Nu skal du også læse dine nyheder hos LinkedIn

Den populære karriere-portal LinkedIn har købt nyhedslæseren Pulse.

Artikel top billede

Nu skal internet-tjenesten LinkedIn udbygges til et omfattende medieplatform. Det første skridt er overtagelsen af nyhedslæseren Pulse. Ifølge en pressemeddelelse har LinkedIn betalt omkring en halv milliard kroner for Pulse. En tiendedel af dette beløb er betalt kontant, mens resten er aktier. Det menes, at Microsoft, Yahoo og flere andre også har været interesseret i at overtage nyhedslæseren.

Pulse har omkring 30 millioner brugere, som kan samle RSS-feeds og posteringer fra sociale netværk til deres eget personlige magasin. Tjenesten blev startet i 2010 af studerende fra Stanford-universitetet i Silicon Valley. Der er Pulse-apps til iOS og Android.

I et blogindlæg beskriver LinkedIn-produktchef Deep Nishar, hvordan det sociale netværk skal forvandles til en professionel medieplatform.

"Vi mener, at vi kan hjælpe alle professionelle med at tage mere intelligente forretnings-beslutninger ved at udnytte den erhvervsmæssige viden, der flyder gennem LinkedIn i form af nyheder, statusopdateringer, branchenyt, debatter, kommentarer og mere," skriver Deep Nishar.

LinkedIn fortæller også, at de forskellige Pulse-apps fortsat vil være tilgængelige, og der kommer indtil videre ingen ændringer for brugerne. Pulse-udviklerne skal fremover arbejde hos LinkedIn i Mountain View.

Karriere-portalen LinkedIn blev stiftet i 2003 og har omkring 200 millioner brugere.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Everllence

    Senior Cyber security engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Management Consultant

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job