Denne kendte dansker har mest pondus på sociale medier

Twitter vokser langsomt i Danmark. Facebook holder stand som det mest populære samlingssted. Se de seneste danske tal for sociale medier.

Artikel top billede

Danskernes brug af sociale medier og platforme er stort set uændret.

Det fremgår af de seneste tal fra monitoreringstjenesten Overskrift.dk.

Overskrift.dk har i flere år overvåget danske blogs og danskeres brug af sociale medier. Det giver monitoreringstjenesten en mulighed for at lave en statistisk oversigt.

For eksempel kan Overskrift.dk offentliggøre, at der i dag er 150.000 Twitter-profiler, der kan kaldes "danske". Det er en stigning fra februar, hvor cirka 125.000 danske Twitter-profiler blev overvåget. I slutningen af 2012 lod det til, at tilgangen af danskere til Twitter var vigende, men nu lader det til, at der igen kommer cirka 5.000 nye danske Twitter-profiler om måneden.

Andre Twitter-nøgletal er, at en meget lille del af Twitter-brugerne, tweeps'ne, står for en meget stor del af den danske trafik. Mere præcist står omkring en procent for cirka halvdelen af opdateringerne. Halvdelen af de danske twitter-brugere har aldrig opdateret en eneste gang. Og en typisk bruger følger mellem 10 og 100 andre tweeps.

Antallet af profiler på Facebook, der angiver at bo i Danmark, ligger ifølge Oversigt.dk fast på cirka tre millioner. Falske og dobbelt-profiler inkluderet.

Oversigt.dk har ikke offentliggjort data for danskernes brug af Google+.

Popularitets-barometret viser...

Overskrift har også forsøgt at at hive danske tal ud af tjenesten Klout.

Klout er en tjeneste, der forsøger at måle folks indflydelse og viden inden for specifikke emner på sociale platforme. Nogle amerikanske firmaer er begyndt at give rabatter eller gratis produkter til folk med høje "Klout-scores" i håbet om, at de vil omtale produkterne og sprede omtalen via deres personlige netværk.

Pt er præsident Obama på toppen af listen over de mest indflydelsesrige.

Kigger man på de danske tal, er tidligere landsholdsmålmand Peter Schmeichel angiveligt den mest indflydelsesrige. Skarpt forfulgt af Caroline Wozniacki. Hvis du selv er på Twitter, kan du tjekke din plads i det danske Klout-hieraki her.

Se mere statistik hos Overskrift.dk.

Mød ComON på de sociale platforme her:

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S