Derfor var Zuckerberg i København

Facebook forsøger at påvirke EU-regler om vores ret til privatliv på nettet.

Artikel top billede

I weekenden skabte det meget postyr på nettet, at Facebook-stifter Mark Zuckerberg dukkede op i Danmark - på statsminister Helle Thornings kontor.

Statsministeriet afviser over for ComON at kommentere på dagsordenen for ministerens møde og henviser til Facebook for svar på, hvorfor Zuckerberg ville i audiens med landets regeringsleder.

Så selv om Zuckberg ofte prædiker åbenhed og transparens, er det egentlige formål med Zuckerbergs besøg i Danmark stadig en gåde.

Men vores amerikanske søstermedie PC World har måske fundet forklaringen.

EU arbejder på at lave en databeskyttelsesreform, der blandt andet skal stramme op for firmaers brug af persondata. En handelsvare som mange it-giganter i dag tjener gode penge på. Derfor er det ikke overraskende, at Google, Yahoo og Microsoft er blevet afsløret som "skjulte" bidragydere til en lobbyorganisation, der forsøger at påvirke lovens udformning i Bruxelles - i retning af færre stramninger.

Den såkaldte European Privacy Association (EPA) er blevet kritiseret for at forsøge at fremstå som en græsrodsbevægelse med primært tænketanke og NGO'er som medlemmer. Og altså store it-giganter som skjulte økonomiske støtter.

Det kommer reformen til at betyde for Facebook
Facebook er ikke udpeget som økonomisk støtte til EPA, men det er ikke usandsynligt, at det sociale netværk og Mark Zuckerberg i stigende grad forsøger at påvirke den trans-europæiske lovgivning.

EU-kommissionen forklarer selv i dette to-siders dokument kort og pædagogisk, hvad de kommende regler kan betyde for sociale mediers måde at drive forretning på. Det indebærer "privatlivsbeskyttelse som standard" og den såkaldte ret ti lat blive glemt på nettet. Altså at få fjernet oplysninger. Og firmaerne skal i højere grad informere sine brugere om, hvad deres persondata bruges til.

Facebook har tidligere taget lidt let på kritiske henvendelser vedrørende databeskyttelse fra for eksempel nordiske forbrugerrådsorganisationer.

Men med udsigten til strammere databeskyttelseslovgivning er det naturligt, at Facebook i højere grad er til stede i EU - for eksempel på den danske statsministers kontor.

Oplysningen om, at Zuckerbergs besøg i Danmark er en del af et større lobby-arbejde i EU, bekræftes også af DR Nyheders kilder.

LÆS OGSÅ:

Så skrappe bliver EU's nye regler for databeskyttelse

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

    Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

    Region Sjælland

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job