Hurtigt internet i huset redder (måske) dit ægteskab

Internettet kan have en gavnlig effekt på antallet af ægteskaber, antyder undersøgelse.

Artikel top billede

Foto: Holger Motzkau/Wikipedia - cc-by-sa-3.0

"Du sidder for meget ved den computerskærm".

En sætning der er blevet sagt i mange forhold eller ægteskaber. Men måske skal ægtefolk slet ikke bebrejde internettet. Men takke det.

Det indtryk kunne man få af at læse denne rapport, der kigger på sammenhængen mellem ægteskaber og udbredelsen af internet.

Ophavsmanden Andriana Bellou mener at have fundet en sammenhæng mellem udbredelsen af bredbånd og antallet af ægteskaber. Hun kan i sine tal se, at antallet af bryllupper for folk i 20'erne stiger markant i de områder, der får adgang til bredbånd - og hun mener derfor, at der må være en sammenhæng mellem gifte-trangen og adgangen til hurtigt internet.

Dataindsamlingen er udelukkende lavet i USA og strækker sig kun tilbage til 1990'erne.

Er der en sammenhæng?

Men kan man konkludere, at internettet bringer en bølge af bryllupper med sig?

Hun kan påvise tendensen i flere aldersgrupper og etniske opdelinger. En af hendes teser er, at internettet også bringer for eksempel bedre muligheder for dating med sig. Men det er et tveægget sværd, skriver hun selv i en fodnote:

"Man kan forestille sig, at når folk får bedre mulighed for at søge efter deres udkårne, så vil det føre til mere stabile og længereværende forhold. På den anden side, hvis det bliver nemmere at møde mennesker, så kan en skilsmisse pludselig virke mindre drastisk og dyr, hvilket kan føre til, at folk får den opfattelse, at det ikke længere er så vigtigt, om man finder den eneste ene - første gang. I det sidste tilfælde kunne man forvente et stigende antal af ægteskaber, men også en højere risiko for mange skilsmisser," skriver hun.

Læs mere på The Atlantic.

LÆS OGSÅ:

Facebook indblandet i hver tredje skilsmisse

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job