Elgiganten vil sælge hardware til erhvervskunder

Butikskædens nye erhvervsafdeling går efter både private og offentlige kunder.

Artikel top billede

Landets største butikskæde inden for forbrugerelektronik vil kopiere sin succes på consumermarkedet og sætter nu sit salg til traditionelle erhvervskunder i system. Kæden vil tilbyde blandt andet computere, mobiltelefoner, printere og hårde hvidevarer til private virksomheder og offentlige institutioner.

"Vi ønsker at handle med stor som lille. Om det er den lille tømrerforretning eller en virksomhed med flere hundrede ansatte gør ingen forskel," siger lederen af den nye erhvervsafdeling, Mads Stenger.

Han siger, at filosofien bag det nye initiativ er at sælge kendte mærkevarer til lave priser kombineret med professionel og personlig rådgivning af kunderne - blandt andet ved at erhvervskunder får tilknyttet en personlig kontaktperson.

Mads Stenger forventer at tage kunder fra andre af de store retailkæder som Bilka, Expert, og Computercity. Derimod mener han ikke, at mindre it-forhandlere behøver at ligge søvnløse om natten på grund af Elgigantens erhvervsoffensiv.

"Vores hovedfokus er på hardware, og små erhvervsforhandlere har nogle kompetencer på eksempelvis server-setup og mere avancerede løsninger, som vi ikke kan tilbyde," siger Mads Stenger.

Sammen med distributøren Also vil Elgiganten dog også tilbyde mindre løsninger indenfor netværk.

Elgigantens norske og svenske søsterselskaber arbejder i forvejen med særskilte business-centre, hvor erhvervskunderne kan købe ind. Mads Stenger forventer, at Elgiganten i Danmark med tiden også vil indføre det koncept.

Elgiganten er desuden godkendt som leverandør på SKI-aftale 02.14 for undervisningsudstyr og forbrugerelektronik. Det åbner også for mere målrettet salg til de større offentlige kunder.

Læs også:

Ingen krise her: Elgiganten er fortsat Dixons' guldæg
Elgiganten kværner konkurrenterne - igen igen
Lokal forhandler: Jeg ryster ikke i bukserne over Elgigantens mega-butik

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra XFlow

    Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

    Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S