Hvilke danske forhandlere får lov at sælge Surface Pro? Microsoft er tavs

Indenfor den næste måned kommer business-udgaven af Microsofts tablet-pc ud i butikkerne. Spørgsmålet er bare: Hvilke butikker?

Artikel top billede

Microsoft holder kortene tæt til kroppen, når det gælder en præcis dato for lanceringen af Surface Pro i Danmark. I sidste uge kom det frem, at Microsoft inden udgangen af maj måned vil lancere sin nye erhvervs-tablet, Surface Pro, i en stribe europæiske lande - herunder Danmark.

Men en ting er usikkerheden om lanceringsdatoen. En anden ting er, hvilke forhandlere Microsoft vil satse på, som skal gøre Surface Pro til en succes hos erhvervskunderne.

Hos Microsoft Danmark ønsker man ikke at give flere detaljer om hverken lancering eller salgsstrategi.

"Nu har vi foreløbig annonceret, at Surface Pro kommer til Danmark inden udgangen af maj. Det er, hvad vi kan sige indtil videre," lyder det kortfattet fra Microsofts kommunikationsdirektør Anders Adelhorst.

Da Microsoft i februar i år lancerede Surface-fætteren RT på det danske markeds valgte man at satse på salg gennem store retailkæder som Expert, Elgiganten og Fona. Og noget tyder på, at Microsoft lige nu overvejer om man også skal satse på retailforhandlere til at sælge Surface Pro.

For ifølge Channelworlds oplysninger er det chefen for Microsofts retaildivision, Claus Due, der har ansvaret for Surface Pro. Det er ham, der står for dialogen med de distributører og forhandlere, som lige nu løber Microsoft på dørene med spørgsmål om Surface Pro-lanceringen. Men også overfor it-kanalen er Microsoft karrig med oplysninger.

Hos landets største it-distributør Also, siger nordisk direktør Torben Qvist:

"På nuværende tidspunkt er distributørerne ikke informeret om, at vi bliver involveret i Surface-distributionen. Derfor har jeg heller ikke nogen dato for den danske lancering," siger Torben Qvist, som tydeligvis ikke har glemt, at Microsoft i februar valgte at gå direkte til de store retailkæder, ved lanceringen af Surface RT.

"Man har jo valgt at gå direkte til retailere med den første Surface. Det kan godt være det bliver anderledes med Pro, men med den viden vi har i dag, bliver vi ikke involveret," siger han.

I forhandlerfællesskabet CBC har direktør Peder Hvejsel heller ikke fået nogen melding fra Microsoft.

"Vi har spurgt Microsoft, men har ikke fået svar, så der er ingen afklaring. Men vi er da stadigvæk temmelig interesserede i at vores forhandlere kan få adgang til at sælge Surface Pro. Jeg mener så absolut, at Microsoft bør gå via forhandlerkanalen med Pro-modellen, ligesom vi burde have været med på RT-modellen. Det er jo her SMB-kunderne handler," siger Peder Hvejsel.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,