Microsoft: Først om ti år afskaffer vi boks-salget

Adobes udmelding om, at der slut med at købe deres produkter - nu kan de kun lejes - sætter tanker i gang hos Microsoft.

Artikel top billede

I mandags meddelte Adobe, at det er slut med at købe selskabets software. Fremover skal man leje produkterne hos Adobe i skyen, hvis man vil bruge dem.

Hos Microsoft har det straks fremtvunget en reaktion.

 "Ligesom Adobe tror vi at abonnementsbaseret software er fremtiden," lyder det på Microsofts officielle Office-blog, som er skrevet af Microsofts kommunikationsdirektør for Office, Clint Patterson.

I modsætning til Adobe, så tror Microsoft dog først på, at den rene brug af abonnementsbaseret software er en realitet om ti år.  

Indtil da forpligter Microsoft sig på, at udgive softwarepakker på den traditionelle måde, lyder det på bloggen.

Samtidig fortæller Microsoft, at siden lanceringen af den nye Office 365, så har en fjerdedel af forbrugerne valgt at købe Office i skyen i stedet for en traditionel Office-pakke.

"Det er flere end vi havde forventet," skriver Clint Patterson og slutter sit blogindlæg med et åbnet spørgsmål:

"Måske går det alligevel hurtigere end vi forventer?"

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S