ComOFF: Hør dansker drive tele-scammer til vanvid

Fupmager blev fuppet. Hør kølig dansker køre sin plageånd rundt i manegen.

Artikel top billede

Tele-scammere har af og til held med at lokke penge eller kodeord ud af blåøjede danskere. Men nogle gange udvælger scammerne de helt forkerte ofre.

Den danske YouTube-bruger "Fordfairlanedk" blev gennem længere tid ringet op af indiske eller pakistanske telefonfuppere. Til sidst fik han nok og optog en video, hvor han giver en scammer kam til sit hår.

Efter videoen har man næsten mere ondt af fupmageren end det danske offer, der i den grad formår at irritere og drive sin plageånd til vanvid.

Den indiske udtale af www bliver til "double uu, double uu, double uu", og sådan misforstår danskeren gentagne gange bevidst fupmageren.

Først da danskeren beder om fupmagerens egne kreditkortoplysninger, så "jeg kan købe ting for dine penge", går det op for scammeren, at det er ham, der er blevet snydt, og at han har spildt en god portion af sin arbejdsdag.

Samtalen varede over 40 minutter, men er klippet ned til et kortere, men underholdende, sammendrag. Lyt i videoen nederst.

Hør også min kollega Runes tidligere snak med en lignende scammer, der har svært ved at finde ud af, at hans offer sidder på en Mac - og ikke en pc.

Annonce

Annonceindlæg fra Jysk IT

Sikkerhed skal være en del af driften

Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S