Jysk skole sender lærere og forældre på Facebook-skole - med eleverne som undervisere

"Hvis I kan få de her skeptiske midaldrende personer til at forstå Facebook, så vanker der kontant bonus".

Artikel top billede

(Foto: iStockphoto/Lisa Klumpp)

Normalt er det de unge mennesker, der sidder på skolebænken - og de ældre der underviser på Rydhave Slot Ungdomsskole. Men når det kommer til Facebook, er det omvendt.

I et humoristisk jobopslag på Facebook leder skolen efter elever, der på et internt kursus vil undervise skolelærere og forældre:

"Deltagerne er alle voksne med stor skepsis overfor Facebook, eller voksne der blot ikke har haft tid/lyst til at sætte sig ind i emnet".

Det er den nu overståede nationale lockout mod skolelærerne, der har fået forstander Ole Conrad Kondrup til at indse, at hans personale og ikke mindst elevernes forældre kunne nyde godt af et Facebook-kursus.

Lockout lærer forstander at tænke ud af boksen

Under lockouten fik det administrative personale travlt med at holde elever og forældre opdateret - når de ikke dagligt var på skolen.

"Vi fik faktisk nogle klager fra forældre, der ikke kunne forstå, at de tit fik oplysninger senere end eleverne," forklarer Ole Conrad Kondrup, skoleleder på Rydhave Slot Ungdomsskole, der ligger mellem Struer og Skive.

Det skyldes, at forældrene typisk får information fra skolen via hjemmesiden eller nyhedsbreve, selv om skolen også er ganske aktiv på Facebook. Her er det til gengæld primært eleverne, der lytter med.

"Unge mennesker har bare en mere fordomsfri måde at bruge ny teknologi på. Hvor der - uden at generalisere - er en større skepsis, jo ældre man bliver," siger Ole Conrad Kondrup, der nu vil have udvalgte elever til at undervise i Facebook.

"Vi vil bruge Facebook, fordi det er hurtigt og ekstremt udbredt. Vi kan ramme mange. Og det er gratis. Næsten hele personalet og alle elever har smartphones. Så der er mulighed for lynhurtigt at komme i kontakt med dem. Hvis vi bruger nyhedsbrevet eller opdaterer hjemmesiden, er der altid et teknisk lag, som lige gør kommunikationen langsommere," siger Ole Conrad Kondrup.

Der bliver dog ikke tale om at droppe nyhedsbreve eller opdateringer på skolens hjemmeside til fordel for Facebook.

Vi udbetaler bonus - hvis de klarer den!

De unge, der får jobbet, får løn for jobbet. 75 kroner i timen.

Med en slet skjult reference til en af de varme kartofler i den overståede lockout bliver de unge Facebook-undervisere naturligvis betalt for deres forberedelsestid. De skal undervise i fire. Og forberede sig i fire.

Underviserne skal selv udforme et forløb og en eksamen. Hvis alle voksenelever består, udbetales der 100 kroner i bonus.

Rydhaves Slots Ungdomsskole har inviteret andre skoler i området til også at sende deres personale og forældre i Facebookskolen. Der er i første omgang tale om et frivilligt eksperiment for lærere og personale.

LÆS OGSÅ:

Far til datter: Jeg betaler dig hvis du skriver fra Facebook

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S