Har Mozilla stjålet browser-ideer hos norske Opera?

Norske Opera kræver millioner af sin tidligere chefudvikler, som anklages for at have lækket hemmeligheder til rivalen Mozilla.

Artikel top billede

Det lille norske browser-firma Opera har sagsøgt den tidligere chefudvikler for sin desktop-browser og forlanger en erstatning på hele 20 millioner norske kroner. Opera mener at den forhenværende medarbejder Trond Werner Hansen har delt firmaets forretnings-hemmeligheder med konkurrenten Mozilla, der står bag Firefox-browseren.

Hansen var ansat hos Opera fra 1999 til 2006 og fungerede senere som rådgiver for firmaet. Han har blandt andet udviklet koncepter som tabbed-browsing, integreret søgning og speed dial.

Senere har Hansen også fungeret som konsulent for Mozilla, hvor han har udviklet en browser-prototype til iPad med kodenavnet "Junior".

Ifølge The Next Web bruger Opera blandt andet denne video som bevismateriale.

Her taler Hansen om Junior-projektet, men videoen viser også en række nye ideer, som ligner funktioner der er under udvikling hos Opera.

Det norske firma har bekræftet sagen, men vil ikke afsløre detaljer. Hansen fortæller om sagen i sin egen blog og afviser anklagerne.

Hansen fortæller at han tidligere har informeret Opera om sine planer for at bidrage til et open source-projekt som Firefox og det norske firma har ikke haft indvendinger.

Han er nu bosat i USA, hvor han nu forsøger sig som musiker og galleri-ejer, men sagsanlægget har tvunget ham til at vende tilbage til Norge for at forsvare sig.

Ifølge de seneste tal fra StatCounter har Opera-browseren en meget beskeden markedsandel på lidt over 1 procent, mens Firefox ligger på 20 pct. og Chrome nærmer sig 40 pct.

Læses lige nu

    Annonce

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra HP

    Det hybride kontor kræver personlig teknologi

    Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S