Vilde, vovede og vanvittige: Her er de bedste Windows 8-bærbare

Windows 8 har fået pc-producenterne til at tænke ud af boksen. Vi ser nærmere på seks nye bærbare computere, der alle har et kreativt design. Se her hvilken model vi ville vælge.

Artikel top billede

Da Windows 8 dukkede op i slutningen af sidste år, gik pc-producenterne nærmest amok. 

For med det nye styresystem fulgte muligheden for ordentlig touchbetjening på skærmen.

Designafdelingerne tog tænkehatten på og fik lov til at skabe nogle stærkt innovative computere, der skiller sig markant ud fra det, som vi normalt forbinder med en bærbar pc.

Nu kan skærmene drejes, vendes og tages af.

Men hvad fungerer, og hvad fungerer mindre godt, når det gælder den nye hær af Windows 8-computere?

Tag med på en rundtur blandt maskinerne, som tæller Sony Vaio Duo 11, Dell XPS Duo 12, Microsoft Surface RT, Asus Taichi 21, Acer Iconia W510 og Lenovo Ideapad Yoga 13. 

Vi giver vores bud på, hvilken maskine vi ville vælge. 

Hvis du vil læse mere om de fremviste produkter, kan du få en grundig gennemgang i de følgende anmeldelser:

Microsoft Surface RT

Asus Taichi 21

Acer W510

Dell XPS 12

HP Envy X2

Lenovo IdeaPad Yoga 13

Gå ikke glip af historier om denne. Bliv ven med Comon på facebook.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S