Hacker har kastet sig over Sex & The City-forfatter

Først var det George Bushs badekars-billeder, der blev lækket. Nu har kendis-hacker slået til igen.

Artikel top billede

Forfatteren Candace Bushnell, der er bedst kendt for bøgerne bag tv-serien "Sex and the City" er det seneste offer for kendis-hackeren Guccifer.

Guccifer har skaffet sig adgang til forfatterens emailkonto og har fundet korrespondance mellem forfatteren og hendes forlag. På den måde kunne han offentliggøre 50 sider fra Bushnells kommende bog, der endnu ikke er færdig.

Guccifer blev senest kendt for et lignende indbrud i tidligere præsident George Bushs indbakke. Her fandt han eksempler på ekspræsidentens nye tilværelse som amatørmaler. Indbruddet resulterede i, at hele verden fik mulighed for at se de ubehjælpsomme malerier af Bushs nye hverdag, som han ellers kun havde mailet til den nærmeste familie. For eksempel en afslappende tur i badekaret. 

Ud over skærmbilleder af den kommende roman, Killing Monica, har hackeren også drillende lagt skærmbilleder af email-korrespondancen mellem forfatter og forlag ud på nettet - efter at de blev opmærksom på indbruddet og diskuterer, hvordan de skal få de afslørende oplysninger slettet igen.

Bushnell har sin epost liggende hos hostingudbyderen EarthLink.

Det er god marketing

Bushnell er ikke den første forfatter, der har været udsat for Guccifer. Også forfatteren til de såkaldte Twillight-bøger, Stephenie Meyer, fik kladder til sine bøger offentliggjort på nettet.

Men selv om forfatterne kan føle sig fortørnede over at få ufærdigt arbejde spredt rundt på nettet, kan det måske vendes til en fordel.

"Mange fans er begejstrede for at få et smugkik. Det her er fantastisk pr for en bog, der slet ikke er skrevet færdig endnu. Når bogen udkommer, vil folk huske den som den, der blev hacket og offentliggjort," siger bogkonsulenten Jack Perry til The Guardian.


LÆS OGSÅ:

I fængsel for at hacke Sarah Palin

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job