ComOFF: 10.000 falske iPhone 5 vælter som dominobrikker

Det ser imponerende ud, men det er fup og fidus, når 10.000 eksemplarer af iPhone 5 vælter som dominobrikker. Se videoen her.

Artikel top billede

Tag 10.000 eksemplarer af iPhone 5, stil dem op på en række og lad dem falde som dominobrikker. 

Sådan er konceptet i en video på YouTube, som i øjeblikket hitter viralt og i skrivende stund er set 500.000 gange.

Umiddelbart lyder det vanvittigt dyrt at bruge så mange Apple-telefoner - ikke mindst når der tænkes på udgiften til de efterfølgende reparationer, når eller hvis skærmene går i stykker.

Men det har ikke kostet sindssygt meget at fremstille den utrolige video, da den er fup og fidus.

De mange telefoner er nemlig skabt med hjælp fra en computer, og de er altså ikke rigtige telefoner.

Det er Aatma Studio, som har produceret filmen, og det står faktisk med småt på firmaets YouTube-side, at de 10.000 iPhones er computeranimerede (CG).

Men det er ikke alle, som fanger den detalje, når de ser den forholdsvis virkelighedstro video.

Kan du spotte, at det ikke er rigtige telefoner?

Det er i øvrigt ikke første gang, at Aatma Studio har produceret videoer til YouTube, der handler om Apples produkter.

Det er tidligere blevet til en konceptvideo om iPhone 5, som var udstyret med et ultraslankt design og imponerende funktioner som laserkeyboard og holografisk display.

Den video er set næsten 70 millioner gange:

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S