Både Facebook og Google vil købe gps-app

Hvem får fat i den populære gps-tjeneste Waze? Det kan ende med en bud-krig.

Artikel top billede

De store internet-giganter kaster i øjeblikket milliarder af kroner på bordet for at få fat i den teknologi, der skal give dem et forspring i forhold til deres konkurrenter. Efter Facebooks køb af fototjenesten Instagram sidste år og Yahoos overtagelse af blogplatformen Tumblr i denne uge kan den israelske navigations-app Waze blive det næste store opkøb i internet-branchen.

Ifølge nyhedsbureauet Bloomberg er både Facebook og Google interesseret i at købe Waze. Det lille selskab har modtaget henvendelser fra flere mulige købere og forlanger en pris på mere end 5,6 milliarder kroner. Hvis det ender med en bud-krig mellem Facebook og Google, kan prisen blive endnu højere.

Waze har udviklet en gratis gps-app til iOS, Android og Blackberry, der bygger på crowd-sourcing. Det er altså brugerne selv, der bidrager med informationer og dermed er med til at forbedre kort og ruter. Det betyder også, at tjenesten bliver bedre, jo flere brugere der kommer på.

I Danmark og de fleste andre europæiske lande er der stadig relativt få brugere, men tjenesten er meget populær i USA og her kan Waze da også levere de bedste ruteforslag.

ComON har tidligere set nærmere på Waze, og dengang fungerede tjenesten bedst i hovedstadsområdet i Danmark. Her er der også direkte trafikopdateringer fra andre brugere, som løbende bliver hentet ned på telefonen.

Waze fylder ikke meget på den mobile enhed, men det betyder også at den hele tiden skal hente kortmateriale og det kan blive svært, hvis man er i et område med dårlig dækning eller i udlandet.

I øjeblikket er der mellem 40 og 50 millioner brugere, fortæller Waze, som ligner et oplagt opkøb for både Facebook og Google. Det sociale netværk kunne bruge gps-tjenesten til at skabe kontakt til sine medlemmer, når de er undervejs i bilen. Google arbejder allerede på at udvide sin Maps-tjeneste med sociale funktioner og her ville Waze passe perfekt ind.

Facebook og Google kommer fra en stationær verden, men en stor del af brugerne anvender efterhånden mobile enheder. It-giganterne har haft svært ved at følge med den mobile trend - og forsøger nu at løse problemet ved at købe sig til den nødvendige teknologi.

Ifølge Bloomberg har Waze endnu ikke besluttet, om man overhovedet vil sælge selskabet eller blot søge ny investeringskapital. Men Waze er alligevel den store vinder uanset hvad; de seneste dages omtale af det mulige salg vil sikkert skaffe mange nye brugere til tjenesten.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS