Populær iPhone-app klar til Android - download her

App'en Vine har i flere måneder været et hit på iPhone, og nu er den klar til Android-platformen.

Artikel top billede

Siden januar har Phone-ejere haft mulighed for at lege med app'en Vine, som Twitter står bag. 

Nu er app'en klar til Android - og kan downloades her.

Vine er på samme måde som Twitter en minimalistisk kommunikationsform, men i stedet for tekst bruges der video - og ikke særlig meget.

En video kan maksimalt vare seks sekunder, og det er muligt at brygge den sammen med flere bittesmå klip.

Resultatet kommer umiddelbart til at minde om en GIF-animation, som de seneste år har fået et comeback på nettet.

Vine har fået en blandet modtagelse i Android-land, hvor cirka 5.000 personer har anmeldt app'en på Google Play. Den har i skrivende stund en middelkarakter på 3,2 ud af 5.

Den nye app virker kun på enheder med Android 4.0 eller højere, og de små videoklip kan i øjeblikket deles på både Twitter og Facebook.

App'en blev lanceret i går aftes, og samtidig lykkedes det en 16-årig bruger at omgå seks sekunders begrænsningen på Vine.

Han fik ifølge Mashable.com lagt en hel musikvideo med Rick Astley på Vine.

Det er efterhånden en velkendt spøg og betegnes som 'Rick Roll', når man får nogen til at klikke på et link til musikvideoen under påskud af, at den er noget helt andet og mere interessant.

Musikvideoen er siden blevet fjernet fra Vine.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP logistikproces specialist til Forsvarsministeriet Materiel- og indkøbsstyrelsen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv It-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets it-organisation, Cyberdivisionen, Hvidovre

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Teknisk stærk senior IT-projektleder til PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil