Både Facebook og Google vil købe gps-app

Hvem får fat i den populære gps-tjeneste Waze? Det kan ende med en bud-krig.

Artikel top billede

De store internet-giganter kaster i øjeblikket milliarder af kroner på bordet for at få fat i den teknologi, der skal give dem et forspring i forhold til deres konkurrenter. Efter Facebooks køb af fototjenesten Instagram sidste år og Yahoos overtagelse af blogplatformen Tumblr i denne uge kan den israelske navigations-app Waze blive det næste store opkøb i internet-branchen.

Ifølge nyhedsbureauet Bloomberg er både Facebook og Google interesseret i at købe Waze. Det lille selskab har modtaget henvendelser fra flere mulige købere og forlanger en pris på mere end 5,6 milliarder kroner. Hvis det ender med en bud-krig mellem Facebook og Google, kan prisen blive endnu højere.

Waze har udviklet en gratis gps-app til iOS, Android og Blackberry, der bygger på crowd-sourcing. Det er altså brugerne selv, der bidrager med informationer og dermed er med til at forbedre kort og ruter. Det betyder også, at tjenesten bliver bedre, jo flere brugere der kommer på.

I Danmark og de fleste andre europæiske lande er der stadig relativt få brugere, men tjenesten er meget populær i USA og her kan Waze da også levere de bedste ruteforslag.

ComON har tidligere set nærmere på Waze, og dengang fungerede tjenesten bedst i hovedstadsområdet i Danmark. Her er der også direkte trafikopdateringer fra andre brugere, som løbende bliver hentet ned på telefonen.

Waze fylder ikke meget på den mobile enhed, men det betyder også at den hele tiden skal hente kortmateriale og det kan blive svært, hvis man er i et område med dårlig dækning eller i udlandet.

I øjeblikket er der mellem 40 og 50 millioner brugere, fortæller Waze, som ligner et oplagt opkøb for både Facebook og Google. Det sociale netværk kunne bruge gps-tjenesten til at skabe kontakt til sine medlemmer, når de er undervejs i bilen. Google arbejder allerede på at udvide sin Maps-tjeneste med sociale funktioner og her ville Waze passe perfekt ind.

Facebook og Google kommer fra en stationær verden, men en stor del af brugerne anvender efterhånden mobile enheder. It-giganterne har haft svært ved at følge med den mobile trend - og forsøger nu at løse problemet ved at købe sig til den nødvendige teknologi.

Ifølge Bloomberg har Waze endnu ikke besluttet, om man overhovedet vil sælge selskabet eller blot søge ny investeringskapital. Men Waze er alligevel den store vinder uanset hvad; de seneste dages omtale af det mulige salg vil sikkert skaffe mange nye brugere til tjenesten.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect