Dansk tilbuds-site sendt i skammekrog - mister E-mærket

Advarer forbrugere mod Tilbudibyen.dk.

Artikel top billede

I sidste uge blev dealsitet Tilbudibyen.dk politianmeldt. Nu mister det også E-mærket.

Efter "uforholdsmæssigt mange forbrugerhenvendelser" og altså en politianmeldelse for vildledende markedsføring er bægeret flydt over.

I skrivende stund bryster Tilbudibyen sig stadig med lånte fjer - og har E-mærket synligt på sin forside. Klikker man på det, kommer man dog til den side, der beskriver, at mærket ikke er gyldigt. Organisationen oplyser, at tilbudssiden vil få en dagbøde på 1000 kroner, indtil det bliver fjernet for uretmæssigt brug af mærket.

Det var Forbrugerombudsmanden, der i sidste uge politianmeldte Tilbudibyen.dk for vildledende markedsføring.

Klagerne hænger sammen med, at nogle kunder har fået hævet penge på deres konti for tidligt - eller også har de aldrig modtaget den tjeneste, de bestilte. 

Mod reglerne

De to fremgangsmetoder er ikke forenelige med at være en del af mærkningsordningen, forklarer direktør Lars Schmidt Larsen i E-mærket.

"Når en netbutik på så groft vis overtræder gældende lov, kan vi som mærkningsordning naturligvis ikke gøre andet end at fratage netbutikken deres e-mærke," siger Lars Schmidt Larsen.
 
Organisationen har fået mange klager og henvendelser vedrørende Tilbudibyen, men forventer, at der er flere, som er blevet snydt eller som burde klage, og de opfordres til at kontakte E-mærket.

Tilbudibyen har haft mulighed for at forklare deres side af sagen, men ifølge E-mærket har forklaringerne ikke været tilfredsstillende. Og de mister altså nu mærket, som de fik i slutningen af 2012.

Der er 1.500 netbutikker i E-mærkets mærkningsordning.

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger chef for Lokal It - Region Øst

Region Sjælland

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird