Kun disse kæder får Surface Pro på hylden

Microsoft skuffer forhandlere og distributører, som har sat næsen op efter at få Microsoft-tabletten Surface Pro på hylderne.

Artikel top billede

Den 30. maj slipper Microsoft erhvervsmodellen af Windows tablet-pc'en Surface løs på det danske marked. Men endnu en gang må erhvervsforhandlere kigge i vejviseren efter adgang til at sælge Surface til deres kunder.

For ligesom ved lanceringen af Surface RT-modellen i februar har Microsoft igen valgt kun at satse på at sælge den mere avancerede Surface Pro-model gennem retailkæder som Computercity, Expert og FONA. Den nye Surface-model kan dog også købes online i Microsoft Store.

Ifølge divisionsdirektør Martin Thorning Hansen arbejder Microsoft på at få Surface Pro ud gennem flere retail-forhandlere. Derimod har det lange udsigter, før Microsoft vil gøre Surface Pro bredt tilgængelig for forhandlere gennem distributører.

"For at have en direkte aftale med Microsoft kræver det, at man ligesom vil det som forhandler. Der er mange af de her små forhandlere, som ikke vil det her. Vi stiller jo nogle krav til, hvordan man ligesom skal have sin butik, levering frem og tilbage og hele håndteringen af alle vores produkter. Dem vi snakker med nu er større retailere, og så kigger vi selvfølgelig hele tiden på, om vores distributionsmodel kan blive bredere," siger Martin Thorning Hansen.

Han vil dog ikke løfte sløret for, hvilke distributører Microsoft har i kikkerten, eller hvornår Surface Pro bliver tilgængelig for hele Microsofts partnerkanal.

Surface Pro kommer på markedet i to varianter med henholdsvis 64 og 128 GB lagerplads. Den vejledende udsalgspris er 6.799 og 7.499,- kroner.

Læs mere:
Dansk distributør: Kom nu Microsoft! Giv os Surface
Utilfredse forhandlere: Vi kan sælge Surface bedre end Fona
Skuffelse: CBC blev siet fra i Surface-lancering
Dansk Surface-lancering bliver en lukket fest

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics