Har Mozilla stjålet browser-ideer hos norske Opera?

Norske Opera kræver millioner af sin tidligere chefudvikler, som anklages for at have lækket hemmeligheder til rivalen Mozilla.

Artikel top billede

Det lille norske browser-firma Opera har sagsøgt den tidligere chefudvikler for sin desktop-browser og forlanger en erstatning på hele 20 millioner norske kroner. Opera mener at den forhenværende medarbejder Trond Werner Hansen har delt firmaets forretnings-hemmeligheder med konkurrenten Mozilla, der står bag Firefox-browseren.

Hansen var ansat hos Opera fra 1999 til 2006 og fungerede senere som rådgiver for firmaet. Han har blandt andet udviklet koncepter som tabbed-browsing, integreret søgning og speed dial.

Senere har Hansen også fungeret som konsulent for Mozilla, hvor han har udviklet en browser-prototype til iPad med kodenavnet "Junior".

Ifølge The Next Web bruger Opera blandt andet denne video som bevismateriale.

Her taler Hansen om Junior-projektet, men videoen viser også en række nye ideer, som ligner funktioner der er under udvikling hos Opera.

Det norske firma har bekræftet sagen, men vil ikke afsløre detaljer. Hansen fortæller om sagen i sin egen blog og afviser anklagerne.

Hansen fortæller at han tidligere har informeret Opera om sine planer for at bidrage til et open source-projekt som Firefox og det norske firma har ikke haft indvendinger.

Han er nu bosat i USA, hvor han nu forsøger sig som musiker og galleri-ejer, men sagsanlægget har tvunget ham til at vende tilbage til Norge for at forsvare sig.

Ifølge de seneste tal fra StatCounter har Opera-browseren en meget beskeden markedsandel på lidt over 1 procent, mens Firefox ligger på 20 pct. og Chrome nærmer sig 40 pct.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S