Se det skøre Twitter-kukur

Twitter har nu fået bygget et kukur, hvor en lille fugl kommer ud, hver gang der er nyt fra det sociale netværk.

Artikel top billede

"Jeg har hørt en lille fugl synge om ...". Det gamle udtryk bliver taget meget bogstaveligt hos Twitter, som nu er gået sammen med det britiske designfirma Berg om at bygge et officielt Twitter-kukur. Der har tidligere været lignende uofficielle projekter, men det er første gang, at Twitter selv har udviklet et ur til væggen.

Det nye #Flock kukur er selvfølgelig forbundet med nettet, og der kommer en lille fugl ud - ledsaget af fuglekvidder - hver gang der sker noget nyt i din Twitter-profil. Det kan være en ny person, der følger dig på Twitter, en direkte besked eller en retweet.

London-firmaet Berg er mest kendt for deres Little Printer, som udskriver statusopdateringer fra sociale netværk på en lille strimmel papir.

I den nedenstående video beskriver Berg, hvordan man har udviklet Twitter-uret. Det indeholder en forholdsvis simpel mekanisme, der styrer de små fugle. Det hele kan konfigureres med en mobil app.

Der er endnu en video hos Berg, som viser urets funktioner.

Berg har udviklet en komplet platform baseret på Arduino, der skal gøre det lettere at bygge netopkoblede produkter som Twitter-uret.

Desværre ser det ud til, at Twitter ikke har tænkt sig at sælge det håndlavede kukur. De første eksemplarer skal i stedet foræres til virksomheder og private, der har demonstreret den mest kreative brug af det sociale netværk.

Men det kan være en helt ny trend. Måske hedder fremtiden slet ikke smartwatch, men derimod smartclock.

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste hacker i Århus eller København?

Københavnsområdet

Aktieselskabet CARL CHRISTENSEN

Vi søger en nysgerrig og skarp BI-assistent

Midtjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job