NemID holder Chromebooks ude af Danmark

En verdensomspændende offensiv for Googles styresystem Chrome går i en bue uden om Danmark.

Artikel top billede

6.600 detailbutikker rundt om i verden kan inden længe præsentere bærbare computere med Googles webbaserede styresystem Chrome OS som en del af deres varesortiment.

En lille, men væsentlig detalje betyder dog, at danske forbrugere ikke får glæde af Googles offensiv.

Det er efterhånden to år siden, at Google præsenterede de første Chromebooks, som senere er blevet relanceret med blandt andet touch-skærme.

Hidtil er de ellers meget skrabede og billige Chromebooks fortrinsvis blevet solgt gennem butikskæder som Best Buy og online via eksempelvis Amazon.

Google har dog aldrig gjort meget for at markedsføre Chromebooks til forbrugersegmentet.

I denne uge annoncerede Google så, at man sammen med hardwareproducenter som Acer, HP og Samsung vil levere Chromebooks til en stribe butikskæder rundt omkring i verden.

I USA får blandt andet kæder som Walmart og Staples Chromebooks på hylderne, ligesom som en række kæder inden for kontorudstyr også er med på vognen.

Google introducerer også Chromebooks til detailhandelen på i alt ti andre markeder som eksempelvis Storbritannien, Australien, Frankrig, Holland og Sverige, hvor det er detailkæder som Media Markt og Dixons, der får Chromebooks på hylderne.

I Sverige bliver det den Dixons-ejede kæde Elgiganten, der kommer til at stå for salget. Det kan derfor undre, at Google har valgt at gå uden om Danmark, hvor Elgiganten står ualmindeligt stærkt.

Men det er der ifølge Elgigantens danske salgschef, Jan Kirkedal, en ganske enkel forklaring på:

"Chromebooks understøtter ikke Java, og det bliver jo i Danmark brugt i blandt andet NemID. Så vi er blevet enige med Google om at lade være med at sælge Chromebooks i Danmark. Det ville skabe en risiko for, at kunderne fik en dårlig oplevelse, og det er hverken vi eller Google interesserede i," siger Jan Kirkedal.

Læs mere:

Google udvikler Chromebook med touch

Trods præmie på 850.000 kroner: Ingen kunne knække Chrome OS


Google gør Chrome klar til danske firmaer

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Mobilplan ApS

    Customer Support Specialist

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S