Elgiganten vil sælge hardware til erhvervskunder

Butikskædens nye erhvervsafdeling går efter både private og offentlige kunder.

Artikel top billede

Landets største butikskæde inden for forbrugerelektronik vil kopiere sin succes på consumermarkedet og sætter nu sit salg til traditionelle erhvervskunder i system. Kæden vil tilbyde blandt andet computere, mobiltelefoner, printere og hårde hvidevarer til private virksomheder og offentlige institutioner.

"Vi ønsker at handle med stor som lille. Om det er den lille tømrerforretning eller en virksomhed med flere hundrede ansatte gør ingen forskel," siger lederen af den nye erhvervsafdeling, Mads Stenger.

Han siger, at filosofien bag det nye initiativ er at sælge kendte mærkevarer til lave priser kombineret med professionel og personlig rådgivning af kunderne - blandt andet ved at erhvervskunder får tilknyttet en personlig kontaktperson.

Mads Stenger forventer at tage kunder fra andre af de store retailkæder som Bilka, Expert, og Computercity. Derimod mener han ikke, at mindre it-forhandlere behøver at ligge søvnløse om natten på grund af Elgigantens erhvervsoffensiv.

"Vores hovedfokus er på hardware, og små erhvervsforhandlere har nogle kompetencer på eksempelvis server-setup og mere avancerede løsninger, som vi ikke kan tilbyde," siger Mads Stenger.

Sammen med distributøren Also vil Elgiganten dog også tilbyde mindre løsninger indenfor netværk.

Elgigantens norske og svenske søsterselskaber arbejder i forvejen med særskilte business-centre, hvor erhvervskunderne kan købe ind. Mads Stenger forventer, at Elgiganten i Danmark med tiden også vil indføre det koncept.

Elgiganten er desuden godkendt som leverandør på SKI-aftale 02.14 for undervisningsudstyr og forbrugerelektronik. Det åbner også for mere målrettet salg til de større offentlige kunder.

Læs også:

Ingen krise her: Elgiganten er fortsat Dixons' guldæg
Elgiganten kværner konkurrenterne - igen igen
Lokal forhandler: Jeg ryster ikke i bukserne over Elgigantens mega-butik

Annonce

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S