Hvad laver Mark Zuckerberg i Danmark?

Facebooks unge stifter og milliardær har været i Danmark. Er han på opkøbsjagt eller tidlig sommerferie?

Artikel top billede

(Foto: © Rick Wilking / Reuters)

I weekenden lagde statsminister Helle Thorning et billede af sig selv og Facebook-stifter Mark Zuckerberg på sin Facebook-profil.

Men hvad laver milliardæren her i landet?

Det er væsentligt at interessere sig for, da Zuckerberg selv og hans firma sidder på en stor, risikovillig pengetank. Så hvis hans besøg skyldes en mulig dansk investering, er det næppe en lille en af slagsen.

Men der kan selvfølgelig også være andre formål med den normalt klipklap-klædte programmørs besøg i Danmark.

Det er dog tvivlsomt, at Facebook er i landet for at etablere datacenter. På det område har Facebook allerede slået sig ned i vores naboland Sverige, hvor kulde og lave elpriser fik firmaet til at bygge sit eget center.

Et andet bud kunne være, at Mark Zuckerberg tager kontakt til en af EU's statsministre for at påvirke data- og privatlivs-lovgivning, der står til at blive revideret de kommende år.

Hvad tror du?

Det har endnu ikke været muligt at få en kommentar til besøget fra Statsministeriet. Så indtil vi hører nærmere, er der plads til teorier - og konspirationsteorier.

Her har vi samlet de bud, der allerede florerer rundt omkring på nettet.

Opdateret (16:51) Statsministeriet vil ikke oplyse nærmere om ministerens dagsorden. "Det må du spørge Facebook," lyder svaret fra ministeriets presseafdeling.

LÆS OGSÅ:

Mark Zuckerberg dræber sin egen aftensmad

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse