Samsung uddeler bøllebank med en ny skærm

Samsung er på vej med en 13,3 tommer bærbarskærm, der har en opløsning, som sparker Apples Retina-display lige i kernehuset.

Artikel top billede

Skærmopløsningen på bærbar-computere er især det seneste år begyndt virkelig at rykke. 

Derfor er det ikke længere unormalt at se 11 og 13 tommer modeller med fuld HD, 1.920 gange 1.080 pixel. Prisen er dog ofte i den høje ende for disse computere.

Men nu skal vi måske til at vænne os til en langt højere skærmopløsning, da Samsung er på vej med et nyt display.

Det er 13,3 tommer og har en opløsning på 3.200 gange 1.800 pixel, og det giver en PPI (Pixel Per Inch) på 276.

Dermed overgår den Apples MacBook Pro, der har et Retina-display med en PPI på 227, og den er også bedre end Toshibas nyligt lancerede Kirabook, der kan prale af 221 PPI.

Spørgsmålet er bare, om det kun bliver til en skrivebordssejr til Samsung. Der er nemlig ingen meldinger om, hvilken computer der vil få glæde af den nye skærm.

Tidligere har Samsung også fremvist en prototype på en 13,3 tommer skærm med en opløsning på 2.560 gange 1.440 pixel.

Den kom dog aldrig i handlen.

Pixeljunkier vil elsker de høje skærmopløsninger, men de har også ulemper.

Displayet kræver flere hestekræfter af computeren, suger mere på batteriet, og prisen er ikke finanskrisevenlig.

Samsungs skærm kan ses som pendant til det, vi ser på fladskærmsmarkedet. 

Her er 4K-skærme begyndt at dukke op med en opløsning på 3.840 gange 2.160 pixel, og dermed er det fire gange så høj opløsning som et HD-tv.

Problemet er bare, at der mangler indhold, som er skabt til den høje opløsning.

Styrelsen For It og Læring

Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

PlanBørnefonden

Digital Solutions Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job