Jysk skole sender lærere og forældre på Facebook-skole - med eleverne som undervisere

"Hvis I kan få de her skeptiske midaldrende personer til at forstå Facebook, så vanker der kontant bonus".

Artikel top billede

(Foto: iStockphoto/Lisa Klumpp)

Normalt er det de unge mennesker, der sidder på skolebænken - og de ældre der underviser på Rydhave Slot Ungdomsskole. Men når det kommer til Facebook, er det omvendt.

I et humoristisk jobopslag på Facebook leder skolen efter elever, der på et internt kursus vil undervise skolelærere og forældre:

"Deltagerne er alle voksne med stor skepsis overfor Facebook, eller voksne der blot ikke har haft tid/lyst til at sætte sig ind i emnet".

Det er den nu overståede nationale lockout mod skolelærerne, der har fået forstander Ole Conrad Kondrup til at indse, at hans personale og ikke mindst elevernes forældre kunne nyde godt af et Facebook-kursus.

Lockout lærer forstander at tænke ud af boksen

Under lockouten fik det administrative personale travlt med at holde elever og forældre opdateret - når de ikke dagligt var på skolen.

"Vi fik faktisk nogle klager fra forældre, der ikke kunne forstå, at de tit fik oplysninger senere end eleverne," forklarer Ole Conrad Kondrup, skoleleder på Rydhave Slot Ungdomsskole, der ligger mellem Struer og Skive.

Det skyldes, at forældrene typisk får information fra skolen via hjemmesiden eller nyhedsbreve, selv om skolen også er ganske aktiv på Facebook. Her er det til gengæld primært eleverne, der lytter med.

"Unge mennesker har bare en mere fordomsfri måde at bruge ny teknologi på. Hvor der - uden at generalisere - er en større skepsis, jo ældre man bliver," siger Ole Conrad Kondrup, der nu vil have udvalgte elever til at undervise i Facebook.

"Vi vil bruge Facebook, fordi det er hurtigt og ekstremt udbredt. Vi kan ramme mange. Og det er gratis. Næsten hele personalet og alle elever har smartphones. Så der er mulighed for lynhurtigt at komme i kontakt med dem. Hvis vi bruger nyhedsbrevet eller opdaterer hjemmesiden, er der altid et teknisk lag, som lige gør kommunikationen langsommere," siger Ole Conrad Kondrup.

Der bliver dog ikke tale om at droppe nyhedsbreve eller opdateringer på skolens hjemmeside til fordel for Facebook.

Vi udbetaler bonus - hvis de klarer den!

De unge, der får jobbet, får løn for jobbet. 75 kroner i timen.

Med en slet skjult reference til en af de varme kartofler i den overståede lockout bliver de unge Facebook-undervisere naturligvis betalt for deres forberedelsestid. De skal undervise i fire. Og forberede sig i fire.

Underviserne skal selv udforme et forløb og en eksamen. Hvis alle voksenelever består, udbetales der 100 kroner i bonus.

Rydhaves Slots Ungdomsskole har inviteret andre skoler i området til også at sende deres personale og forældre i Facebookskolen. Der er i første omgang tale om et frivilligt eksperiment for lærere og personale.

LÆS OGSÅ:

Far til datter: Jeg betaler dig hvis du skriver fra Facebook

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware, AV og TEMPEST i Cyberdivisionen i Hvidovre eller Karup

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

    Midtjylland

    Formpipe Software A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Løsningsarkitekt søges til fortsat digitalisering af Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job