Jysk skole sender lærere og forældre på Facebook-skole - med eleverne som undervisere

"Hvis I kan få de her skeptiske midaldrende personer til at forstå Facebook, så vanker der kontant bonus".

Artikel top billede

(Foto: iStockphoto/Lisa Klumpp)

Normalt er det de unge mennesker, der sidder på skolebænken - og de ældre der underviser på Rydhave Slot Ungdomsskole. Men når det kommer til Facebook, er det omvendt.

I et humoristisk jobopslag på Facebook leder skolen efter elever, der på et internt kursus vil undervise skolelærere og forældre:

"Deltagerne er alle voksne med stor skepsis overfor Facebook, eller voksne der blot ikke har haft tid/lyst til at sætte sig ind i emnet".

Det er den nu overståede nationale lockout mod skolelærerne, der har fået forstander Ole Conrad Kondrup til at indse, at hans personale og ikke mindst elevernes forældre kunne nyde godt af et Facebook-kursus.

Lockout lærer forstander at tænke ud af boksen

Under lockouten fik det administrative personale travlt med at holde elever og forældre opdateret - når de ikke dagligt var på skolen.

"Vi fik faktisk nogle klager fra forældre, der ikke kunne forstå, at de tit fik oplysninger senere end eleverne," forklarer Ole Conrad Kondrup, skoleleder på Rydhave Slot Ungdomsskole, der ligger mellem Struer og Skive.

Det skyldes, at forældrene typisk får information fra skolen via hjemmesiden eller nyhedsbreve, selv om skolen også er ganske aktiv på Facebook. Her er det til gengæld primært eleverne, der lytter med.

"Unge mennesker har bare en mere fordomsfri måde at bruge ny teknologi på. Hvor der - uden at generalisere - er en større skepsis, jo ældre man bliver," siger Ole Conrad Kondrup, der nu vil have udvalgte elever til at undervise i Facebook.

"Vi vil bruge Facebook, fordi det er hurtigt og ekstremt udbredt. Vi kan ramme mange. Og det er gratis. Næsten hele personalet og alle elever har smartphones. Så der er mulighed for lynhurtigt at komme i kontakt med dem. Hvis vi bruger nyhedsbrevet eller opdaterer hjemmesiden, er der altid et teknisk lag, som lige gør kommunikationen langsommere," siger Ole Conrad Kondrup.

Der bliver dog ikke tale om at droppe nyhedsbreve eller opdateringer på skolens hjemmeside til fordel for Facebook.

Vi udbetaler bonus - hvis de klarer den!

De unge, der får jobbet, får løn for jobbet. 75 kroner i timen.

Med en slet skjult reference til en af de varme kartofler i den overståede lockout bliver de unge Facebook-undervisere naturligvis betalt for deres forberedelsestid. De skal undervise i fire. Og forberede sig i fire.

Underviserne skal selv udforme et forløb og en eksamen. Hvis alle voksenelever består, udbetales der 100 kroner i bonus.

Rydhaves Slots Ungdomsskole har inviteret andre skoler i området til også at sende deres personale og forældre i Facebookskolen. Der er i første omgang tale om et frivilligt eksperiment for lærere og personale.

LÆS OGSÅ:

Far til datter: Jeg betaler dig hvis du skriver fra Facebook

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S