Nu skal du også læse dine nyheder hos LinkedIn

Den populære karriere-portal LinkedIn har købt nyhedslæseren Pulse.

Artikel top billede

Nu skal internet-tjenesten LinkedIn udbygges til et omfattende medieplatform. Det første skridt er overtagelsen af nyhedslæseren Pulse. Ifølge en pressemeddelelse har LinkedIn betalt omkring en halv milliard kroner for Pulse. En tiendedel af dette beløb er betalt kontant, mens resten er aktier. Det menes, at Microsoft, Yahoo og flere andre også har været interesseret i at overtage nyhedslæseren.

Pulse har omkring 30 millioner brugere, som kan samle RSS-feeds og posteringer fra sociale netværk til deres eget personlige magasin. Tjenesten blev startet i 2010 af studerende fra Stanford-universitetet i Silicon Valley. Der er Pulse-apps til iOS og Android.

I et blogindlæg beskriver LinkedIn-produktchef Deep Nishar, hvordan det sociale netværk skal forvandles til en professionel medieplatform.

"Vi mener, at vi kan hjælpe alle professionelle med at tage mere intelligente forretnings-beslutninger ved at udnytte den erhvervsmæssige viden, der flyder gennem LinkedIn i form af nyheder, statusopdateringer, branchenyt, debatter, kommentarer og mere," skriver Deep Nishar.

LinkedIn fortæller også, at de forskellige Pulse-apps fortsat vil være tilgængelige, og der kommer indtil videre ingen ændringer for brugerne. Pulse-udviklerne skal fremover arbejde hos LinkedIn i Mountain View.

Karriere-portalen LinkedIn blev stiftet i 2003 og har omkring 200 millioner brugere.

Læses lige nu

    Forsvaret

    Informationssikkerhedsofficer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S