NemID holder Chromebooks ude af Danmark

En verdensomspændende offensiv for Googles styresystem Chrome går i en bue uden om Danmark.

Artikel top billede

6.600 detailbutikker rundt om i verden kan inden længe præsentere bærbare computere med Googles webbaserede styresystem Chrome OS som en del af deres varesortiment.

En lille, men væsentlig detalje betyder dog, at danske forbrugere ikke får glæde af Googles offensiv.

Det er efterhånden to år siden, at Google præsenterede de første Chromebooks, som senere er blevet relanceret med blandt andet touch-skærme.

Hidtil er de ellers meget skrabede og billige Chromebooks fortrinsvis blevet solgt gennem butikskæder som Best Buy og online via eksempelvis Amazon.

Google har dog aldrig gjort meget for at markedsføre Chromebooks til forbrugersegmentet.

I denne uge annoncerede Google så, at man sammen med hardwareproducenter som Acer, HP og Samsung vil levere Chromebooks til en stribe butikskæder rundt omkring i verden.

I USA får blandt andet kæder som Walmart og Staples Chromebooks på hylderne, ligesom som en række kæder inden for kontorudstyr også er med på vognen.

Google introducerer også Chromebooks til detailhandelen på i alt ti andre markeder som eksempelvis Storbritannien, Australien, Frankrig, Holland og Sverige, hvor det er detailkæder som Media Markt og Dixons, der får Chromebooks på hylderne.

I Sverige bliver det den Dixons-ejede kæde Elgiganten, der kommer til at stå for salget. Det kan derfor undre, at Google har valgt at gå uden om Danmark, hvor Elgiganten står ualmindeligt stærkt.

Men det er der ifølge Elgigantens danske salgschef, Jan Kirkedal, en ganske enkel forklaring på:

"Chromebooks understøtter ikke Java, og det bliver jo i Danmark brugt i blandt andet NemID. Så vi er blevet enige med Google om at lade være med at sælge Chromebooks i Danmark. Det ville skabe en risiko for, at kunderne fik en dårlig oplevelse, og det er hverken vi eller Google interesserede i," siger Jan Kirkedal.

Læs mere:

Google udvikler Chromebook med touch

Trods præmie på 850.000 kroner: Ingen kunne knække Chrome OS


Google gør Chrome klar til danske firmaer

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Genetec

    Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

    Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S