Firmaer opretter G+profiler - og glemmer alt om dem igen

Google har svært ved at vriste firmaerne ud af kløerne på Facebook.

Artikel top billede

Det er nemt at finde støvede, efterladte firmaprofiler på Googles sociale platform, Google+. Mange danske og internationale firmaer har ikke rørt deres profilsider i måneds- eller årevis.

Det får flere branchefolk til at konkludere, at Google er langt fra at opnå succes med Google+, skriver Reuters.

For netop firmaernes interesse i Facebook har været med til at booste Facebooks størrelse og brugernes engagement på platformen.

En Reuters-optælling viser, at ud af 100 kendte globale brands er 72 til stede på Google+. 87 af dem er også til stede på Facebook. Men 40 procent af Google+-siderne har aldrig eller meget sjældent givet lyd fra sig.

"En ting der får os til at være mere aktive på Facebook end Google+ er, at det stadig er der, vores kunder og målgruppe bruger deres tid," udtaler Dave Gilboa, indehaver af brillefirmaet Warby Parker, til Reuters.

Men er det overhovedet et problem?

De mange forladte firma-profiler er ikke nødvendigvis et tegn på, at firmaerne løber skrigende væk fra Google+ og gør den til, hvad nogle drillende kalder en spøgelsesby.

Mange firmaer har blot tidligt sikret sig deres Google+-identitet for at sikre sig en mere visuel placering i Googles søgeresultater nu og den mulige medfølgende positive placering i samme resultater på længere sigt.

Ifølge Googles globale chef for sociale tjenester, Gretchen Howard, er der også mange succeshistorier om firmaers brug af G+. For eksempel har slikfirmaet samlet 40.000-medlemmer i en gruppe for kage-entusiaster. Og 100 brands har allerede samlet følgeskab på hver især over en million følgere.

Der skulle angiveligt være 135 millioner aktive brugere på Google+, selvom Google hellere vil tale om de 500 millioner, der har oprettet en profil. Det er primært folk, der allerede har en Google-profil. For eksempel til Gmail.

Klassens store dreng, Facebook, har 1,1 milliarder profiler, som mindst en gang om måneden foretager sig noget på portalen.

Også på tidsforbruget har Facebook bedre fat i brugerne end G+. En gennemsnitlig amerikansk bruger på Google+ var seks minutter og 47 sekunder online i marts. Til sammenligning var amerikanske brugere på Facebook online over seks timer i samme periode ifølge Nielsen Media Research. Tallene indeholder ikke tale fra mobile apps.

Læs også:

Ejendomsmægler: Derfor er det vigtigt at bruge Google+

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems