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S