Varmt rygte: IBM sælger server-division

Medie hævder, at der stort set ligger en aftale klar om frasalg af IBM's x86-serveraktiviteter.

Artikel top billede

Rygterne har været der før: At IBM ville sælge deres Intel-serverafdeling (x86) til kinesiske Lenovo, der købte it-gigantens pc-afdeling i 2005. Den serverserie, som IBM markedsfører under navnet x-series.

Nu er rygterne dukket op igen med fornyet styrke i forbindelse med IBM's seneste kvartalsregneskab.

Amerikanske CRN skriver, at der tilsyneladende kun mangler de sidste formaliteter, før der er en aftale mellem IBM og Lenovo.
Ifølge CRN's kilder forlanger IBM omkring 30 milliarder kroner for deres x86-server-afdeling.

CRN har desuden "erfaret", at IBM direkte har informeret sine medarbejdere i en udviklingsafdeling i North Carolina om, at de fra 1. juni vil overgå til at være ansat hos Lenovo i stedet for hos IBM.

Rygtet om, at IBM vil frasælge x86-forretningen til Lenovo, har været oppe at vende før. Første gang i 2008. Dengang blev det dog ikke til noget.

Flere indicier peger dog på, at IBM denne gang vitterligt har en interesse i at sælge.

Blandt andet sagde IBM's koncernøkonomichef Mark Loughridge i forbindelse med præsentationen af første kvartals regnskab i går, at IBM har planlagt aktiviteter med det formål at forbedre forretningen ved at købe op og sælge fra.

Lenovo er den perfekte køber set fra IBM's side. Blandt andet fordi Lenovo ikke konkurrerer med IBM på andre områder, som eksempelvis HP og Dell.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune