Microsoft kommer også med ny Kinect til Windows

Efter lanceringen af Xbox One kommer Microsoft med en ny version af sin Kinect-sensor til Windows.

Artikel top billede

Microsoft har nu officielt bekræftet, at der kommer en ny version af Kinect-sensoren til Windows. Tidligere i denne uge kunne Microsoft præsentere sin nye konsol, Xbox One, der nu bliver leveret sammen med Kinect. Faktisk er integrationen nu så tæt, at Xbox One ikke kan starte uden Kinect.

Hidtil har Microsoft solgt Kinect som en udvidelse til Xbox 360, og der findes også en version af Kinect til Windows. Nu fortæller Microsoft, at Windows-udgaven også bliver opdateret, men det kommer først til at ske til næste år.

Det ser ud til, at den kommende Kinect til Windows sensor har de samme tekniske specifikationer som den udgave, der findes i Xbox One.

Den har en højere kameraopløsning og kan dermed registrere selv de mindste objekter og bevægelser, ifølge Microsoft, og mikrofonen har et nyt støjfilter, som skulle gøre det muligt at registrere talte kommandoer selv i et støjfyldt rum.

Microsoft har udviklet en teknologi kaldet Time-of-Flight, som måler den tid, det tager for enkelte fotoner at blive reflekteret tilbage fra objekter eller personer.

Det såkaldte Skeletal Tracking er også forbedret, så man nu kan registrere flere kropspunkter og følge op til seks personer på samme tid.

Nu er der også en aktiv-IR (infrarød) sensor, som skulle betyde, at Kinect kan følge bevægelser selv i mørke rum.

Kinect til Windows er rettet mod udviklere og virksomheder, som vil skabe deres egne løsninger med bevægelsesstyring baseret på teknologien.

Microsoft fortæller, at man vil demonstrere flere muligheder med det nye Kinect på Build-konferencen, der starter den 26. juni. Her ventes Microsoft også at præsentere efterfølgeren til Windows 8.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS