Ny trend: Køb et blad og få hardware med

Microsoft har inkluderet en hel WLAN-router i det nyeste nummer af Forbes-magasinet.

Artikel top billede

Det er efterhånden helt almindeligt, at trykte blade sælges sammen med en dvd, musik-cd eller en lille bog. Nu har Microsoft taget det et skridt længere. I det nyeste nummer af finansbladet Forbes har Microsoft indbygget en komplet WLAN-router i et særligt tillæg.

Det er en del af en reklameaktion for Microsofts cloud-baserede kontorpakke Office 365. Den amerikanske softwaregigant har tidligere reklameret for sine produkter ved at tilbyde gratis Wi-Fi på offentlige steder som parker og metrostationer.

Nu har Microsoft så forvandlet Forbes-magasinet til et mobilt hotspot, der kan bruges til at koble op til fem enheder til nettet samtidig. Forbindelsen er aktiveret i 15 dage og kører over T-Mobile's net i USA.

En talsmand for Microsoft siger til Mashable, at WLAN-routeren er indbygget i et "begrænset antal" eksemplarer af Forbes' maj-nummer.

Brugeren skal selv lade routeren op, og den kører så i tre timer på en fuld opladning.

Forbes og Microsoft er ikke de første, der eksperimenterer med hardware-gaver. Entertainment Weekly gjorde noget lignende sidste år, hvor man installerede en hel smartphone inde i bladet for at vise live-tweets og en video-annonce.

I oktober-udgaven af Entertainment Weekly var der inkluderet en komplet Android-smartphone med LED-skærm og 3G-forbindelse.

Allerede i 2009 udkom magasinet med et display, der afspillede en Pepsi-reklamefilm. Det tynde display på blot 2,7 millimeter er udviklet af firmaet Americhip fra Los Angeles.

Mange tidsskrifter udkommer efterhånden i elektronisk format med interaktive gallerier, film og lyd. Den nye trend med indbyggede skærme, smartphones og routere i print-blade er dermed også et forsøg på at overføre denne interaktivitet til den gamle papir-verden - og skabe værdi for læserne, som er flygtet fra print-medierne i de seneste år.

Læses lige nu

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    E2E Tester

    Fyn

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics