Dansk tilbuds-site sendt i skammekrog - mister E-mærket

Advarer forbrugere mod Tilbudibyen.dk.

Artikel top billede

I sidste uge blev dealsitet Tilbudibyen.dk politianmeldt. Nu mister det også E-mærket.

Efter "uforholdsmæssigt mange forbrugerhenvendelser" og altså en politianmeldelse for vildledende markedsføring er bægeret flydt over.

I skrivende stund bryster Tilbudibyen sig stadig med lånte fjer - og har E-mærket synligt på sin forside. Klikker man på det, kommer man dog til den side, der beskriver, at mærket ikke er gyldigt. Organisationen oplyser, at tilbudssiden vil få en dagbøde på 1000 kroner, indtil det bliver fjernet for uretmæssigt brug af mærket.

Det var Forbrugerombudsmanden, der i sidste uge politianmeldte Tilbudibyen.dk for vildledende markedsføring.

Klagerne hænger sammen med, at nogle kunder har fået hævet penge på deres konti for tidligt - eller også har de aldrig modtaget den tjeneste, de bestilte. 

Mod reglerne

De to fremgangsmetoder er ikke forenelige med at være en del af mærkningsordningen, forklarer direktør Lars Schmidt Larsen i E-mærket.

"Når en netbutik på så groft vis overtræder gældende lov, kan vi som mærkningsordning naturligvis ikke gøre andet end at fratage netbutikken deres e-mærke," siger Lars Schmidt Larsen.
 
Organisationen har fået mange klager og henvendelser vedrørende Tilbudibyen, men forventer, at der er flere, som er blevet snydt eller som burde klage, og de opfordres til at kontakte E-mærket.

Tilbudibyen har haft mulighed for at forklare deres side af sagen, men ifølge E-mærket har forklaringerne ikke været tilfredsstillende. Og de mister altså nu mærket, som de fik i slutningen af 2012.

Der er 1.500 netbutikker i E-mærkets mærkningsordning.

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - En unik mulighed

Midtjylland

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job