Dansk firma lavede fejl - alligevel meldt til politiet for spam

Sendte 29 emails efter modtageren havde afmeldt. "Det var en fejl".

Artikel top billede

29 mails får nu Forbrugerombudsmanden til at melde en virksomhed til politiet.

Det kan virke som et mindre antal. Men samtlige 29 mails er sendt til den samme modtager, som desuden allerede havde frabedt sig at modtage e-post fra firmaet.

Det har fået ham til at klage til ombudsmanden, og sagen er nu endt med en politianmeldelse for overtrædelse af markedsføringslovens §6. Det skriver Forbrugerombudsmanden i en pressemeddelelse.

Der er tale om uønsket reklamepost for det specifikke firma, som ifølge Forbrugerombudsmanden er en reklamevirksomhed hjemmehørende på Sjælland.

Standardbøder

Forbrugeren accepterede i 2010 at modtage reklame fra virksomheden men fortrød kort efter - og tilbagetrak derfor sin accept. 

Fra slutningen af december 2012 og halvanden måned frem dukkede der alligevel i alt 29 reklame-mails op i hans indbakke, hvilket han flere gange har gjort Forbrugerombudsmanden opmærksom på. Der er ikke registreret klager fra andre modtagere.

Virksomheden har forsøgt at undskylde sig med, at det var en fejl, at de pågældende beskeder er sendt. Men det argument fritager sandsynligvis ikke firmaet for bøde, der tidligere har ligget på 100 kroner per udsendt mail - og en minimumsbøde på 10.000 kroner.

I markedsføringslovens § 6 står der, at en "erhvervsdrivende ikke må rette henvendelse til nogen ved brug af elektronisk post (dvs. f.eks. e-mail eller sms) med henblik på afsætning af varer eller tjenesteydelser, medmindre modtageren forinden har samtykket til at modtage den pågældende markedsføring". Og at det er ulovligt at sende e-mails indeholdende markedsføring til en person, som har tilbagekaldt et tidligere meddelt samtykke.

Forbrugerombudsmanden opfordrer alle, der modtager dansk eller udenlands spam, om at sende en kopi til de to spampostkasser: dansk@spamklage.dk eller int@spamklage.dk. Her modtager Forbrugerombudsmanden mellem 1.000 og 2.000 henvendelser hver måned.

LÆS OGSÅ:

Nu bliver det nemmere at straffe spammere

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Jyske Bank

    IT Specialist til IT Drift

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job