USA skal bruge malware mod pirater

En kommission foreslår, at elektroniske angreb mod piraters computere skal legaliseres.

Artikel top billede

En amerikansk kommission med tidligere regerings-medlemmer, militærfolk og den tidligere Intel-chef Craig Barrett anbefaler nu at bruge spyware, trojanere og rootkits som våben mod formodede pirater. Den såkaldte "Commission on the Theft of American Intellectual Property" har fremlagt en rapport på 84 sider, som indeholder radikale forslag til bekæmpelse af piratkopiering.

En del af metoderne er ulovlige under den nuværende lovgivning i USA, men kommissionen foreslår, at de legaliseres.

Et af forslagene i rapporten er, at rootkits skal overvåge indholdet på computeren hos potentielle pirater. Hvis softwaren finder ulovligt indhold, bliver computeren automatisk spærret, og der kommer et skærmbillede, hvor brugeren opfordres til at kontakte politiet for at få et kodeord til at låse computeren op igen.

Det minder om den ransomware, som går helt tilbage til 1989. Dengang kom det første malware, Aids Trojan Disk, der krypterede data på computeren og dermed tog disse filer som "gidsel".

Men rapporten har flere forslag. Hvis softwaren opdager en piratkopi, kan man tage et billede af brugeren med computerens webcam og sende det til politiet eller smugle malware ind for at ødelægge software eller hele computeren.

Lovgivningen skal ændres, så det bliver lovligt at trænge ind i piraternes netværk og på deres computer og forvolde skade med elektroniske angreb.

I kommissionen sidder foruden Craig Barrett også den tidligere amerikanske ambassadør i Kina og guvernør i Utah, Jon Huntsman. Kina bliver da også udpeget som den største trussel når det gælder piratkopiering i rapporten. Den beskæftiger sig især med truslen mod USA fra udenlandske pirater.

Den kendte aktivist og forfatter Cory Doctorew betegner rapportens indhold som "vanvittigt" og sammenligner forslagene med de metoder, som anvendes af diktatorer og kriminelle bander.

Annonce

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Test Manager til Drift- og Støttesektionen ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S