Ny supertynd e-læser koster seks gange mere end lovet

Det skulle være verdens mindste og billigste e-læser. Men prisen for den nye Beagle er noget højere end ventet.

Artikel top billede

Tyske Txtr har udviklet en ny e-læser, som skulle være både mindre og billigere end alle andre lignende apparater på markedet. Den lille Beagle blev annonceret sidste efterår, og den skulle sælges for blot 10 euro eller omkring 75 kroner. Nu kan Beagle endelig købes i de første lande - men prisen er noget højere end det, der blev lovet sidste år. Den er landet på 60 euro eller omkring 450 kroner.

Beagle har ingen fysiske stik, og den har en tykkelse på blot fem millimeter på det tyndeste sted. Der er end ikke et stik til et strømkabel - energien kommer fra AAA-batterier, som sættes i den buede bund.

Beagle har en fem-tommers skærm med en opløsning på 800 x 600 billedpunkter. Det er ikke meget i forhold til Kindle Paperwhite, hvor opløsningen er på 1.024 x 768, men så er vægten også kun på 128 gram med batterier. Tykkelsen er på mellem 4 og 1,4 millimeter.

Skærmen er ikke berøringsfølsom, men der er tre knapper på bunden af enheden, der bruges til at bladre i bøgerne. Der er heller ingen baggrunds-belysning.

Enheden kan modtage e-bøger trådløst fra en Android-smartphone over Bluetooth. Her skal man så installere Txtr-applikationen til Android, der bruges til at hente nye bøger. Det betyder også, at Beagle understøtter de fleste formater for e-bøger, som ePub og PDF. En app til iOS skulle være på vej.

Det tyske firma har indbygget 4 GB Flash-hukommelse i enheden og fortæller, at batterierne kun skal skiftes én gang om året - hvis man læser 12-15 e-bøger om året. Man kan selv skifte bagpladen, der fås i fire forskellige farver.

Txtr har også en dansk butik med e-bøger, men indtil videre er Beagle ikke lanceret på det danske marked. I Tyskland sælges Beagle for 60 euro sammen med et 10 euro gavekort til e-bøger, og den skal også tilbydes som en del af et mobilabonnement fremover.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS