Artikel top billede

Varmt rygte: IBM sælger server-division

Medie hævder, at der stort set ligger en aftale klar om frasalg af IBM's x86-serveraktiviteter.

Rygterne har været der før: At IBM ville sælge deres Intel-serverafdeling (x86) til kinesiske Lenovo, der købte it-gigantens pc-afdeling i 2005. Den serverserie, som IBM markedsfører under navnet x-series.

Nu er rygterne dukket op igen med fornyet styrke i forbindelse med IBM's seneste kvartalsregneskab.

Amerikanske CRN skriver, at der tilsyneladende kun mangler de sidste formaliteter, før der er en aftale mellem IBM og Lenovo.
Ifølge CRN's kilder forlanger IBM omkring 30 milliarder kroner for deres x86-server-afdeling.

CRN har desuden "erfaret", at IBM direkte har informeret sine medarbejdere i en udviklingsafdeling i North Carolina om, at de fra 1. juni vil overgå til at være ansat hos Lenovo i stedet for hos IBM.

Rygtet om, at IBM vil frasælge x86-forretningen til Lenovo, har været oppe at vende før. Første gang i 2008. Dengang blev det dog ikke til noget.

Flere indicier peger dog på, at IBM denne gang vitterligt har en interesse i at sælge.

Blandt andet sagde IBM's koncernøkonomichef Mark Loughridge i forbindelse med præsentationen af første kvartals regnskab i går, at IBM har planlagt aktiviteter med det formål at forbedre forretningen ved at købe op og sælge fra.

Lenovo er den perfekte køber set fra IBM's side. Blandt andet fordi Lenovo ikke konkurrerer med IBM på andre områder, som eksempelvis HP og Dell.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere