Anonymous skændes: Var det dumt at angribe KL?

Der er masser, som synes, at det er åndssvagt at blande sig i konflikten mellem KL og lærerne, siger et tidligere medlem af bevægelsen.

Artikel top billede

Det er langt fra en samlet politisk bevægelse, der i de seneste dage har lammet it-, web- og mailsystemer i Kommunernes Landsforening (KL), og nu truer med at gøre det samme mod Socialdemokratiet. Det skriver Avisen.dk.

Bevægelsens støtter spænder fra det ekstreme højre til det ekstreme venstre. Den rummer samtidig kræfter, der ønsker at holde sig langt væk fra partipoliti og arbejdsmarkedskampe.

"Der har været enighed nok til at lave nogle angreb, men der er masser inden for Anonymous, som synes, det er irriterende og åndssvagt at blande sig i konflikten mellem KL og lærerne," siger Erik Ernst Marcussen til Avisen.dk.

Han var tidligere en del af bevægelsen og har stort kendskab til, hvordan Anonymous opererer. Han følger den aktuelle cyberkrig i de chatrum, hvor man diskuterer angrebene, hvorfra de også er blevet koordineret.

Da fagforeningen 3F i fjor blokerede Restaurant Vejlegården, blev både 3F og HK's hjemmesider udsat for DDoS-angreb. En gruppe, der påstod at være en del af Anonymous, tog efterfølgende afstand fra angrebene.

Lektor ved Københavns Universitet Lars Konzack, der har beskæftiget sig med Anonymous i flere år, bekræfter over for Avisen.dk splittelsen.

"En så ustruktureret organisation som Anonymous kan ikke være enig om alt. Der er nogle steder, hvor det nærmest peger i hver sin retning, der er også andre steder, hvor de er forholdsvist enige," siger Lars Konzack.

KL's hjemmesider KL.dk og meretidsammen.dk kører igen nu, selv om der stadig er angreb på de to sites.

"Der kan dog stadig forekomme ustabilitet på KL.dk og meretidsammen.dk, da webserverne stadig angribes udefra. It-teknikerne arbejder på højtryk for at holde systemerne i luften og afværge angrebene," siger Rune Scheye Koop.

Anonymous har senest truet med at angribe Socialdemokraternes hjemmeside.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos