Har Mozilla stjålet browser-ideer hos norske Opera?

Norske Opera kræver millioner af sin tidligere chefudvikler, som anklages for at have lækket hemmeligheder til rivalen Mozilla.

Artikel top billede

Det lille norske browser-firma Opera har sagsøgt den tidligere chefudvikler for sin desktop-browser og forlanger en erstatning på hele 20 millioner norske kroner. Opera mener at den forhenværende medarbejder Trond Werner Hansen har delt firmaets forretnings-hemmeligheder med konkurrenten Mozilla, der står bag Firefox-browseren.

Hansen var ansat hos Opera fra 1999 til 2006 og fungerede senere som rådgiver for firmaet. Han har blandt andet udviklet koncepter som tabbed-browsing, integreret søgning og speed dial.

Senere har Hansen også fungeret som konsulent for Mozilla, hvor han har udviklet en browser-prototype til iPad med kodenavnet "Junior".

Ifølge The Next Web bruger Opera blandt andet denne video som bevismateriale.

Her taler Hansen om Junior-projektet, men videoen viser også en række nye ideer, som ligner funktioner der er under udvikling hos Opera.

Det norske firma har bekræftet sagen, men vil ikke afsløre detaljer. Hansen fortæller om sagen i sin egen blog og afviser anklagerne.

Hansen fortæller at han tidligere har informeret Opera om sine planer for at bidrage til et open source-projekt som Firefox og det norske firma har ikke haft indvendinger.

Han er nu bosat i USA, hvor han nu forsøger sig som musiker og galleri-ejer, men sagsanlægget har tvunget ham til at vende tilbage til Norge for at forsvare sig.

Ifølge de seneste tal fra StatCounter har Opera-browseren en meget beskeden markedsandel på lidt over 1 procent, mens Firefox ligger på 20 pct. og Chrome nærmer sig 40 pct.

Erhvervsakademi København

Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

AL Sydbank

Afdelingschef til IT Servicedesk

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S