Dansk firma lavede fejl - alligevel meldt til politiet for spam

Sendte 29 emails efter modtageren havde afmeldt. "Det var en fejl".

Artikel top billede

29 mails får nu Forbrugerombudsmanden til at melde en virksomhed til politiet.

Det kan virke som et mindre antal. Men samtlige 29 mails er sendt til den samme modtager, som desuden allerede havde frabedt sig at modtage e-post fra firmaet.

Det har fået ham til at klage til ombudsmanden, og sagen er nu endt med en politianmeldelse for overtrædelse af markedsføringslovens §6. Det skriver Forbrugerombudsmanden i en pressemeddelelse.

Der er tale om uønsket reklamepost for det specifikke firma, som ifølge Forbrugerombudsmanden er en reklamevirksomhed hjemmehørende på Sjælland.

Standardbøder

Forbrugeren accepterede i 2010 at modtage reklame fra virksomheden men fortrød kort efter - og tilbagetrak derfor sin accept. 

Fra slutningen af december 2012 og halvanden måned frem dukkede der alligevel i alt 29 reklame-mails op i hans indbakke, hvilket han flere gange har gjort Forbrugerombudsmanden opmærksom på. Der er ikke registreret klager fra andre modtagere.

Virksomheden har forsøgt at undskylde sig med, at det var en fejl, at de pågældende beskeder er sendt. Men det argument fritager sandsynligvis ikke firmaet for bøde, der tidligere har ligget på 100 kroner per udsendt mail - og en minimumsbøde på 10.000 kroner.

I markedsføringslovens § 6 står der, at en "erhvervsdrivende ikke må rette henvendelse til nogen ved brug af elektronisk post (dvs. f.eks. e-mail eller sms) med henblik på afsætning af varer eller tjenesteydelser, medmindre modtageren forinden har samtykket til at modtage den pågældende markedsføring". Og at det er ulovligt at sende e-mails indeholdende markedsføring til en person, som har tilbagekaldt et tidligere meddelt samtykke.

Forbrugerombudsmanden opfordrer alle, der modtager dansk eller udenlands spam, om at sende en kopi til de to spampostkasser: dansk@spamklage.dk eller int@spamklage.dk. Her modtager Forbrugerombudsmanden mellem 1.000 og 2.000 henvendelser hver måned.

LÆS OGSÅ:

Nu bliver det nemmere at straffe spammere

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job