Servere med smartphone-chips sparer strøm

HP var de første, som satsede stort på servere med ARM-chips. Nu kommer de første servere i HP's Project Moonshot - men uden ARM.

Artikel top billede

Det nye HP Moonshot 1500 system bruger smartphone-chips til at sænke strømforbruget.

Tilbage i 2011 kunne HP præsentere sine planer om at sælge servere med ARM-chips. Det såkaldte Project Moonshot skulle reducere strømforbruget i verdens datacentre med op til 90 procent. HP ville bruge de samme processorer til servere, som også findes i mobiltelefoner og andre små mobile enheder.

De er optimeret til lavt batteriforbrug - og egner sig dermed også til servere, hvor strømforbruget ligeledes spiller en meget væsentlig rolle.

Nu - to år senere - har HP så lanceret sine første servere i Project Moonshot. Men det er uden ARM-teknologi. HP bruger i stedet smartphone-chips fra Intel. Ligesom ARM-chippen er Intels Atom også udviklet til mobile enheder med meget lavt strømforbrug. De første smartphones med Atom kom sidste år.

Denne processor er Intels forsøg på at angribe ARM. En kamp, som altså også udspiller sig i serverrummet.

Ifølge HP kan Moonshot reducere pladsbehovet med 80 procent og sænke omkostningerne med 77 procent i forhold til traditionelle servere.

Det anslås, at der bliver brug for mellem 8 og 10 millioner nye servere til de aktuelle cloud-tjenester de næste par år. Med den nuværende server-teknologi kræver det et areal på størrelse med 200 fodboldbaner. Desuden vil disse servere bruge strøm, der svarer til produktionen på tre kraftværker.

Kunderne må vente på ARM

I det nye HP Moonshot 1500 system er det muligt at supportere op til 1.800 servere i ét rackskab. De enkelte servere deles om fælles komponenter i samme chassis som storage, netværks-interface, strømforsyning og køling. Disse mini-servere kan f.eks. bruges til webapplikationer.

Der er tale om en modulær struktur, som nemt kan udvides. De første Moonshot-moduler med AMD's system-on-a-chip skulle allerede være på vej. Men kunderne må vente længere på ARM-moduler. HP venter på de første 64-bit ARM-chips til serverbrug, der skulle være klar senere i år.

HP mener ikke, at det giver nogen mening at bruge 32-bit ARM system-on-a-chip løsninger.

Dermed spiller ARM altså indtil videre ikke nogen rolle i det system, der oprindelig blev annonceret som verdens første ARM-server.

Kampen om server-rummet

Der er meget på spil for Intel. I de gigantiske datacentre, som Google, Apple, Amazon og andre internet-giganter har konstrueret, spiller energiforbruget også en afgørende rolle - her er det typisk ikke prisen for hardwaren, der afgør, om datacenteret er profitabelt, men derimod det totale strømforbrug. Det kan sænkes betydeligt med mobile processorer.

Intel leverer stadig 90 procent af alle processorer til servere - et marked, der har en værdi på mere end 60 mia. kr. om året - men ARM satser på at få en bid af dette marked.

HP var de første, der annoncerede et kommercielt server-produkt baseret på ARM.

Et ARM-baseret system til 1,2 mio. dollar med et halvt storage-rack, 41 kabler og 9,9 kilowatt strømforbrug kan levere den samme ydelse som et Intel-baseret server-system til 3,3 mio. dollar med 400 servere, 10 storage racks og 1.600 kabler samt et strømforbrug på 91 kilowatt, lovede HP i 2011.

Nu har Intel så foreløbig vundet kampen med sin Atom-processor til Project Moonshot. En kamp, som altså både udspilles i de mindste enheder - dem, vi har i lommen - og i de store talknusere, som holder skyen i luften og serverer data til de mobile smartphones og tablets.

Politiets Efterretningstjeneste

Datacentertekniker hos PET

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

PET søger nysgerrig og udviklingsorienteret IT-infrastrukturtekniker

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en incident og problem manager til DeMars (SAP) i Hvidovre

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S