Elgiganten vil sælge hardware til erhvervskunder

Butikskædens nye erhvervsafdeling går efter både private og offentlige kunder.

Artikel top billede

Landets største butikskæde inden for forbrugerelektronik vil kopiere sin succes på consumermarkedet og sætter nu sit salg til traditionelle erhvervskunder i system. Kæden vil tilbyde blandt andet computere, mobiltelefoner, printere og hårde hvidevarer til private virksomheder og offentlige institutioner.

"Vi ønsker at handle med stor som lille. Om det er den lille tømrerforretning eller en virksomhed med flere hundrede ansatte gør ingen forskel," siger lederen af den nye erhvervsafdeling, Mads Stenger.

Han siger, at filosofien bag det nye initiativ er at sælge kendte mærkevarer til lave priser kombineret med professionel og personlig rådgivning af kunderne - blandt andet ved at erhvervskunder får tilknyttet en personlig kontaktperson.

Mads Stenger forventer at tage kunder fra andre af de store retailkæder som Bilka, Expert, og Computercity. Derimod mener han ikke, at mindre it-forhandlere behøver at ligge søvnløse om natten på grund af Elgigantens erhvervsoffensiv.

"Vores hovedfokus er på hardware, og små erhvervsforhandlere har nogle kompetencer på eksempelvis server-setup og mere avancerede løsninger, som vi ikke kan tilbyde," siger Mads Stenger.

Sammen med distributøren Also vil Elgiganten dog også tilbyde mindre løsninger indenfor netværk.

Elgigantens norske og svenske søsterselskaber arbejder i forvejen med særskilte business-centre, hvor erhvervskunderne kan købe ind. Mads Stenger forventer, at Elgiganten i Danmark med tiden også vil indføre det koncept.

Elgiganten er desuden godkendt som leverandør på SKI-aftale 02.14 for undervisningsudstyr og forbrugerelektronik. Det åbner også for mere målrettet salg til de større offentlige kunder.

Læs også:

Ingen krise her: Elgiganten er fortsat Dixons' guldæg
Elgiganten kværner konkurrenterne - igen igen
Lokal forhandler: Jeg ryster ikke i bukserne over Elgigantens mega-butik

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,