Hvilke danske forhandlere får lov at sælge Surface Pro? Microsoft er tavs

Indenfor den næste måned kommer business-udgaven af Microsofts tablet-pc ud i butikkerne. Spørgsmålet er bare: Hvilke butikker?

Artikel top billede

Microsoft holder kortene tæt til kroppen, når det gælder en præcis dato for lanceringen af Surface Pro i Danmark. I sidste uge kom det frem, at Microsoft inden udgangen af maj måned vil lancere sin nye erhvervs-tablet, Surface Pro, i en stribe europæiske lande - herunder Danmark.

Men en ting er usikkerheden om lanceringsdatoen. En anden ting er, hvilke forhandlere Microsoft vil satse på, som skal gøre Surface Pro til en succes hos erhvervskunderne.

Hos Microsoft Danmark ønsker man ikke at give flere detaljer om hverken lancering eller salgsstrategi.

"Nu har vi foreløbig annonceret, at Surface Pro kommer til Danmark inden udgangen af maj. Det er, hvad vi kan sige indtil videre," lyder det kortfattet fra Microsofts kommunikationsdirektør Anders Adelhorst.

Da Microsoft i februar i år lancerede Surface-fætteren RT på det danske markeds valgte man at satse på salg gennem store retailkæder som Expert, Elgiganten og Fona. Og noget tyder på, at Microsoft lige nu overvejer om man også skal satse på retailforhandlere til at sælge Surface Pro.

For ifølge Channelworlds oplysninger er det chefen for Microsofts retaildivision, Claus Due, der har ansvaret for Surface Pro. Det er ham, der står for dialogen med de distributører og forhandlere, som lige nu løber Microsoft på dørene med spørgsmål om Surface Pro-lanceringen. Men også overfor it-kanalen er Microsoft karrig med oplysninger.

Hos landets største it-distributør Also, siger nordisk direktør Torben Qvist:

"På nuværende tidspunkt er distributørerne ikke informeret om, at vi bliver involveret i Surface-distributionen. Derfor har jeg heller ikke nogen dato for den danske lancering," siger Torben Qvist, som tydeligvis ikke har glemt, at Microsoft i februar valgte at gå direkte til de store retailkæder, ved lanceringen af Surface RT.

"Man har jo valgt at gå direkte til retailere med den første Surface. Det kan godt være det bliver anderledes med Pro, men med den viden vi har i dag, bliver vi ikke involveret," siger han.

I forhandlerfællesskabet CBC har direktør Peder Hvejsel heller ikke fået nogen melding fra Microsoft.

"Vi har spurgt Microsoft, men har ikke fået svar, så der er ingen afklaring. Men vi er da stadigvæk temmelig interesserede i at vores forhandlere kan få adgang til at sælge Surface Pro. Jeg mener så absolut, at Microsoft bør gå via forhandlerkanalen med Pro-modellen, ligesom vi burde have været med på RT-modellen. Det er jo her SMB-kunderne handler," siger Peder Hvejsel.

Læs mere:

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialist i Informations- og Datastyring i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Engagement Manager | Energy & Utility

    Københavnsområdet

    Everllence

    Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect