Ok Google, hvad er det, du siger?

Google er på vej med stemmestyring til sine Chromebooks og sin Chrome-browser. Derfor kan du snart søge på Google uden at røre ved tastaturet - og søgemaskinen svarer tilbage.

Artikel top billede

På sin udviklerkonference I/O kunne Google for nylig præsentere en masse nyskabelser

En af dem var stemmestyring af Chromebooks, Googles bærbare computere, og Chrome-browseren.

Stemmestyring har længe været mulig på mobilen, men nu er det altså pc'ens tur, og den er særlig fokuseret på søgninger, hvor der stilles spørgsmål.

Herefter vil Google svare tilbage - hvis søgemaskinen kan finde et passende svar.

Under demonstrationen på udviklerkonference viste det sig, at søgemaskinen er i stand til at forstå konteksten.

Så hvis du er i gang med at stille spørgsmål om eksempelvis et bestemt område, kan du efterfølgende spørge: Hvor langt er der dertil?

Du behøver altså ikke nævne områdets navn igen.

Men virker det egentlig i praksis?

Tech-siden Mashable.com
har prøvet funktionen, selv om den endnu ikke er officielt lanceret.

Det viste sig, at spørgelegen med computeren ikke er en lige så smertefri oplevelse som den perfekte demonstration udført af Google.

Her kan du se Mashable.com's svingom med den verbale søgefunktion i Chrome.

Her er en video fra Google I/O, hvor søgefunktionen præsenteres: 

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job