Elgiganten vil sælge hardware til erhvervskunder

Butikskædens nye erhvervsafdeling går efter både private og offentlige kunder.

Artikel top billede

Landets største butikskæde inden for forbrugerelektronik vil kopiere sin succes på consumermarkedet og sætter nu sit salg til traditionelle erhvervskunder i system. Kæden vil tilbyde blandt andet computere, mobiltelefoner, printere og hårde hvidevarer til private virksomheder og offentlige institutioner.

"Vi ønsker at handle med stor som lille. Om det er den lille tømrerforretning eller en virksomhed med flere hundrede ansatte gør ingen forskel," siger lederen af den nye erhvervsafdeling, Mads Stenger.

Han siger, at filosofien bag det nye initiativ er at sælge kendte mærkevarer til lave priser kombineret med professionel og personlig rådgivning af kunderne - blandt andet ved at erhvervskunder får tilknyttet en personlig kontaktperson.

Mads Stenger forventer at tage kunder fra andre af de store retailkæder som Bilka, Expert, og Computercity. Derimod mener han ikke, at mindre it-forhandlere behøver at ligge søvnløse om natten på grund af Elgigantens erhvervsoffensiv.

"Vores hovedfokus er på hardware, og små erhvervsforhandlere har nogle kompetencer på eksempelvis server-setup og mere avancerede løsninger, som vi ikke kan tilbyde," siger Mads Stenger.

Sammen med distributøren Also vil Elgiganten dog også tilbyde mindre løsninger indenfor netværk.

Elgigantens norske og svenske søsterselskaber arbejder i forvejen med særskilte business-centre, hvor erhvervskunderne kan købe ind. Mads Stenger forventer, at Elgiganten i Danmark med tiden også vil indføre det koncept.

Elgiganten er desuden godkendt som leverandør på SKI-aftale 02.14 for undervisningsudstyr og forbrugerelektronik. Det åbner også for mere målrettet salg til de større offentlige kunder.

Læs også:

Ingen krise her: Elgiganten er fortsat Dixons' guldæg
Elgiganten kværner konkurrenterne - igen igen
Lokal forhandler: Jeg ryster ikke i bukserne over Elgigantens mega-butik

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,