USA skal bruge malware mod pirater

En kommission foreslår, at elektroniske angreb mod piraters computere skal legaliseres.

Artikel top billede

En amerikansk kommission med tidligere regerings-medlemmer, militærfolk og den tidligere Intel-chef Craig Barrett anbefaler nu at bruge spyware, trojanere og rootkits som våben mod formodede pirater. Den såkaldte "Commission on the Theft of American Intellectual Property" har fremlagt en rapport på 84 sider, som indeholder radikale forslag til bekæmpelse af piratkopiering.

En del af metoderne er ulovlige under den nuværende lovgivning i USA, men kommissionen foreslår, at de legaliseres.

Et af forslagene i rapporten er, at rootkits skal overvåge indholdet på computeren hos potentielle pirater. Hvis softwaren finder ulovligt indhold, bliver computeren automatisk spærret, og der kommer et skærmbillede, hvor brugeren opfordres til at kontakte politiet for at få et kodeord til at låse computeren op igen.

Det minder om den ransomware, som går helt tilbage til 1989. Dengang kom det første malware, Aids Trojan Disk, der krypterede data på computeren og dermed tog disse filer som "gidsel".

Men rapporten har flere forslag. Hvis softwaren opdager en piratkopi, kan man tage et billede af brugeren med computerens webcam og sende det til politiet eller smugle malware ind for at ødelægge software eller hele computeren.

Lovgivningen skal ændres, så det bliver lovligt at trænge ind i piraternes netværk og på deres computer og forvolde skade med elektroniske angreb.

I kommissionen sidder foruden Craig Barrett også den tidligere amerikanske ambassadør i Kina og guvernør i Utah, Jon Huntsman. Kina bliver da også udpeget som den største trussel når det gælder piratkopiering i rapporten. Den beskæftiger sig især med truslen mod USA fra udenlandske pirater.

Den kendte aktivist og forfatter Cory Doctorew betegner rapportens indhold som "vanvittigt" og sammenligner forslagene med de metoder, som anvendes af diktatorer og kriminelle bander.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S