Denne kendte dansker har mest pondus på sociale medier

Twitter vokser langsomt i Danmark. Facebook holder stand som det mest populære samlingssted. Se de seneste danske tal for sociale medier.

Artikel top billede

Danskernes brug af sociale medier og platforme er stort set uændret.

Det fremgår af de seneste tal fra monitoreringstjenesten Overskrift.dk.

Overskrift.dk har i flere år overvåget danske blogs og danskeres brug af sociale medier. Det giver monitoreringstjenesten en mulighed for at lave en statistisk oversigt.

For eksempel kan Overskrift.dk offentliggøre, at der i dag er 150.000 Twitter-profiler, der kan kaldes "danske". Det er en stigning fra februar, hvor cirka 125.000 danske Twitter-profiler blev overvåget. I slutningen af 2012 lod det til, at tilgangen af danskere til Twitter var vigende, men nu lader det til, at der igen kommer cirka 5.000 nye danske Twitter-profiler om måneden.

Andre Twitter-nøgletal er, at en meget lille del af Twitter-brugerne, tweeps'ne, står for en meget stor del af den danske trafik. Mere præcist står omkring en procent for cirka halvdelen af opdateringerne. Halvdelen af de danske twitter-brugere har aldrig opdateret en eneste gang. Og en typisk bruger følger mellem 10 og 100 andre tweeps.

Antallet af profiler på Facebook, der angiver at bo i Danmark, ligger ifølge Oversigt.dk fast på cirka tre millioner. Falske og dobbelt-profiler inkluderet.

Oversigt.dk har ikke offentliggjort data for danskernes brug af Google+.

Popularitets-barometret viser...

Overskrift har også forsøgt at at hive danske tal ud af tjenesten Klout.

Klout er en tjeneste, der forsøger at måle folks indflydelse og viden inden for specifikke emner på sociale platforme. Nogle amerikanske firmaer er begyndt at give rabatter eller gratis produkter til folk med høje "Klout-scores" i håbet om, at de vil omtale produkterne og sprede omtalen via deres personlige netværk.

Pt er præsident Obama på toppen af listen over de mest indflydelsesrige.

Kigger man på de danske tal, er tidligere landsholdsmålmand Peter Schmeichel angiveligt den mest indflydelsesrige. Skarpt forfulgt af Caroline Wozniacki. Hvis du selv er på Twitter, kan du tjekke din plads i det danske Klout-hieraki her.

Se mere statistik hos Overskrift.dk.

Mød ComON på de sociale platforme her:

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos