Elgiganten vil sælge hardware til erhvervskunder

Butikskædens nye erhvervsafdeling går efter både private og offentlige kunder.

Artikel top billede

Landets største butikskæde inden for forbrugerelektronik vil kopiere sin succes på consumermarkedet og sætter nu sit salg til traditionelle erhvervskunder i system. Kæden vil tilbyde blandt andet computere, mobiltelefoner, printere og hårde hvidevarer til private virksomheder og offentlige institutioner.

"Vi ønsker at handle med stor som lille. Om det er den lille tømrerforretning eller en virksomhed med flere hundrede ansatte gør ingen forskel," siger lederen af den nye erhvervsafdeling, Mads Stenger.

Han siger, at filosofien bag det nye initiativ er at sælge kendte mærkevarer til lave priser kombineret med professionel og personlig rådgivning af kunderne - blandt andet ved at erhvervskunder får tilknyttet en personlig kontaktperson.

Mads Stenger forventer at tage kunder fra andre af de store retailkæder som Bilka, Expert, og Computercity. Derimod mener han ikke, at mindre it-forhandlere behøver at ligge søvnløse om natten på grund af Elgigantens erhvervsoffensiv.

"Vores hovedfokus er på hardware, og små erhvervsforhandlere har nogle kompetencer på eksempelvis server-setup og mere avancerede løsninger, som vi ikke kan tilbyde," siger Mads Stenger.

Sammen med distributøren Also vil Elgiganten dog også tilbyde mindre løsninger indenfor netværk.

Elgigantens norske og svenske søsterselskaber arbejder i forvejen med særskilte business-centre, hvor erhvervskunderne kan købe ind. Mads Stenger forventer, at Elgiganten i Danmark med tiden også vil indføre det koncept.

Elgiganten er desuden godkendt som leverandør på SKI-aftale 02.14 for undervisningsudstyr og forbrugerelektronik. Det åbner også for mere målrettet salg til de større offentlige kunder.

Læs også:

Ingen krise her: Elgiganten er fortsat Dixons' guldæg
Elgiganten kværner konkurrenterne - igen igen
Lokal forhandler: Jeg ryster ikke i bukserne over Elgigantens mega-butik

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura