Dansk tilbuds-site sendt i skammekrog - mister E-mærket

Advarer forbrugere mod Tilbudibyen.dk.

Artikel top billede

I sidste uge blev dealsitet Tilbudibyen.dk politianmeldt. Nu mister det også E-mærket.

Efter "uforholdsmæssigt mange forbrugerhenvendelser" og altså en politianmeldelse for vildledende markedsføring er bægeret flydt over.

I skrivende stund bryster Tilbudibyen sig stadig med lånte fjer - og har E-mærket synligt på sin forside. Klikker man på det, kommer man dog til den side, der beskriver, at mærket ikke er gyldigt. Organisationen oplyser, at tilbudssiden vil få en dagbøde på 1000 kroner, indtil det bliver fjernet for uretmæssigt brug af mærket.

Det var Forbrugerombudsmanden, der i sidste uge politianmeldte Tilbudibyen.dk for vildledende markedsføring.

Klagerne hænger sammen med, at nogle kunder har fået hævet penge på deres konti for tidligt - eller også har de aldrig modtaget den tjeneste, de bestilte. 

Mod reglerne

De to fremgangsmetoder er ikke forenelige med at være en del af mærkningsordningen, forklarer direktør Lars Schmidt Larsen i E-mærket.

"Når en netbutik på så groft vis overtræder gældende lov, kan vi som mærkningsordning naturligvis ikke gøre andet end at fratage netbutikken deres e-mærke," siger Lars Schmidt Larsen.
 
Organisationen har fået mange klager og henvendelser vedrørende Tilbudibyen, men forventer, at der er flere, som er blevet snydt eller som burde klage, og de opfordres til at kontakte E-mærket.

Tilbudibyen har haft mulighed for at forklare deres side af sagen, men ifølge E-mærket har forklaringerne ikke været tilfredsstillende. Og de mister altså nu mærket, som de fik i slutningen af 2012.

Der er 1.500 netbutikker i E-mærkets mærkningsordning.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Chef til stor applikationstransformation i Forsvaret

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP logistikproces specialist til Forsvarsministeriet Materiel- og indkøbsstyrelsen

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird