Spilgigant: Slut med at betale til våbenfirmaer

Når du køber et skydespil, lander en del af dine penge hos våbenindustrien. Men nu skal det være slut.

Artikel top billede

Midt i en ophedet debat om våbenkontrol i USA forsøger spilgiganten Electronic Arts (EA) nu at lægge afstand til landets våbenindustri. EA har tidligere haft et meget tæt samarbejde med producenter af håndvåben. Det kulminerede i august 2012, da webstedet for EA's spil "Medal of Honor: Warfighter" linkede direkte til netbutikker, hvor spillerne kunne købe ægte våben.

Det gik så langt, at en af våbenproducenterne, SOG Knives, reklamerede med en Voodoo Hawk økse, der blev markedsført sammen med spillet. De omstridte links blev senere fjernet fra webstedet.

EA og andre spilfirmaer har indtil nu betalt licens til våbenproducenter som McMillan Group for at bruge deres våben i spil. Det skal give spillene et mere "autentisk" præg.

Nu varsler EA, at man ikke længere vil betale for at vise våben i spillene. Det betyder dog ikke, at EA ikke længere vil bruge de pågældende våben i sine spil eller anlægge en mere pacifistisk tone.

EA mener, at man har retten til at bruge de pågældende våben som et slags "citat fra virkeligheden" under de nuværende Fair Use-regler, og selskabet afviser, at beslutningen skulle have forbindelse til den aktuelle våbendebat.

"Vi fortæller en historie med én bestemt synsvinkel. Du skal heller ikke betale for at bruge ordet 'Colt' i en bog, for eksempel," siger EA-reklamechef Frank Gibeau i et interview med Reuters.

Det kan udløse en principiel debat om, hvorvidt softwarefirmaer kan bruge varemærker fra den virkelige verden i deres stadig mere realistiske computerspil uden at søge om tilladelse eller betale for det.

Den første afklaring kommer senere i år, hvor en domstol i Californien skal forhandle en sag mellem EA og firmaet Bell Helicopter. I denne sag handler det om, hvorvidt EA har krænket Bell's varemærke ved at bruge helikoptere i sit spil "Battlefield".

Sagens udfald kan blive afgørende for fremtidens computerspil.

Men det største aktuelle problem for EA og andre spilfirmaer er, at elektronisk underholdning bliver knyttet sammen med våbendebatten. Det magtfulde våben-forbund National Rifle Association har peget fingeren mod computerspil som den direkte årsag til flere af den seneste tids skolemassakrer.

Efter skyderiet i en skole i byen Newton sidste december, hvor 20 børn og seks lærere blev dræbt, har NRA-chef Wayne LaPierre betegnet spilbranchen som en "en korrupt og fordærvende skygge-industri der sælger og opfordrer til vold mod sine medmennesker."

En anden af de store spilgiganter, Activision, der står bag de populære "Call of Duty" spil, vil ikke afsløre, om selskabet ligeledes betaler til producenter af håndvåben.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Operations Engineer til Big Data og High performance Computing

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S