Så hurtige bliver de næste tablet-pc'er med Windows 8

Den kommende Intel-processor til tablet-pc'er skal give dobbelt ydelse i forhold til den nuværende Atom-generation.

Artikel top billede

Intel har fremvist sin næste tablet-processor, Bay Trail, på selskabets årlige konference i den kinesiske hovedstad Beijing. Den nye processor skal bruges i den næste generation af tablet-pc'er med Windows 8 og det lettere opdaterede Windows 8.1, der ventes senere i år. Det skriver CNET.

Ifølge verdens største chipfirma er der tale om en "helt ny Atom mikroarkitektur", der skal fordoble ydelsen i forhold til den nuværende generation af tablet-processorer fra Intel.

Bay Trail skal bane vejen for Intel-baserede tablet-pc'er med en tykkelse på blot 8 millimeter, hvor batteriet holder hele dagen, og standby-tiden er på flere uger.

De fleste tablet-computere bruger ARM-chips i dag, og Intel har haft svært ved at matche det lave strømforbrug.

Microsofts seneste operativsystem Windows 8 blev også udgivet i en ARM-version, Windows RT, og softwarefirmaet sælger både en ARM-baseret tablet-pc og en Intel-version med det normale Windows 8 Pro. Men salget for både Surface RT og Surface Pro har været skuffende.

Nu forsøger Intel at sætte turbo på ydelsen med Bay Trail, der indeholder fire nyudviklede Atom-kerner og Intel HD 4000 grafik.

Bay Trail er det første store redesign af Atom-mikroarkitekturen, siden den blev lanceret i 2008. Atom er Intels forsøg på at udvikle en lavenergi-processor til mobile enheder, hvor strømforbruget spiller en stor rolle.

Ligesom de nuværende Ivy Bridge-processorer skal Bay Trail bruger en 22-nanometer teknologi og Intels 3D-transistorer.

Det forventes, at HP, Lenovo, Dell og Acer kommer med nye tablet-modeller baseret på Bay Trail sidst på året. Til den tid kommer også den fjerde generation af Intels Core-processorer med kodenavnet Haswell.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen