Hurtigt internet i huset redder (måske) dit ægteskab

Internettet kan have en gavnlig effekt på antallet af ægteskaber, antyder undersøgelse.

Artikel top billede

Foto: Holger Motzkau/Wikipedia - cc-by-sa-3.0

"Du sidder for meget ved den computerskærm".

En sætning der er blevet sagt i mange forhold eller ægteskaber. Men måske skal ægtefolk slet ikke bebrejde internettet. Men takke det.

Det indtryk kunne man få af at læse denne rapport, der kigger på sammenhængen mellem ægteskaber og udbredelsen af internet.

Ophavsmanden Andriana Bellou mener at have fundet en sammenhæng mellem udbredelsen af bredbånd og antallet af ægteskaber. Hun kan i sine tal se, at antallet af bryllupper for folk i 20'erne stiger markant i de områder, der får adgang til bredbånd - og hun mener derfor, at der må være en sammenhæng mellem gifte-trangen og adgangen til hurtigt internet.

Dataindsamlingen er udelukkende lavet i USA og strækker sig kun tilbage til 1990'erne.

Er der en sammenhæng?

Men kan man konkludere, at internettet bringer en bølge af bryllupper med sig?

Hun kan påvise tendensen i flere aldersgrupper og etniske opdelinger. En af hendes teser er, at internettet også bringer for eksempel bedre muligheder for dating med sig. Men det er et tveægget sværd, skriver hun selv i en fodnote:

"Man kan forestille sig, at når folk får bedre mulighed for at søge efter deres udkårne, så vil det føre til mere stabile og længereværende forhold. På den anden side, hvis det bliver nemmere at møde mennesker, så kan en skilsmisse pludselig virke mindre drastisk og dyr, hvilket kan føre til, at folk får den opfattelse, at det ikke længere er så vigtigt, om man finder den eneste ene - første gang. I det sidste tilfælde kunne man forvente et stigende antal af ægteskaber, men også en højere risiko for mange skilsmisser," skriver hun.

Læs mere på The Atlantic.

LÆS OGSÅ:

Facebook indblandet i hver tredje skilsmisse

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Gyldendal A/S

Erfaren udvikler med AI-fokus

Københavnsområdet

Jyske Bank

IT Category Manager

Midtjylland

Annonceindlæg fra Admin By Request

Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,