Tocifret millionbeløb væk efter mystisk forhandler-krak

Fortsat mystik om konkurs hos Esbjerg-forhandler. Krav fra kreditorerne strømmer stadig ind.

Artikel top billede

En konkursredegørelse viser,at kravene mod Admiral IT A/S indtil videre løber op i 11,5 millioner kroner.

Mystikken breder sig efter sidste måneds konkurs i den esbjergensiske ERP-forhandler Admiral IT A/S. Selskabet blev erklæret konkurs den 15. marts på grund af manglende lønudbetaling på tilsammen 145.000 kroner til to af selskabets ansatte.

Men efter krakket i sidste uge er kravene mod selskabet væltet ind hos konkursboets kurator, Corna Mønsted fra advokatfirmaet Kirk Larsen & Ascanius.

Channelworld er i besiddelse af en redegørelse, som kuratoren udsendte 5. april. Ifølge redegørelsen er der i alt rejst krav mod konkursboet på 11,5 millioner kroner. Samtidig viser gennemgangen af konkursboet, at selskabets ledelse har forudfaktureret opgaver for omkring 800.000 kroner, som ikke kan realiseres.

Der er ifølge redegørelsen ikke andre aktiver i det krakkede selskab. Kreditorerne må derfor indstille sig på at stå tilbage med en endog meget lang næse.

Ifølge Corna Mønsted er der, siden konkursredegørelsen blev udsendt i sidste uge, kommet flere kreditorkrav til. Det kan betyde, at den samlede gæld i selskabet kan vise sig at være betydeligt større end de 11,5 millioner kroner.

"Det (de 11,5 mio.kr., red.) er de foreløbige anmeldelser fra kreditorerne, men vi gør det op løbende," siger Corna Mønsted, som fortæller, at hun fortsat arbejder på at sælge de aktiver, der er i boet. Hun ønsker dog ikke at give detaljer om, præcis hvilke aktiver der er tale om.

"Jeg arbejder på at sælge de aktiver, der er i boet. Det er så meget, jeg kan sige om sagen lige nu," lyder det kortfattet fra Corna Mønsted.

Channelworld har forgæves forsøgt at komme i kontakt med Kurt Weiland, som frem til konkursen var registreret som direktør i Admiral IT A/S.

På hjemmesiden www.admiral.dk henvises kunder til selskabet Admiral IT Denmark Aps, som ifølge hjemmesiden er "et nyt selskab med en ny ejerkreds". Siden henviser også til et support-telefonnummer, hvor en meget fåmælt medarbejder oplyser, at man ikke kan komme i kontakt med selskabets ledelse.

Admiral IT har været aktiv i branchen i mere end 30 år, og så sent som for et halvt år siden købte man sig ind i to amerikanske forhandlere. Admiral har desuden haft en afdeling i Bangla Desh.

Læs mere:

Tavshed efter vestjysk ERP-konkurs
Opkøb: Esbjerg-forhandler I USA-eventyr

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S