USA skal bruge malware mod pirater

En kommission foreslår, at elektroniske angreb mod piraters computere skal legaliseres.

Artikel top billede

En amerikansk kommission med tidligere regerings-medlemmer, militærfolk og den tidligere Intel-chef Craig Barrett anbefaler nu at bruge spyware, trojanere og rootkits som våben mod formodede pirater. Den såkaldte "Commission on the Theft of American Intellectual Property" har fremlagt en rapport på 84 sider, som indeholder radikale forslag til bekæmpelse af piratkopiering.

En del af metoderne er ulovlige under den nuværende lovgivning i USA, men kommissionen foreslår, at de legaliseres.

Et af forslagene i rapporten er, at rootkits skal overvåge indholdet på computeren hos potentielle pirater. Hvis softwaren finder ulovligt indhold, bliver computeren automatisk spærret, og der kommer et skærmbillede, hvor brugeren opfordres til at kontakte politiet for at få et kodeord til at låse computeren op igen.

Det minder om den ransomware, som går helt tilbage til 1989. Dengang kom det første malware, Aids Trojan Disk, der krypterede data på computeren og dermed tog disse filer som "gidsel".

Men rapporten har flere forslag. Hvis softwaren opdager en piratkopi, kan man tage et billede af brugeren med computerens webcam og sende det til politiet eller smugle malware ind for at ødelægge software eller hele computeren.

Lovgivningen skal ændres, så det bliver lovligt at trænge ind i piraternes netværk og på deres computer og forvolde skade med elektroniske angreb.

I kommissionen sidder foruden Craig Barrett også den tidligere amerikanske ambassadør i Kina og guvernør i Utah, Jon Huntsman. Kina bliver da også udpeget som den største trussel når det gælder piratkopiering i rapporten. Den beskæftiger sig især med truslen mod USA fra udenlandske pirater.

Den kendte aktivist og forfatter Cory Doctorew betegner rapportens indhold som "vanvittigt" og sammenligner forslagene med de metoder, som anvendes af diktatorer og kriminelle bander.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job