Dansk tilbuds-site sendt i skammekrog - mister E-mærket

Advarer forbrugere mod Tilbudibyen.dk.

Artikel top billede

I sidste uge blev dealsitet Tilbudibyen.dk politianmeldt. Nu mister det også E-mærket.

Efter "uforholdsmæssigt mange forbrugerhenvendelser" og altså en politianmeldelse for vildledende markedsføring er bægeret flydt over.

I skrivende stund bryster Tilbudibyen sig stadig med lånte fjer - og har E-mærket synligt på sin forside. Klikker man på det, kommer man dog til den side, der beskriver, at mærket ikke er gyldigt. Organisationen oplyser, at tilbudssiden vil få en dagbøde på 1000 kroner, indtil det bliver fjernet for uretmæssigt brug af mærket.

Det var Forbrugerombudsmanden, der i sidste uge politianmeldte Tilbudibyen.dk for vildledende markedsføring.

Klagerne hænger sammen med, at nogle kunder har fået hævet penge på deres konti for tidligt - eller også har de aldrig modtaget den tjeneste, de bestilte. 

Mod reglerne

De to fremgangsmetoder er ikke forenelige med at være en del af mærkningsordningen, forklarer direktør Lars Schmidt Larsen i E-mærket.

"Når en netbutik på så groft vis overtræder gældende lov, kan vi som mærkningsordning naturligvis ikke gøre andet end at fratage netbutikken deres e-mærke," siger Lars Schmidt Larsen.
 
Organisationen har fået mange klager og henvendelser vedrørende Tilbudibyen, men forventer, at der er flere, som er blevet snydt eller som burde klage, og de opfordres til at kontakte E-mærket.

Tilbudibyen har haft mulighed for at forklare deres side af sagen, men ifølge E-mærket har forklaringerne ikke været tilfredsstillende. Og de mister altså nu mærket, som de fik i slutningen af 2012.

Der er 1.500 netbutikker i E-mærkets mærkningsordning.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS