Nu kan du bortføre et fly med din smartphone

En sikkerheds-forsker har vist, at du kan overtage kontrollen over et fly med en simpel Android-app.

Artikel top billede

Det lyder som plottet til en dårlig action-film, men en tysk sikkerheds-forsker har nu demonstreret, at du kan kapre og styre et fly med din smartphone. Hugo Teso, der selv er uddannet pilot, har brugt tre år på at lede efter sikkerhedshuller i flysystemer.

Han har fundet talrige sårbarheder og udviklet app'en PlaneSpoilt til Android, som kan bruges til at hacke flyets computere. Det melder NetSecurity og Computerworld i USA.

Hugo Teso præsenterede sin app på sikkerheds-konferencen Hack in the Box i Amsterdam. Hans præsentation kan også hentes online.

PlaneSpoilt udnytter blandt andet et sikkerhedshul i ACARS (Aircraft Communications Addressing and Reporting System), der bruges til at udveksle data mellem flyet og kontrolstationer på jorden.

Men Teso har ikke afprøvet sin software på en rigtig flyvning, hvilket ville være både farligt og ulovligt.

Han har i stedet købt fly-software og -hardware fra forskellige leverandører for at teste sin applikation. På eBay fandt han et komplet flight management system (FMS) og simulations-værktøjer, der bruger den samme kode som rigtige fly.

Det har han brugt til at opbygge et realistisk flymiljø, og her kunne han så overtage kontrollen over et virtuelt fly med sin software og bestemme kursen.

Teso mener, at hans app også vil fungere med et rigtigt fly, men her vil piloten sandsynligvis opdage, at noget er galt, og der vil så være mulighed for at slå autopiloten fra og overtage manuel styring.

Det bliver dog stadig sværere at flyve uden autopilot i moderne fly.

Forskeren mener, at det er relativt nemt at lukke sikkerhedshullerne med en softwareopdatering og har nu taget kontakt til myndighederne og producenter af fly-systemer.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse