Ny supertynd e-læser koster seks gange mere end lovet

Det skulle være verdens mindste og billigste e-læser. Men prisen for den nye Beagle er noget højere end ventet.

Artikel top billede

Tyske Txtr har udviklet en ny e-læser, som skulle være både mindre og billigere end alle andre lignende apparater på markedet. Den lille Beagle blev annonceret sidste efterår, og den skulle sælges for blot 10 euro eller omkring 75 kroner. Nu kan Beagle endelig købes i de første lande - men prisen er noget højere end det, der blev lovet sidste år. Den er landet på 60 euro eller omkring 450 kroner.

Beagle har ingen fysiske stik, og den har en tykkelse på blot fem millimeter på det tyndeste sted. Der er end ikke et stik til et strømkabel - energien kommer fra AAA-batterier, som sættes i den buede bund.

Beagle har en fem-tommers skærm med en opløsning på 800 x 600 billedpunkter. Det er ikke meget i forhold til Kindle Paperwhite, hvor opløsningen er på 1.024 x 768, men så er vægten også kun på 128 gram med batterier. Tykkelsen er på mellem 4 og 1,4 millimeter.

Skærmen er ikke berøringsfølsom, men der er tre knapper på bunden af enheden, der bruges til at bladre i bøgerne. Der er heller ingen baggrunds-belysning.

Enheden kan modtage e-bøger trådløst fra en Android-smartphone over Bluetooth. Her skal man så installere Txtr-applikationen til Android, der bruges til at hente nye bøger. Det betyder også, at Beagle understøtter de fleste formater for e-bøger, som ePub og PDF. En app til iOS skulle være på vej.

Det tyske firma har indbygget 4 GB Flash-hukommelse i enheden og fortæller, at batterierne kun skal skiftes én gang om året - hvis man læser 12-15 e-bøger om året. Man kan selv skifte bagpladen, der fås i fire forskellige farver.

Txtr har også en dansk butik med e-bøger, men indtil videre er Beagle ikke lanceret på det danske marked. I Tyskland sælges Beagle for 60 euro sammen med et 10 euro gavekort til e-bøger, og den skal også tilbydes som en del af et mobilabonnement fremover.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef til Cyberdivisionens Infrastruktursystemer i Hvidovre

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Driftskoordinator til Cyberdivisionens Operationscenter i Hvidovre

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S