Både Facebook og Google vil købe gps-app

Hvem får fat i den populære gps-tjeneste Waze? Det kan ende med en bud-krig.

Artikel top billede

De store internet-giganter kaster i øjeblikket milliarder af kroner på bordet for at få fat i den teknologi, der skal give dem et forspring i forhold til deres konkurrenter. Efter Facebooks køb af fototjenesten Instagram sidste år og Yahoos overtagelse af blogplatformen Tumblr i denne uge kan den israelske navigations-app Waze blive det næste store opkøb i internet-branchen.

Ifølge nyhedsbureauet Bloomberg er både Facebook og Google interesseret i at købe Waze. Det lille selskab har modtaget henvendelser fra flere mulige købere og forlanger en pris på mere end 5,6 milliarder kroner. Hvis det ender med en bud-krig mellem Facebook og Google, kan prisen blive endnu højere.

Waze har udviklet en gratis gps-app til iOS, Android og Blackberry, der bygger på crowd-sourcing. Det er altså brugerne selv, der bidrager med informationer og dermed er med til at forbedre kort og ruter. Det betyder også, at tjenesten bliver bedre, jo flere brugere der kommer på.

I Danmark og de fleste andre europæiske lande er der stadig relativt få brugere, men tjenesten er meget populær i USA og her kan Waze da også levere de bedste ruteforslag.

ComON har tidligere set nærmere på Waze, og dengang fungerede tjenesten bedst i hovedstadsområdet i Danmark. Her er der også direkte trafikopdateringer fra andre brugere, som løbende bliver hentet ned på telefonen.

Waze fylder ikke meget på den mobile enhed, men det betyder også at den hele tiden skal hente kortmateriale og det kan blive svært, hvis man er i et område med dårlig dækning eller i udlandet.

I øjeblikket er der mellem 40 og 50 millioner brugere, fortæller Waze, som ligner et oplagt opkøb for både Facebook og Google. Det sociale netværk kunne bruge gps-tjenesten til at skabe kontakt til sine medlemmer, når de er undervejs i bilen. Google arbejder allerede på at udvide sin Maps-tjeneste med sociale funktioner og her ville Waze passe perfekt ind.

Facebook og Google kommer fra en stationær verden, men en stor del af brugerne anvender efterhånden mobile enheder. It-giganterne har haft svært ved at følge med den mobile trend - og forsøger nu at løse problemet ved at købe sig til den nødvendige teknologi.

Ifølge Bloomberg har Waze endnu ikke besluttet, om man overhovedet vil sælge selskabet eller blot søge ny investeringskapital. Men Waze er alligevel den store vinder uanset hvad; de seneste dages omtale af det mulige salg vil sikkert skaffe mange nye brugere til tjenesten.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S