Danske it-netbutikker ryster på hovedet: Vi vil ikke sælge sexlegetøj

Danske netbutikker har svært ved at se logikken i at sælge it-udstyr og sexlegetøj side om side.

Artikel top billede

Selv om svenske Netonnet nu vil til at sælge sexlegetøj side om side med deres it-produkter og forbrugerelektronik, er det ikke en idé, som frister de klassiske danske it-netbutikker Proshop og Computersalg.

Hos Proshop er direktør Morten Duch meget skeptisk over for den svenske netbutiks træk og afviser fuldstændigt, at Proshop vil tage sexlegetøj ind i butikken.

"Det hænger ikke sammen med vores øvrige sortiment. Når vi udvider sortimentet, kigger vi på, hvad der er relateret. Vi synes, det er vigtigt at have en profil, og for os er det it-sortimentet. Vi synes, at sexlegetøj er for meget på kant med det," siger han.

Heller ikke Kim Rand, direktør for Computersalg, kan se ideen i at sælge erotiske produkter i sin online it-forretning.

"Det bliver ikke hos mig," siger han og morer sig lidt ved tanken om, hvilke problemer det vil kunne give med garanti- og returhåndtering af sexlegetøj.

"Jeg kunne lige se mine teknikere sidde og teste brugt sexlegetøj for at se, om det virkede," griner han og bliver alvorlig igen.

"Men nej. Vi har ingen planer om at skulle til at sælge sexlegetøj. Det ligger uden for vores fokus. Vi har en smule husholdningsprodukter inde. Men ellers er vi meget fokuseret på it," slår Kim Rand fast.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S