Køb en iPad i det pureste guld

På hotel i Dubai har hotellets gavebutik en noget ekstravagant vare på hylden.

Artikel top billede

Arkivfoto

Apple-produkter kritiseres ofte for at være dyrere end sammenlignelige produkter - uden et æble-mærkat i nakken.

Den diskussion fortsætter. Men i Dubai på et hotel er der definitivt ingen tvivl om, at det er Apple-tabletten, der er det markant dyreste produkt.

En Apple iPad pakket ind i guld - 24 karats guld.

På hotellet Burj Al Arab, der hævder at være det mest luksuriøse hotel i verden med privat landingsplatform til helikoptere og private strande, bliver en forgyldt iPad standardudstyr i 202 værelser. Her skal den bruges som fjernbetjening til alt, der kan styres trådløst. Vil man have den med hjem, koster den 10.200 dollar i hotellets gavebutik.

På bagsiden bliver der angiveligt indgraveret "Stay Different". En parafrase på Apples gamle motto "Think Different".

Hvis prisen og en tur til de forenede arabiske emirater ikke har afskrækket dig, kan vi oplyse, at der er tale om en 4. generations iPad med 3G og Wi-Fi og 128 GB, skriver Toms Hardware.

Det bliver det engelske firma Gold & Co., der skal dyppe Apple-tabletterne i guld. Det har de tidligere gjort med Blackberries og iPhones.

Hvis man ser videoen fra det luksuriøse hotel under artiklen, kommer det ikke som en overraskelse, at forgyldte iPads er en del af indretningen.

LÆS OGSÅ:

Her er de mest kiksede blærerøvsmobiler

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-projektleder til PET

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job