ComOFF: Hør dansker drive tele-scammer til vanvid

Fupmager blev fuppet. Hør kølig dansker køre sin plageånd rundt i manegen.

Artikel top billede

Tele-scammere har af og til held med at lokke penge eller kodeord ud af blåøjede danskere. Men nogle gange udvælger scammerne de helt forkerte ofre.

Den danske YouTube-bruger "Fordfairlanedk" blev gennem længere tid ringet op af indiske eller pakistanske telefonfuppere. Til sidst fik han nok og optog en video, hvor han giver en scammer kam til sit hår.

Efter videoen har man næsten mere ondt af fupmageren end det danske offer, der i den grad formår at irritere og drive sin plageånd til vanvid.

Den indiske udtale af www bliver til "double uu, double uu, double uu", og sådan misforstår danskeren gentagne gange bevidst fupmageren.

Først da danskeren beder om fupmagerens egne kreditkortoplysninger, så "jeg kan købe ting for dine penge", går det op for scammeren, at det er ham, der er blevet snydt, og at han har spildt en god portion af sin arbejdsdag.

Samtalen varede over 40 minutter, men er klippet ned til et kortere, men underholdende, sammendrag. Lyt i videoen nederst.

Hør også min kollega Runes tidligere snak med en lignende scammer, der har svært ved at finde ud af, at hans offer sidder på en Mac - og ikke en pc.

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S