Se det skøre Twitter-kukur

Twitter har nu fået bygget et kukur, hvor en lille fugl kommer ud, hver gang der er nyt fra det sociale netværk.

Artikel top billede

"Jeg har hørt en lille fugl synge om ...". Det gamle udtryk bliver taget meget bogstaveligt hos Twitter, som nu er gået sammen med det britiske designfirma Berg om at bygge et officielt Twitter-kukur. Der har tidligere været lignende uofficielle projekter, men det er første gang, at Twitter selv har udviklet et ur til væggen.

Det nye #Flock kukur er selvfølgelig forbundet med nettet, og der kommer en lille fugl ud - ledsaget af fuglekvidder - hver gang der sker noget nyt i din Twitter-profil. Det kan være en ny person, der følger dig på Twitter, en direkte besked eller en retweet.

London-firmaet Berg er mest kendt for deres Little Printer, som udskriver statusopdateringer fra sociale netværk på en lille strimmel papir.

I den nedenstående video beskriver Berg, hvordan man har udviklet Twitter-uret. Det indeholder en forholdsvis simpel mekanisme, der styrer de små fugle. Det hele kan konfigureres med en mobil app.

Der er endnu en video hos Berg, som viser urets funktioner.

Berg har udviklet en komplet platform baseret på Arduino, der skal gøre det lettere at bygge netopkoblede produkter som Twitter-uret.

Desværre ser det ud til, at Twitter ikke har tænkt sig at sælge det håndlavede kukur. De første eksemplarer skal i stedet foræres til virksomheder og private, der har demonstreret den mest kreative brug af det sociale netværk.

Men det kan være en helt ny trend. Måske hedder fremtiden slet ikke smartwatch, men derimod smartclock.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest