Dansk konkurrent dukker Also - Tech Data får også stryg

Norske forhandlere belønner bedre kundeservice og vurderer pris som den vigtige faktor, når de handler med distributørerne.

Artikel top billede

Distributøren EET topper  listen over de mest populære broadlinedistributører i Norge. Med et klart forspring til Also på andenpladsen, mens sidste års vinder Tech Data er røget helt ned på en fjerdeplads.

Det skriver Channelworlds norske søstermedie Itbransjen, der står bag kåringen af årets distributør i Norge.

EET vandt også prisen som årets broadlinedistributør i Norge i 2010. I følge Itbransjen havde EET i årets undersøgelse et pænt forpsring ned til Also (Also Actebis) på undersøgelsens andenplads.

Itbransjen fremhæver, at EET især fik gode vurderinger på deres service overfor forhandlerne.

Udover titlen som året broadlinedistributør udnævner Itbransjen også vindere i kategorien årets nichedistributør. Her vandt specialdistributøren Autra titlen for andet år i træk. Årets mobildistributør blev svenskejede 20:20 Mobile.

I følge norske Itbransjen har især producenternes pris været en afgørende faktor i kåringen af årets distributører i Norge.

Det er de norske forhandlere, der via online-spørgeskemaer udnævner årets distributør efter et princip, der ligner Channelworlds danske Image-undersøgelse. 25.000 norske forhandlere fik buddet om at vurdere distributørerne. Itbransjen oplyser ikke hvor mange forhandlere, der besvarede årets spørgeskema.

Herhjemme har danske forhandlere siden år 2000 vurderet producenter og distributører. I 2012, hvor godt 2000 danskere forhandlere gav deres besyv med, kom distributøren Also (Also Actebis) ud som nummer et i distributør-kategorien i den danske Image-undersøgelse, mens det på producent-siden overraskende var Microsoft, der vandt.

Læs mere:
Se hvem der vandt Image 2012
Also Actebis: Producenterne rådgiver for dårligt

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS