Ups: Dine Snapchat-pinligheder forsvinder ikke helt

Snapchat har opnået en enorm popularitet ved at love at slette dine delte billeder efter 10 sekunder, men de slettede billeder kan hentes frem igen.

Artikel top billede

Hos den populære internet-tjeneste Snapchat kan du sende billeder til andre brugere og samtidig indstille, at de skal forsvinde igen efter et bestemt antal sekunder (typisk er det 10 sekunder). Efter at denne tid er udløbet, bliver billederne slettet hos modtageren og på Snapchats egne servere.

Men det amerikanske firma Decipher Forensics hævder nu, at man har fundet en metode til at genskabe de slettede billeder. Det kræver flere timers arbejde, men så er det også muligt at hente de slettede billeder tilbage igen på den mobile enhed. Det skriver Forbes og BBC.

Decipher Forensics afviser i sin blog, at billederne "forsvinder for altid", som Snapchat ellers har hævdet.

Det koster mellem 2.000 og 3.000 kroner at få Decipher Forensics til at genskabe et Snapchat-billede.

Nu har Snapchat selv reageret med et blogindlæg, hvor man bekræfter, at billederne i nogle tilfælde kan genskabes. Det er en kendt sag, at slettede data ofte stadig ligger gemt i computerens hukommelse - og kan hentes frem med de rigtige værktøjer.

Det samme gælder for de midlertidige filer, som Snapchat placerer på den mobile enhed.

"Det er ikke umuligt at omgå Snapchat-app'en og få direkte adgang til filen, mens den uåbnede Snap bliver lagret på enheden. Det er ikke noget, vi understøtter eller anbefaler, og i de fleste tilfælde kræver det, at telefonen bliver jailbreaket eller "rootet", og så ryger garantien," skriver selskabet i bloggen.

Snapchat sender blot en "slet" kommando til telefonen, når billedets holdbarhed er udløbet, men programmet gør ikke noget særligt for at rense hukommelsen, som f.eks. at overskrive billedet med nuller. Dermed kan det også genskabes.

"Hvis du nogensinde har prøvet at få fat i tabte data, efter at du har slettet en harddisk ved en fejl eller måske bare set et afsnit af CSI, så ved du måske, at det er muligt at gendanne slettede data med de rigtige værktøjer. Så husk det nu, inden du deler statshemmeligheder i dine billeder," slutter bloggen.

Men der er også andre og nemmere muligheder for at stjæle Snapchat-billeder. Man kan f.eks. tage et skærmdump eller fotografere skærmen med en anden enhed.

Snapchat hævder selv, at man håndterer omkring 150 millioner billeder om dagen.

Læses lige nu

    SOS International

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    SOS International

    Platform Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job