Vild fremtids-mus med indbygget tastatur bliver nu til virkelighed

CombiMouse har eksisteret som idé siden 1999. Nu bliver den med stor sandsynlighed sendt i produktion.

Artikel top billede

Der er blevet talt om CombiMouse siden 1999. Men det er aldrig blevet til mere end en prototype.

Men nu er der udsigt til, at den specielle mus kommer i produktion.  

Der er startet en indsamling på crowdfunding-siden IndieGoGo. Hvis der i alt bliver spyttet 20.000 dollars i kassen, bliver der lavet en prototype, som kan sendes i produktion.

Musen er iøjnefaldende, fordi den er en sammensmeltning af mus og tastatur. Hvis man har motorikken til det, skulle det være muligt at navigere og indtaste tekst simultant med CombiMouse.

Musen er splittet i to dele. En til hver hånd. Den højre del er både mus og halvdelen af keyboardet. En teknik, som der er søgt patent på, betyder, at musen står fast, når man bruger den som keyboard.

Støt her

Et argument for CombiMouses ergonomi skulle være, at man bliver mindre træt i hånden, fordi man ikke skal løfte hånden fra tastaturet for at lave musebevægelser.

Den højre del, der både skal udgøre halvdelen af tastaturet og trækkes rundt på bordet som mus, kunne godt se en anelse kluntet og tung ud, men idémændene lover, at den i sig selv vejer mindre end en Apple Magic Mouse.

Her på siderne har vi omtalt prototypen i 2009 og i dette galleri fra 2011.

Der er stadig 33 dage, til indsamlingen slutter. Bidragydere får rabat-kuponer eller gavekort til rigtige CombiMouses. Men kun hvis denne indledende kampagne er succesfuld, vil der blive søsat en egentlig kampagne, der resulterer i en brugbar mus.

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

IT Business Analyst

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job