Har Mozilla stjålet browser-ideer hos norske Opera?

Norske Opera kræver millioner af sin tidligere chefudvikler, som anklages for at have lækket hemmeligheder til rivalen Mozilla.

Artikel top billede

Det lille norske browser-firma Opera har sagsøgt den tidligere chefudvikler for sin desktop-browser og forlanger en erstatning på hele 20 millioner norske kroner. Opera mener at den forhenværende medarbejder Trond Werner Hansen har delt firmaets forretnings-hemmeligheder med konkurrenten Mozilla, der står bag Firefox-browseren.

Hansen var ansat hos Opera fra 1999 til 2006 og fungerede senere som rådgiver for firmaet. Han har blandt andet udviklet koncepter som tabbed-browsing, integreret søgning og speed dial.

Senere har Hansen også fungeret som konsulent for Mozilla, hvor han har udviklet en browser-prototype til iPad med kodenavnet "Junior".

Ifølge The Next Web bruger Opera blandt andet denne video som bevismateriale.

Her taler Hansen om Junior-projektet, men videoen viser også en række nye ideer, som ligner funktioner der er under udvikling hos Opera.

Det norske firma har bekræftet sagen, men vil ikke afsløre detaljer. Hansen fortæller om sagen i sin egen blog og afviser anklagerne.

Hansen fortæller at han tidligere har informeret Opera om sine planer for at bidrage til et open source-projekt som Firefox og det norske firma har ikke haft indvendinger.

Han er nu bosat i USA, hvor han nu forsøger sig som musiker og galleri-ejer, men sagsanlægget har tvunget ham til at vende tilbage til Norge for at forsvare sig.

Ifølge de seneste tal fra StatCounter har Opera-browseren en meget beskeden markedsandel på lidt over 1 procent, mens Firefox ligger på 20 pct. og Chrome nærmer sig 40 pct.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect