Københavnske betjente fangede tyve-bande med Find My iPhone

Politiet opfordrer flere til at aktivere sikkerhedsindstillinger på deres telefoner.

Artikel top billede

Mandag aften valgte telefontyve at stjæle den helt forkerte telefon. Tyveriet førte nemlig til, at fem blev anholdt, og tyvekoster fra mange flere tyverier blev fundet.

Takket være en kvik ejer og Find My iPhone-app'en.

Straks efter at telefonen blev stjålet på Tomsgårdsvej, kontaktede ejeren af telefonen politiet på Bellahøj og gav ordensmagten adgang til sin iCloud-konto, hvor man kunne se telefonens bevægelser. 

Betjente fik mistanke til to personer på grund af telefonens geografiske placering og løb efter dem til en lejlighed på Rentemestervej.

Det gør vi tit - med succes
Politiet har omfavnet telefonernes sikkerheds-program som et værktøj i det daglige arbejde.

"Der er selvfølgelig nogle kriterier for, hvornår vi vil bruge det (Find My iPhone, red.). Men det bliver mere og mere anvendt. Det er langt fra altid, at folk har aktiveret det, men hvis det er, så reagerer vi på det - og vi har også flere gange anholdt på baggrund af det," siger John Hansen, vagtchef på Bellahøj Station.

I lejligheden på Rentemestervej i Københavns nordvest-kvarter mødte politiet seks personer. En nåede at stikke af, men fem andre blev anholdt. I lejligheden lå den senest stjålne smartphone fra Apple plus 13 andre mobiltelefoner og to computere.

De fem blev sigtet for tyveri eller hæleri for ikke under 50.000 kroner.

Aktivér det - så skal vi nok rykke ud

Flere kriminelle er blevet opmærksomme på, at de skal tage sig i agt for iPhone og andre telefoners tyverisikringer.

"Men vi vil alligevel gerne opfordre folk til at installere sikkerhedsprogrammerne på deres dyre telefoner og sørge for, at de er aktiveret, så vi har en mulighed for at tracke tyvene. Hvis muligheden er der, vil vi også bruge den," siger John Hansen.

Hvis du vil beskytte en Android-telefon, kan du kigge på disse tre apps. Til iPhone findes der ud over Find My iPhone programmet Hidden. Se 20 forskellige sikkerheds-apps til begge platforme her.

LÆS OGSÅ:

Tag røven på din telefontyv - Sådan finder du din iPhone

Hvordan finder jeg denne iPhones glemsomme ejer?

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse