Ny trend: Køb et blad og få hardware med

Microsoft har inkluderet en hel WLAN-router i det nyeste nummer af Forbes-magasinet.

Artikel top billede

Det er efterhånden helt almindeligt, at trykte blade sælges sammen med en dvd, musik-cd eller en lille bog. Nu har Microsoft taget det et skridt længere. I det nyeste nummer af finansbladet Forbes har Microsoft indbygget en komplet WLAN-router i et særligt tillæg.

Det er en del af en reklameaktion for Microsofts cloud-baserede kontorpakke Office 365. Den amerikanske softwaregigant har tidligere reklameret for sine produkter ved at tilbyde gratis Wi-Fi på offentlige steder som parker og metrostationer.

Nu har Microsoft så forvandlet Forbes-magasinet til et mobilt hotspot, der kan bruges til at koble op til fem enheder til nettet samtidig. Forbindelsen er aktiveret i 15 dage og kører over T-Mobile's net i USA.

En talsmand for Microsoft siger til Mashable, at WLAN-routeren er indbygget i et "begrænset antal" eksemplarer af Forbes' maj-nummer.

Brugeren skal selv lade routeren op, og den kører så i tre timer på en fuld opladning.

Forbes og Microsoft er ikke de første, der eksperimenterer med hardware-gaver. Entertainment Weekly gjorde noget lignende sidste år, hvor man installerede en hel smartphone inde i bladet for at vise live-tweets og en video-annonce.

I oktober-udgaven af Entertainment Weekly var der inkluderet en komplet Android-smartphone med LED-skærm og 3G-forbindelse.

Allerede i 2009 udkom magasinet med et display, der afspillede en Pepsi-reklamefilm. Det tynde display på blot 2,7 millimeter er udviklet af firmaet Americhip fra Los Angeles.

Mange tidsskrifter udkommer efterhånden i elektronisk format med interaktive gallerier, film og lyd. Den nye trend med indbyggede skærme, smartphones og routere i print-blade er dermed også et forsøg på at overføre denne interaktivitet til den gamle papir-verden - og skabe værdi for læserne, som er flygtet fra print-medierne i de seneste år.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Partner der vil være med til at drive den digitale udvikling i PET

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

    Uspecificeret arbejdssted

    KMD A/S

    Project Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S