Ny opfindelse: Oplad din mobil på 20 sekunder

Måske er det snart slut med at lade mobilen op hver aften. Med ny opfindelse kan telefonen få fuld energi på sølle 20 sekunder.

Artikel top billede

Du kender det sikkert godt.

Mobilen er ved at være træt efter en dag på farten, og du sætter den rutinemæssigt til opladning, når du går i seng. 

Men i fremtiden kan mobilens aftenritual måske være helt overflødigt.

18-årige Eesha Khare har nemlig opfundet en såkaldt superkondensator, der på sølle 20 til 30 sekunder giver mobilen fuldt energiniveau. 

Ifølge den unge studerende fra Californien i USA skulle den desuden holde til 10.000 opladninger, hvor et normalt mobilbatteri typisk har en levetid på cirka 1.000 opladninger.

Superkondensatoren er i øvrigt så lille, at den også vil være oplagt til anden elektronik som eksempelvis digitale ure med smartphone-funktioner.

Opfindelsen indbragte Eesha Khare en topplacering i Intel International Science and Engineering Fair, hvor hun vandt et stipendium på 50.000 dollar, cirka 300.000 kroner. Mere end syv millioner studerende deltog.

Her er et nyhedsindslag fra USA, hvor Eesha Khare viser sin opfindelse frem:

DHI A/S

Senior Backend Developer

Københavnsområdet

IT-Universitetet i København

CIO

Københavnsområdet

Statens IT

Teamleder til Indkøb og Licenser

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS