Nu kan du bortføre et fly med din smartphone

En sikkerheds-forsker har vist, at du kan overtage kontrollen over et fly med en simpel Android-app.

Artikel top billede

Det lyder som plottet til en dårlig action-film, men en tysk sikkerheds-forsker har nu demonstreret, at du kan kapre og styre et fly med din smartphone. Hugo Teso, der selv er uddannet pilot, har brugt tre år på at lede efter sikkerhedshuller i flysystemer.

Han har fundet talrige sårbarheder og udviklet app'en PlaneSpoilt til Android, som kan bruges til at hacke flyets computere. Det melder NetSecurity og Computerworld i USA.

Hugo Teso præsenterede sin app på sikkerheds-konferencen Hack in the Box i Amsterdam. Hans præsentation kan også hentes online.

PlaneSpoilt udnytter blandt andet et sikkerhedshul i ACARS (Aircraft Communications Addressing and Reporting System), der bruges til at udveksle data mellem flyet og kontrolstationer på jorden.

Men Teso har ikke afprøvet sin software på en rigtig flyvning, hvilket ville være både farligt og ulovligt.

Han har i stedet købt fly-software og -hardware fra forskellige leverandører for at teste sin applikation. På eBay fandt han et komplet flight management system (FMS) og simulations-værktøjer, der bruger den samme kode som rigtige fly.

Det har han brugt til at opbygge et realistisk flymiljø, og her kunne han så overtage kontrollen over et virtuelt fly med sin software og bestemme kursen.

Teso mener, at hans app også vil fungere med et rigtigt fly, men her vil piloten sandsynligvis opdage, at noget er galt, og der vil så være mulighed for at slå autopiloten fra og overtage manuel styring.

Det bliver dog stadig sværere at flyve uden autopilot i moderne fly.

Forskeren mener, at det er relativt nemt at lukke sikkerhedshullerne med en softwareopdatering og har nu taget kontakt til myndighederne og producenter af fly-systemer.

Annonce

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S