Ok Google, hvad er det, du siger?

Google er på vej med stemmestyring til sine Chromebooks og sin Chrome-browser. Derfor kan du snart søge på Google uden at røre ved tastaturet - og søgemaskinen svarer tilbage.

Artikel top billede

På sin udviklerkonference I/O kunne Google for nylig præsentere en masse nyskabelser

En af dem var stemmestyring af Chromebooks, Googles bærbare computere, og Chrome-browseren.

Stemmestyring har længe været mulig på mobilen, men nu er det altså pc'ens tur, og den er særlig fokuseret på søgninger, hvor der stilles spørgsmål.

Herefter vil Google svare tilbage - hvis søgemaskinen kan finde et passende svar.

Under demonstrationen på udviklerkonference viste det sig, at søgemaskinen er i stand til at forstå konteksten.

Så hvis du er i gang med at stille spørgsmål om eksempelvis et bestemt område, kan du efterfølgende spørge: Hvor langt er der dertil?

Du behøver altså ikke nævne områdets navn igen.

Men virker det egentlig i praksis?

Tech-siden Mashable.com
har prøvet funktionen, selv om den endnu ikke er officielt lanceret.

Det viste sig, at spørgelegen med computeren ikke er en lige så smertefri oplevelse som den perfekte demonstration udført af Google.

Her kan du se Mashable.com's svingom med den verbale søgefunktion i Chrome.

Her er en video fra Google I/O, hvor søgefunktionen præsenteres: 

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S