Artikel top billede

Vild fremtids-mus med indbygget tastatur bliver nu til virkelighed

CombiMouse har eksisteret som idé siden 1999. Nu bliver den med stor sandsynlighed sendt i produktion.

Der er blevet talt om CombiMouse siden 1999. Men det er aldrig blevet til mere end en prototype.

Men nu er der udsigt til, at den specielle mus kommer i produktion.  

Der er startet en indsamling på crowdfunding-siden IndieGoGo. Hvis der i alt bliver spyttet 20.000 dollars i kassen, bliver der lavet en prototype, som kan sendes i produktion.

Musen er iøjnefaldende, fordi den er en sammensmeltning af mus og tastatur. Hvis man har motorikken til det, skulle det være muligt at navigere og indtaste tekst simultant med CombiMouse.

Musen er splittet i to dele. En til hver hånd. Den højre del er både mus og halvdelen af keyboardet. En teknik, som der er søgt patent på, betyder, at musen står fast, når man bruger den som keyboard.

Støt her

Et argument for CombiMouses ergonomi skulle være, at man bliver mindre træt i hånden, fordi man ikke skal løfte hånden fra tastaturet for at lave musebevægelser.

Den højre del, der både skal udgøre halvdelen af tastaturet og trækkes rundt på bordet som mus, kunne godt se en anelse kluntet og tung ud, men idémændene lover, at den i sig selv vejer mindre end en Apple Magic Mouse.

Her på siderne har vi omtalt prototypen i 2009 og i dette galleri fra 2011.

Der er stadig 33 dage, til indsamlingen slutter. Bidragydere får rabat-kuponer eller gavekort til rigtige CombiMouses. Men kun hvis denne indledende kampagne er succesfuld, vil der blive søsat en egentlig kampagne, der resulterer i en brugbar mus.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere