Hvem klarer bedst en tur i asfalten: iPhone 5 eller Samsung Galaxy S4?

De første droptest af iPhone 5 mod Samsung Galaxy S4 er begyndt at dukke op på nettet. Hvilken mobil klarer bedst at hakke fortænderne i asfalten? Få svaret her.

Artikel top billede

Lige meget hvor forsigtig du er, så kommer du på et tidspunkt til at tabe din telefon. 

Men hvor godt holder nye telefoner som iPhone 5 og Samsung Galaxy S4, når de rammer asfalten?

Det har flere gadgetentusiaster forsøgt at undersøge, og de seneste par dage er de første droptest af de to telefoner dukket op på nettet.

iPhone 5 og Samsung Galaxy S4 udsættes for de samme prøvelser, der består i alt fra et fumlet tab ud af lommen til en røvtur med fronten direkte mod asfalten.

Det overordnede billede i de tre testvideoer, som du finder i bunden af denne artikel, er ikke til at tage fejl af: Det er en dum idé at tabe din telefon, og den vil på et tidspunkt få smadret skærmen.

I to af de tre test viser det sig dog, at iPhone 5 klarer sig noget bedre end Samsung Galaxy S4.

I den tredje test bliver det uafgjort.

Her følger de tre forskellige videoer:

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo