Både Facebook og Google vil købe gps-app

Hvem får fat i den populære gps-tjeneste Waze? Det kan ende med en bud-krig.

Artikel top billede

De store internet-giganter kaster i øjeblikket milliarder af kroner på bordet for at få fat i den teknologi, der skal give dem et forspring i forhold til deres konkurrenter. Efter Facebooks køb af fototjenesten Instagram sidste år og Yahoos overtagelse af blogplatformen Tumblr i denne uge kan den israelske navigations-app Waze blive det næste store opkøb i internet-branchen.

Ifølge nyhedsbureauet Bloomberg er både Facebook og Google interesseret i at købe Waze. Det lille selskab har modtaget henvendelser fra flere mulige købere og forlanger en pris på mere end 5,6 milliarder kroner. Hvis det ender med en bud-krig mellem Facebook og Google, kan prisen blive endnu højere.

Waze har udviklet en gratis gps-app til iOS, Android og Blackberry, der bygger på crowd-sourcing. Det er altså brugerne selv, der bidrager med informationer og dermed er med til at forbedre kort og ruter. Det betyder også, at tjenesten bliver bedre, jo flere brugere der kommer på.

I Danmark og de fleste andre europæiske lande er der stadig relativt få brugere, men tjenesten er meget populær i USA og her kan Waze da også levere de bedste ruteforslag.

ComON har tidligere set nærmere på Waze, og dengang fungerede tjenesten bedst i hovedstadsområdet i Danmark. Her er der også direkte trafikopdateringer fra andre brugere, som løbende bliver hentet ned på telefonen.

Waze fylder ikke meget på den mobile enhed, men det betyder også at den hele tiden skal hente kortmateriale og det kan blive svært, hvis man er i et område med dårlig dækning eller i udlandet.

I øjeblikket er der mellem 40 og 50 millioner brugere, fortæller Waze, som ligner et oplagt opkøb for både Facebook og Google. Det sociale netværk kunne bruge gps-tjenesten til at skabe kontakt til sine medlemmer, når de er undervejs i bilen. Google arbejder allerede på at udvide sin Maps-tjeneste med sociale funktioner og her ville Waze passe perfekt ind.

Facebook og Google kommer fra en stationær verden, men en stor del af brugerne anvender efterhånden mobile enheder. It-giganterne har haft svært ved at følge med den mobile trend - og forsøger nu at løse problemet ved at købe sig til den nødvendige teknologi.

Ifølge Bloomberg har Waze endnu ikke besluttet, om man overhovedet vil sælge selskabet eller blot søge ny investeringskapital. Men Waze er alligevel den store vinder uanset hvad; de seneste dages omtale af det mulige salg vil sikkert skaffe mange nye brugere til tjenesten.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Quadsat ApS

    Robotics Engineer

    Fyn

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Forretningsanalytiker

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura