Se det skøre Twitter-kukur

Twitter har nu fået bygget et kukur, hvor en lille fugl kommer ud, hver gang der er nyt fra det sociale netværk.

Artikel top billede

"Jeg har hørt en lille fugl synge om ...". Det gamle udtryk bliver taget meget bogstaveligt hos Twitter, som nu er gået sammen med det britiske designfirma Berg om at bygge et officielt Twitter-kukur. Der har tidligere været lignende uofficielle projekter, men det er første gang, at Twitter selv har udviklet et ur til væggen.

Det nye #Flock kukur er selvfølgelig forbundet med nettet, og der kommer en lille fugl ud - ledsaget af fuglekvidder - hver gang der sker noget nyt i din Twitter-profil. Det kan være en ny person, der følger dig på Twitter, en direkte besked eller en retweet.

London-firmaet Berg er mest kendt for deres Little Printer, som udskriver statusopdateringer fra sociale netværk på en lille strimmel papir.

I den nedenstående video beskriver Berg, hvordan man har udviklet Twitter-uret. Det indeholder en forholdsvis simpel mekanisme, der styrer de små fugle. Det hele kan konfigureres med en mobil app.

Der er endnu en video hos Berg, som viser urets funktioner.

Berg har udviklet en komplet platform baseret på Arduino, der skal gøre det lettere at bygge netopkoblede produkter som Twitter-uret.

Desværre ser det ud til, at Twitter ikke har tænkt sig at sælge det håndlavede kukur. De første eksemplarer skal i stedet foræres til virksomheder og private, der har demonstreret den mest kreative brug af det sociale netværk.

Men det kan være en helt ny trend. Måske hedder fremtiden slet ikke smartwatch, men derimod smartclock.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS