Kør alle pc-programmer direkte i browseren

Nu skal film, spil og alle slags applikationer streames direkte til browseren - uden plug-in.

Artikel top billede

I sidste uge kunne Mozilla demonstrere en ny browser-codec, ORBX.js, der beskrives som intet mindre end en revolution. Mozilla har udviklet den nye Javascript-baserede HTML5-codec sammen med firmaet OTOY. Den skal bruges til at streame alle slags applikationer og video direkte til browseren - uden forsinkelse og uden at det er nødvendigt at installere et plugin først.

Der er altså hverken brug for Flash, Quicktime eller Silverlight for at afspille HD-video i browseren.

ORBX.js blev fremvist hos Autodesk i San Francisco, hvor Javascript-opfinderen Brendan Eich spillede Epic's Unreal Tournament 3 direkte i Firefox-browseren.

Der findes allerede mange tjenester, som streamer software over nettet, men ORBX.js kan klare opgaven, helt uden at man skal downloade ekstra programmer. Den skulle både køre i Firefox, IE 10, Chrome, Safari og Opera, men det fungerer lige nu bedst i Mozillas browser.

I Firefox er det muligt at streame i 1080p-opløsning med 60 frames i sekundet. I Chrome er hastigheden kun på 30 fps i den samme opløsning.

Det betyder også, at brugeren ikke behøver bekymre sig om, hvilken platform softwaren er skrevet til. Programmerne kører i skyen - og streames så ned til browseren.

OTOY demonstrerede en Mac OS X desktop i en virtuel maskine, der blev vist med ORBX.js i Firefox, men også en Windows-desktop, som blev streamet ned til en Mac. Det skulle også fungere på mobile enheder uanset hardware.

Autodesk mener ligefrem, at kunderne nu kan "nedgradere" deres hardware. Det er altså ikke længere nødvendigt at have de seneste eller hurtigste maskiner for at køre programmerne, som i stedet afvikles i skyen.

Flere af de store softwarefirmaer satser allerede på skyen. Adobe har sin Creative Cloud, hvor man finder server-baserede versioner af programmerne fra Creative Studio, og Microsoft har også en cloud-baseret udgave af sin kontorpakke, Office 365.

Mozillas teknologi-guru Brendan Eich beskriver ORBX.js teknologien som "Tony Stark materiale" i sin blog - med henvisning til den geniale opfinder fra Iron Man-filmene.

I forhold til H.264 skulle komprimeringen være 25 procent bedre i ORBX.js, samtidig med at billedkvaliteten også er optimeret.

En af de store forhindringer for at få ORBX.js ud på alle platforme er, at den bruger WebGL-teknologien, der stadig ikke understøttes på iOS-platformen.

Men Brendan Eich mener, at det kun er et spørgsmål om tid, før Apple bøjer sig og åbner for WebGL på iPhone og iPad.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland