Hurtigt internet i huset redder (måske) dit ægteskab

Internettet kan have en gavnlig effekt på antallet af ægteskaber, antyder undersøgelse.

Artikel top billede

Foto: Holger Motzkau/Wikipedia - cc-by-sa-3.0

"Du sidder for meget ved den computerskærm".

En sætning der er blevet sagt i mange forhold eller ægteskaber. Men måske skal ægtefolk slet ikke bebrejde internettet. Men takke det.

Det indtryk kunne man få af at læse denne rapport, der kigger på sammenhængen mellem ægteskaber og udbredelsen af internet.

Ophavsmanden Andriana Bellou mener at have fundet en sammenhæng mellem udbredelsen af bredbånd og antallet af ægteskaber. Hun kan i sine tal se, at antallet af bryllupper for folk i 20'erne stiger markant i de områder, der får adgang til bredbånd - og hun mener derfor, at der må være en sammenhæng mellem gifte-trangen og adgangen til hurtigt internet.

Dataindsamlingen er udelukkende lavet i USA og strækker sig kun tilbage til 1990'erne.

Er der en sammenhæng?

Men kan man konkludere, at internettet bringer en bølge af bryllupper med sig?

Hun kan påvise tendensen i flere aldersgrupper og etniske opdelinger. En af hendes teser er, at internettet også bringer for eksempel bedre muligheder for dating med sig. Men det er et tveægget sværd, skriver hun selv i en fodnote:

"Man kan forestille sig, at når folk får bedre mulighed for at søge efter deres udkårne, så vil det føre til mere stabile og længereværende forhold. På den anden side, hvis det bliver nemmere at møde mennesker, så kan en skilsmisse pludselig virke mindre drastisk og dyr, hvilket kan føre til, at folk får den opfattelse, at det ikke længere er så vigtigt, om man finder den eneste ene - første gang. I det sidste tilfælde kunne man forvente et stigende antal af ægteskaber, men også en højere risiko for mange skilsmisser," skriver hun.

Læs mere på The Atlantic.

LÆS OGSÅ:

Facebook indblandet i hver tredje skilsmisse

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank