Tocifret millionbeløb væk efter mystisk forhandler-krak

Fortsat mystik om konkurs hos Esbjerg-forhandler. Krav fra kreditorerne strømmer stadig ind.

Artikel top billede

En konkursredegørelse viser,at kravene mod Admiral IT A/S indtil videre løber op i 11,5 millioner kroner.

Mystikken breder sig efter sidste måneds konkurs i den esbjergensiske ERP-forhandler Admiral IT A/S. Selskabet blev erklæret konkurs den 15. marts på grund af manglende lønudbetaling på tilsammen 145.000 kroner til to af selskabets ansatte.

Men efter krakket i sidste uge er kravene mod selskabet væltet ind hos konkursboets kurator, Corna Mønsted fra advokatfirmaet Kirk Larsen & Ascanius.

Channelworld er i besiddelse af en redegørelse, som kuratoren udsendte 5. april. Ifølge redegørelsen er der i alt rejst krav mod konkursboet på 11,5 millioner kroner. Samtidig viser gennemgangen af konkursboet, at selskabets ledelse har forudfaktureret opgaver for omkring 800.000 kroner, som ikke kan realiseres.

Der er ifølge redegørelsen ikke andre aktiver i det krakkede selskab. Kreditorerne må derfor indstille sig på at stå tilbage med en endog meget lang næse.

Ifølge Corna Mønsted er der, siden konkursredegørelsen blev udsendt i sidste uge, kommet flere kreditorkrav til. Det kan betyde, at den samlede gæld i selskabet kan vise sig at være betydeligt større end de 11,5 millioner kroner.

"Det (de 11,5 mio.kr., red.) er de foreløbige anmeldelser fra kreditorerne, men vi gør det op løbende," siger Corna Mønsted, som fortæller, at hun fortsat arbejder på at sælge de aktiver, der er i boet. Hun ønsker dog ikke at give detaljer om, præcis hvilke aktiver der er tale om.

"Jeg arbejder på at sælge de aktiver, der er i boet. Det er så meget, jeg kan sige om sagen lige nu," lyder det kortfattet fra Corna Mønsted.

Channelworld har forgæves forsøgt at komme i kontakt med Kurt Weiland, som frem til konkursen var registreret som direktør i Admiral IT A/S.

På hjemmesiden www.admiral.dk henvises kunder til selskabet Admiral IT Denmark Aps, som ifølge hjemmesiden er "et nyt selskab med en ny ejerkreds". Siden henviser også til et support-telefonnummer, hvor en meget fåmælt medarbejder oplyser, at man ikke kan komme i kontakt med selskabets ledelse.

Admiral IT har været aktiv i branchen i mere end 30 år, og så sent som for et halvt år siden købte man sig ind i to amerikanske forhandlere. Admiral har desuden haft en afdeling i Bangla Desh.

Læs mere:

Tavshed efter vestjysk ERP-konkurs
Opkøb: Esbjerg-forhandler I USA-eventyr

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job