Microsoft: Først om ti år afskaffer vi boks-salget

Adobes udmelding om, at der slut med at købe deres produkter - nu kan de kun lejes - sætter tanker i gang hos Microsoft.

Artikel top billede

I mandags meddelte Adobe, at det er slut med at købe selskabets software. Fremover skal man leje produkterne hos Adobe i skyen, hvis man vil bruge dem.

Hos Microsoft har det straks fremtvunget en reaktion.

 "Ligesom Adobe tror vi at abonnementsbaseret software er fremtiden," lyder det på Microsofts officielle Office-blog, som er skrevet af Microsofts kommunikationsdirektør for Office, Clint Patterson.

I modsætning til Adobe, så tror Microsoft dog først på, at den rene brug af abonnementsbaseret software er en realitet om ti år.  

Indtil da forpligter Microsoft sig på, at udgive softwarepakker på den traditionelle måde, lyder det på bloggen.

Samtidig fortæller Microsoft, at siden lanceringen af den nye Office 365, så har en fjerdedel af forbrugerne valgt at købe Office i skyen i stedet for en traditionel Office-pakke.

"Det er flere end vi havde forventet," skriver Clint Patterson og slutter sit blogindlæg med et åbnet spørgsmål:

"Måske går det alligevel hurtigere end vi forventer?"

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job