Hacker har kastet sig over Sex & The City-forfatter

Først var det George Bushs badekars-billeder, der blev lækket. Nu har kendis-hacker slået til igen.

Artikel top billede

Forfatteren Candace Bushnell, der er bedst kendt for bøgerne bag tv-serien "Sex and the City" er det seneste offer for kendis-hackeren Guccifer.

Guccifer har skaffet sig adgang til forfatterens emailkonto og har fundet korrespondance mellem forfatteren og hendes forlag. På den måde kunne han offentliggøre 50 sider fra Bushnells kommende bog, der endnu ikke er færdig.

Guccifer blev senest kendt for et lignende indbrud i tidligere præsident George Bushs indbakke. Her fandt han eksempler på ekspræsidentens nye tilværelse som amatørmaler. Indbruddet resulterede i, at hele verden fik mulighed for at se de ubehjælpsomme malerier af Bushs nye hverdag, som han ellers kun havde mailet til den nærmeste familie. For eksempel en afslappende tur i badekaret. 

Ud over skærmbilleder af den kommende roman, Killing Monica, har hackeren også drillende lagt skærmbilleder af email-korrespondancen mellem forfatter og forlag ud på nettet - efter at de blev opmærksom på indbruddet og diskuterer, hvordan de skal få de afslørende oplysninger slettet igen.

Bushnell har sin epost liggende hos hostingudbyderen EarthLink.

Det er god marketing

Bushnell er ikke den første forfatter, der har været udsat for Guccifer. Også forfatteren til de såkaldte Twillight-bøger, Stephenie Meyer, fik kladder til sine bøger offentliggjort på nettet.

Men selv om forfatterne kan føle sig fortørnede over at få ufærdigt arbejde spredt rundt på nettet, kan det måske vendes til en fordel.

"Mange fans er begejstrede for at få et smugkik. Det her er fantastisk pr for en bog, der slet ikke er skrevet færdig endnu. Når bogen udkommer, vil folk huske den som den, der blev hacket og offentliggjort," siger bogkonsulenten Jack Perry til The Guardian.


LÆS OGSÅ:

I fængsel for at hacke Sarah Palin

Læses lige nu

    Aller Leisure A/S

    Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen