ComOFF: Er din iPhone også din kæreste?

Nogle nørder bliver lige lovlig passionerede omkring deres telefoner. Mød Jim, som er kæreste med sin iPhone.

Artikel top billede

Kan du huske, hvordan mobiltelefoner så ud i slutningen af 90'erne eller begyndelsen af 00'erne? 

De færreste kunne finde på at kalde dem sexede eller lækre.
Men i slutningen af 00'erne skete der noget, da Apple lancerede iPhone.

Pludselig var granvoksne mænd parate til at ligge flere uger i et iglotelt foran en teleforretning for at få LOV til at betale flere tusinde kroner for en ny mobil.

Verden havde forandret sig.

Og i dag snakker vi om fanboys, der er så passionerede omkring deres mobiltelefoner og anden it-udstyr, at de finder det blasfemisk, hvis man udtaler sig kritisk om deres favoritmærke. Ak, ak.

Folkene hos College Humor har forsøgt at sætte tendensen på spidsen med en skarp lille film om fyren Jim.

Han er så forgabt i sin telefon, at det reelt er hans kæreste. Det kommer der mange interessante situationer ud af, og selv om det hele er fiktivt, så findes der formentlig et par rigtige Jim'ere derude et sted:

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job