Hvilke danske forhandlere får lov at sælge Surface Pro? Microsoft er tavs

Indenfor den næste måned kommer business-udgaven af Microsofts tablet-pc ud i butikkerne. Spørgsmålet er bare: Hvilke butikker?

Artikel top billede

Microsoft holder kortene tæt til kroppen, når det gælder en præcis dato for lanceringen af Surface Pro i Danmark. I sidste uge kom det frem, at Microsoft inden udgangen af maj måned vil lancere sin nye erhvervs-tablet, Surface Pro, i en stribe europæiske lande - herunder Danmark.

Men en ting er usikkerheden om lanceringsdatoen. En anden ting er, hvilke forhandlere Microsoft vil satse på, som skal gøre Surface Pro til en succes hos erhvervskunderne.

Hos Microsoft Danmark ønsker man ikke at give flere detaljer om hverken lancering eller salgsstrategi.

"Nu har vi foreløbig annonceret, at Surface Pro kommer til Danmark inden udgangen af maj. Det er, hvad vi kan sige indtil videre," lyder det kortfattet fra Microsofts kommunikationsdirektør Anders Adelhorst.

Da Microsoft i februar i år lancerede Surface-fætteren RT på det danske markeds valgte man at satse på salg gennem store retailkæder som Expert, Elgiganten og Fona. Og noget tyder på, at Microsoft lige nu overvejer om man også skal satse på retailforhandlere til at sælge Surface Pro.

For ifølge Channelworlds oplysninger er det chefen for Microsofts retaildivision, Claus Due, der har ansvaret for Surface Pro. Det er ham, der står for dialogen med de distributører og forhandlere, som lige nu løber Microsoft på dørene med spørgsmål om Surface Pro-lanceringen. Men også overfor it-kanalen er Microsoft karrig med oplysninger.

Hos landets største it-distributør Also, siger nordisk direktør Torben Qvist:

"På nuværende tidspunkt er distributørerne ikke informeret om, at vi bliver involveret i Surface-distributionen. Derfor har jeg heller ikke nogen dato for den danske lancering," siger Torben Qvist, som tydeligvis ikke har glemt, at Microsoft i februar valgte at gå direkte til de store retailkæder, ved lanceringen af Surface RT.

"Man har jo valgt at gå direkte til retailere med den første Surface. Det kan godt være det bliver anderledes med Pro, men med den viden vi har i dag, bliver vi ikke involveret," siger han.

I forhandlerfællesskabet CBC har direktør Peder Hvejsel heller ikke fået nogen melding fra Microsoft.

"Vi har spurgt Microsoft, men har ikke fået svar, så der er ingen afklaring. Men vi er da stadigvæk temmelig interesserede i at vores forhandlere kan få adgang til at sælge Surface Pro. Jeg mener så absolut, at Microsoft bør gå via forhandlerkanalen med Pro-modellen, ligesom vi burde have været med på RT-modellen. Det er jo her SMB-kunderne handler," siger Peder Hvejsel.

Læs mere:

Mere om samme emne

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S