Danske it-netbutikker ryster på hovedet: Vi vil ikke sælge sexlegetøj

Danske netbutikker har svært ved at se logikken i at sælge it-udstyr og sexlegetøj side om side.

Artikel top billede

Selv om svenske Netonnet nu vil til at sælge sexlegetøj side om side med deres it-produkter og forbrugerelektronik, er det ikke en idé, som frister de klassiske danske it-netbutikker Proshop og Computersalg.

Hos Proshop er direktør Morten Duch meget skeptisk over for den svenske netbutiks træk og afviser fuldstændigt, at Proshop vil tage sexlegetøj ind i butikken.

"Det hænger ikke sammen med vores øvrige sortiment. Når vi udvider sortimentet, kigger vi på, hvad der er relateret. Vi synes, det er vigtigt at have en profil, og for os er det it-sortimentet. Vi synes, at sexlegetøj er for meget på kant med det," siger han.

Heller ikke Kim Rand, direktør for Computersalg, kan se ideen i at sælge erotiske produkter i sin online it-forretning.

"Det bliver ikke hos mig," siger han og morer sig lidt ved tanken om, hvilke problemer det vil kunne give med garanti- og returhåndtering af sexlegetøj.

"Jeg kunne lige se mine teknikere sidde og teste brugt sexlegetøj for at se, om det virkede," griner han og bliver alvorlig igen.

"Men nej. Vi har ingen planer om at skulle til at sælge sexlegetøj. Det ligger uden for vores fokus. Vi har en smule husholdningsprodukter inde. Men ellers er vi meget fokuseret på it," slår Kim Rand fast.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Admin By Request

    Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

    Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S