Se det skøre Twitter-kukur

Twitter har nu fået bygget et kukur, hvor en lille fugl kommer ud, hver gang der er nyt fra det sociale netværk.

Artikel top billede

"Jeg har hørt en lille fugl synge om ...". Det gamle udtryk bliver taget meget bogstaveligt hos Twitter, som nu er gået sammen med det britiske designfirma Berg om at bygge et officielt Twitter-kukur. Der har tidligere været lignende uofficielle projekter, men det er første gang, at Twitter selv har udviklet et ur til væggen.

Det nye #Flock kukur er selvfølgelig forbundet med nettet, og der kommer en lille fugl ud - ledsaget af fuglekvidder - hver gang der sker noget nyt i din Twitter-profil. Det kan være en ny person, der følger dig på Twitter, en direkte besked eller en retweet.

London-firmaet Berg er mest kendt for deres Little Printer, som udskriver statusopdateringer fra sociale netværk på en lille strimmel papir.

I den nedenstående video beskriver Berg, hvordan man har udviklet Twitter-uret. Det indeholder en forholdsvis simpel mekanisme, der styrer de små fugle. Det hele kan konfigureres med en mobil app.

Der er endnu en video hos Berg, som viser urets funktioner.

Berg har udviklet en komplet platform baseret på Arduino, der skal gøre det lettere at bygge netopkoblede produkter som Twitter-uret.

Desværre ser det ud til, at Twitter ikke har tænkt sig at sælge det håndlavede kukur. De første eksemplarer skal i stedet foræres til virksomheder og private, der har demonstreret den mest kreative brug af det sociale netværk.

Men det kan være en helt ny trend. Måske hedder fremtiden slet ikke smartwatch, men derimod smartclock.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse