Københavnske betjente fangede tyve-bande med Find My iPhone

Politiet opfordrer flere til at aktivere sikkerhedsindstillinger på deres telefoner.

Artikel top billede

Mandag aften valgte telefontyve at stjæle den helt forkerte telefon. Tyveriet førte nemlig til, at fem blev anholdt, og tyvekoster fra mange flere tyverier blev fundet.

Takket være en kvik ejer og Find My iPhone-app'en.

Straks efter at telefonen blev stjålet på Tomsgårdsvej, kontaktede ejeren af telefonen politiet på Bellahøj og gav ordensmagten adgang til sin iCloud-konto, hvor man kunne se telefonens bevægelser. 

Betjente fik mistanke til to personer på grund af telefonens geografiske placering og løb efter dem til en lejlighed på Rentemestervej.

Det gør vi tit - med succes
Politiet har omfavnet telefonernes sikkerheds-program som et værktøj i det daglige arbejde.

"Der er selvfølgelig nogle kriterier for, hvornår vi vil bruge det (Find My iPhone, red.). Men det bliver mere og mere anvendt. Det er langt fra altid, at folk har aktiveret det, men hvis det er, så reagerer vi på det - og vi har også flere gange anholdt på baggrund af det," siger John Hansen, vagtchef på Bellahøj Station.

I lejligheden på Rentemestervej i Københavns nordvest-kvarter mødte politiet seks personer. En nåede at stikke af, men fem andre blev anholdt. I lejligheden lå den senest stjålne smartphone fra Apple plus 13 andre mobiltelefoner og to computere.

De fem blev sigtet for tyveri eller hæleri for ikke under 50.000 kroner.

Aktivér det - så skal vi nok rykke ud

Flere kriminelle er blevet opmærksomme på, at de skal tage sig i agt for iPhone og andre telefoners tyverisikringer.

"Men vi vil alligevel gerne opfordre folk til at installere sikkerhedsprogrammerne på deres dyre telefoner og sørge for, at de er aktiveret, så vi har en mulighed for at tracke tyvene. Hvis muligheden er der, vil vi også bruge den," siger John Hansen.

Hvis du vil beskytte en Android-telefon, kan du kigge på disse tre apps. Til iPhone findes der ud over Find My iPhone programmet Hidden. Se 20 forskellige sikkerheds-apps til begge platforme her.

LÆS OGSÅ:

Tag røven på din telefontyv - Sådan finder du din iPhone

Hvordan finder jeg denne iPhones glemsomme ejer?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S