Anonymous skændes: Var det dumt at angribe KL?

Der er masser, som synes, at det er åndssvagt at blande sig i konflikten mellem KL og lærerne, siger et tidligere medlem af bevægelsen.

Artikel top billede

Det er langt fra en samlet politisk bevægelse, der i de seneste dage har lammet it-, web- og mailsystemer i Kommunernes Landsforening (KL), og nu truer med at gøre det samme mod Socialdemokratiet. Det skriver Avisen.dk.

Bevægelsens støtter spænder fra det ekstreme højre til det ekstreme venstre. Den rummer samtidig kræfter, der ønsker at holde sig langt væk fra partipoliti og arbejdsmarkedskampe.

"Der har været enighed nok til at lave nogle angreb, men der er masser inden for Anonymous, som synes, det er irriterende og åndssvagt at blande sig i konflikten mellem KL og lærerne," siger Erik Ernst Marcussen til Avisen.dk.

Han var tidligere en del af bevægelsen og har stort kendskab til, hvordan Anonymous opererer. Han følger den aktuelle cyberkrig i de chatrum, hvor man diskuterer angrebene, hvorfra de også er blevet koordineret.

Da fagforeningen 3F i fjor blokerede Restaurant Vejlegården, blev både 3F og HK's hjemmesider udsat for DDoS-angreb. En gruppe, der påstod at være en del af Anonymous, tog efterfølgende afstand fra angrebene.

Lektor ved Københavns Universitet Lars Konzack, der har beskæftiget sig med Anonymous i flere år, bekræfter over for Avisen.dk splittelsen.

"En så ustruktureret organisation som Anonymous kan ikke være enig om alt. Der er nogle steder, hvor det nærmest peger i hver sin retning, der er også andre steder, hvor de er forholdsvist enige," siger Lars Konzack.

KL's hjemmesider KL.dk og meretidsammen.dk kører igen nu, selv om der stadig er angreb på de to sites.

"Der kan dog stadig forekomme ustabilitet på KL.dk og meretidsammen.dk, da webserverne stadig angribes udefra. It-teknikerne arbejder på højtryk for at holde systemerne i luften og afværge angrebene," siger Rune Scheye Koop.

Anonymous har senest truet med at angribe Socialdemokraternes hjemmeside.

Mere om samme emne

Annonceindlæg fra Systematic

Systematic og Helsing vil gøre droner til en integreret del af fremtidens beredskab

Samarbejdet mellem Systematic og Helsing skal styrke Europas kontrol over egne forsvarsdata – og bringe militær og civil sikkerhed tættere sammen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car