USA skal bruge malware mod pirater

En kommission foreslår, at elektroniske angreb mod piraters computere skal legaliseres.

Artikel top billede

En amerikansk kommission med tidligere regerings-medlemmer, militærfolk og den tidligere Intel-chef Craig Barrett anbefaler nu at bruge spyware, trojanere og rootkits som våben mod formodede pirater. Den såkaldte "Commission on the Theft of American Intellectual Property" har fremlagt en rapport på 84 sider, som indeholder radikale forslag til bekæmpelse af piratkopiering.

En del af metoderne er ulovlige under den nuværende lovgivning i USA, men kommissionen foreslår, at de legaliseres.

Et af forslagene i rapporten er, at rootkits skal overvåge indholdet på computeren hos potentielle pirater. Hvis softwaren finder ulovligt indhold, bliver computeren automatisk spærret, og der kommer et skærmbillede, hvor brugeren opfordres til at kontakte politiet for at få et kodeord til at låse computeren op igen.

Det minder om den ransomware, som går helt tilbage til 1989. Dengang kom det første malware, Aids Trojan Disk, der krypterede data på computeren og dermed tog disse filer som "gidsel".

Men rapporten har flere forslag. Hvis softwaren opdager en piratkopi, kan man tage et billede af brugeren med computerens webcam og sende det til politiet eller smugle malware ind for at ødelægge software eller hele computeren.

Lovgivningen skal ændres, så det bliver lovligt at trænge ind i piraternes netværk og på deres computer og forvolde skade med elektroniske angreb.

I kommissionen sidder foruden Craig Barrett også den tidligere amerikanske ambassadør i Kina og guvernør i Utah, Jon Huntsman. Kina bliver da også udpeget som den største trussel når det gælder piratkopiering i rapporten. Den beskæftiger sig især med truslen mod USA fra udenlandske pirater.

Den kendte aktivist og forfatter Cory Doctorew betegner rapportens indhold som "vanvittigt" og sammenligner forslagene med de metoder, som anvendes af diktatorer og kriminelle bander.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

AI i det offentlige - København

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S