Både Facebook og Google vil købe gps-app

Hvem får fat i den populære gps-tjeneste Waze? Det kan ende med en bud-krig.

Artikel top billede

De store internet-giganter kaster i øjeblikket milliarder af kroner på bordet for at få fat i den teknologi, der skal give dem et forspring i forhold til deres konkurrenter. Efter Facebooks køb af fototjenesten Instagram sidste år og Yahoos overtagelse af blogplatformen Tumblr i denne uge kan den israelske navigations-app Waze blive det næste store opkøb i internet-branchen.

Ifølge nyhedsbureauet Bloomberg er både Facebook og Google interesseret i at købe Waze. Det lille selskab har modtaget henvendelser fra flere mulige købere og forlanger en pris på mere end 5,6 milliarder kroner. Hvis det ender med en bud-krig mellem Facebook og Google, kan prisen blive endnu højere.

Waze har udviklet en gratis gps-app til iOS, Android og Blackberry, der bygger på crowd-sourcing. Det er altså brugerne selv, der bidrager med informationer og dermed er med til at forbedre kort og ruter. Det betyder også, at tjenesten bliver bedre, jo flere brugere der kommer på.

I Danmark og de fleste andre europæiske lande er der stadig relativt få brugere, men tjenesten er meget populær i USA og her kan Waze da også levere de bedste ruteforslag.

ComON har tidligere set nærmere på Waze, og dengang fungerede tjenesten bedst i hovedstadsområdet i Danmark. Her er der også direkte trafikopdateringer fra andre brugere, som løbende bliver hentet ned på telefonen.

Waze fylder ikke meget på den mobile enhed, men det betyder også at den hele tiden skal hente kortmateriale og det kan blive svært, hvis man er i et område med dårlig dækning eller i udlandet.

I øjeblikket er der mellem 40 og 50 millioner brugere, fortæller Waze, som ligner et oplagt opkøb for både Facebook og Google. Det sociale netværk kunne bruge gps-tjenesten til at skabe kontakt til sine medlemmer, når de er undervejs i bilen. Google arbejder allerede på at udvide sin Maps-tjeneste med sociale funktioner og her ville Waze passe perfekt ind.

Facebook og Google kommer fra en stationær verden, men en stor del af brugerne anvender efterhånden mobile enheder. It-giganterne har haft svært ved at følge med den mobile trend - og forsøger nu at løse problemet ved at købe sig til den nødvendige teknologi.

Ifølge Bloomberg har Waze endnu ikke besluttet, om man overhovedet vil sælge selskabet eller blot søge ny investeringskapital. Men Waze er alligevel den store vinder uanset hvad; de seneste dages omtale af det mulige salg vil sikkert skaffe mange nye brugere til tjenesten.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S