Kreditor rasende: Admiral-ledelse har fjernet millioner før krak

Voldsomme beskyldninger om fusk mod den tidligere ledelse i den krakkede forhandler. Kreditor skyder med skarpt mod kurator og kræver en kulegravning af hele forløbet.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Bølgerne går højt i sagen om Esbjerg-forhandleren Admiral It A/S, som i sidste måned gik konkurs.

En af kreditorerne i konkursboet, Peter Lexander, har de seneste dage lagt voldsomt pres på konkursboets kurator, advokat Corna Mønsted, for at få advokaten til at kulegrave forløbet omkring konkursen. Han kræver desuden, at konkursboet politianmelder den tidligere ledelse i Admiral It.

I en række e-mails til kuratoren, som Channelworld er i besiddelse af, beskylder Peter Lexander blandt andet den tidligere ledelse i Admiral It for at have overført op mod tre millioner kroner fra Admiral It A/S til et datterselskab i Bangla Desh, som Admiral It har drevet med støttet fra Udenrigsministeriets bistandsorganisation DANIDA.

Peter Lexander mener også, at ledelsen i Admiral It har ført støttekroner fra Danida ud af Admiral It.

Han truer derfor nu selv med at anmelde den tidligere ledelse i Admiral It til politiet for at have ført store beløb ud af selskabet kort før konkursen.

Peter Lexander siger til Channelworld, at han i perioden op til konkursen den 15. marts skød penge i Admiral IT for at "redde stumperne" i selskabet, som han udtrykker det.

Men efter konkursen er der ifølge en redegørelse fra kurator Corna Mønsted ikke penge tilbage i selskabet til hverken kreditorer eller til at betale for en nærmere undersøgelse af, hvad der præcis er foregået.

"Jeg har 3,5 millioner kroner til gode i Admiral It, og jeg synes det er påfaldende, at kurator ikke ønsker at undersøge, hvad der er foregået," siger Peter Lexander til Channelworld.

Peter Lexander hævder desuden, at kurator allerede har solgt en del af Admiral It til den tidligere direktør Kurt Weiland for omkring 400.000 kroner, plus at konkursboet har tilgodehavender hos tidligere kunder på op mod tre kvart million kroner. Derfor burde der være penge til at betale for en nærmere kulegravning af konkursboet, mener han.

"Jeg ved fra flere tidligere ansatte, at der er betalt 400.000 kroner for Navision-delen af Admiral IT. Så når kurator siger, at hun ikke har nogle midler, så er det ikke korrekt," siger Peter Lexander.

Kurator afviser kritikken

De samlede krav mod Admiral It løber ifølge kuratorens redegørelse op i 11,5 millioner kroner, men ifølge Peter Lexander er kurator mere optaget af at skaffe penge til at indfri et én million kroner stort virksomhedspant hos Admiral Its bankforbindelse, Danske Bank, end af at finde ud af, hvordan det gabende hul i Admiral Its pengekasse er opstået.

Kurator Corna Mønsted skriver i sine mail-svar til den utilfredse kreditor, at der ikke er "frie midler" i konkursboet, og at hun derfor ikke har mulighed for at gå i gang med at kulegrave konkursboet. Corna Mønsted kan i øvrigt "ikke genkende de anførte beløb", som Peter Lexander henviser til.

Derfor har hun "ikke funder belæg for politianmeldelse" af den tidligere ledelse i Admiral It, skriver hun blandt andet. Hendes seneste mail til Peter Lexander slutter lakonisk:

"Fremtidige henvendelser vil ikke blive besvaret."

Da Channelworld fanger Corna Mønsted på telefonen, afviser hun Peter Lexanders kritik.

"Jeg kan ikke indgive en politianmeldelse alene på grundlag af kreditorers personlige holdninger og rygter, som jeg får serveret i en e-mail," siger Corna Mønsted.

Hun afviser også, at Navision-delen af Admiral Its forretning skulle være solgt. Hun bekræfter dog, at der forhandles om et salg.

"Jeg oplyser aldrig, hvem jeg forhandler med om salg af dele af et konkursbo. Men jeg er i forhandling med flere mulige købere," siger hun.

Hun oplyser videre, at hun ikke har oplysninger om pengebeløb, der skulle være ført ud af selskabet op til konkursen.

"Jeg kan ikke kommentere på, hvilke overførsler der er sket fra Admiral Its konto, allerede fordi jeg ikke har modtaget kontoudtog fra banken, "siger Corna Mønsted.

Channelworld har forgæves forsøgt at få en kommentar fra den tidligere direktør i Admiral It A/S, Kurt Weiland.

Læs mere:

Tocifret millionhul efter krakket ERP-forhandler
Tavshed efter vestjysk ERP-konkurs

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    KMD A/S

    Product Owner

    Midtjylland

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Københavnsområdet

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird