Denne kendte dansker har mest pondus på sociale medier

Twitter vokser langsomt i Danmark. Facebook holder stand som det mest populære samlingssted. Se de seneste danske tal for sociale medier.

Artikel top billede

Danskernes brug af sociale medier og platforme er stort set uændret.

Det fremgår af de seneste tal fra monitoreringstjenesten Overskrift.dk.

Overskrift.dk har i flere år overvåget danske blogs og danskeres brug af sociale medier. Det giver monitoreringstjenesten en mulighed for at lave en statistisk oversigt.

For eksempel kan Overskrift.dk offentliggøre, at der i dag er 150.000 Twitter-profiler, der kan kaldes "danske". Det er en stigning fra februar, hvor cirka 125.000 danske Twitter-profiler blev overvåget. I slutningen af 2012 lod det til, at tilgangen af danskere til Twitter var vigende, men nu lader det til, at der igen kommer cirka 5.000 nye danske Twitter-profiler om måneden.

Andre Twitter-nøgletal er, at en meget lille del af Twitter-brugerne, tweeps'ne, står for en meget stor del af den danske trafik. Mere præcist står omkring en procent for cirka halvdelen af opdateringerne. Halvdelen af de danske twitter-brugere har aldrig opdateret en eneste gang. Og en typisk bruger følger mellem 10 og 100 andre tweeps.

Antallet af profiler på Facebook, der angiver at bo i Danmark, ligger ifølge Oversigt.dk fast på cirka tre millioner. Falske og dobbelt-profiler inkluderet.

Oversigt.dk har ikke offentliggjort data for danskernes brug af Google+.

Popularitets-barometret viser...

Overskrift har også forsøgt at at hive danske tal ud af tjenesten Klout.

Klout er en tjeneste, der forsøger at måle folks indflydelse og viden inden for specifikke emner på sociale platforme. Nogle amerikanske firmaer er begyndt at give rabatter eller gratis produkter til folk med høje "Klout-scores" i håbet om, at de vil omtale produkterne og sprede omtalen via deres personlige netværk.

Pt er præsident Obama på toppen af listen over de mest indflydelsesrige.

Kigger man på de danske tal, er tidligere landsholdsmålmand Peter Schmeichel angiveligt den mest indflydelsesrige. Skarpt forfulgt af Caroline Wozniacki. Hvis du selv er på Twitter, kan du tjekke din plads i det danske Klout-hieraki her.

Se mere statistik hos Overskrift.dk.

Mød ComON på de sociale platforme her:

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job