TOPHISTORIE:Henrik Bodskov fratræder som topchef for Aeven - ny topchef allerede klar

Artikel top billede

ComOFF: Hør dansker drive tele-scammer til vanvid

Fupmager blev fuppet. Hør kølig dansker køre sin plageånd rundt i manegen.

Tele-scammere har af og til held med at lokke penge eller kodeord ud af blåøjede danskere. Men nogle gange udvælger scammerne de helt forkerte ofre.

Den danske YouTube-bruger "Fordfairlanedk" blev gennem længere tid ringet op af indiske eller pakistanske telefonfuppere. Til sidst fik han nok og optog en video, hvor han giver en scammer kam til sit hår.

Efter videoen har man næsten mere ondt af fupmageren end det danske offer, der i den grad formår at irritere og drive sin plageånd til vanvid.

Den indiske udtale af www bliver til "double uu, double uu, double uu", og sådan misforstår danskeren gentagne gange bevidst fupmageren.

Først da danskeren beder om fupmagerens egne kreditkortoplysninger, så "jeg kan købe ting for dine penge", går det op for scammeren, at det er ham, der er blevet snydt, og at han har spildt en god portion af sin arbejdsdag.

Samtalen varede over 40 minutter, men er klippet ned til et kortere, men underholdende, sammendrag. Lyt i videoen nederst.

Hør også min kollega Runes tidligere snak med en lignende scammer, der har svært ved at finde ud af, at hans offer sidder på en Mac - og ikke en pc.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere