Enke frygter at blive klemt i gigantisk it-opgør

Midt i slagsmålet om 177 millioner kroner mellem revisionskæmper og storbanker, frygter en enke, at hendes krav mod John Trolle fra Memory Card drukner.

Artikel top billede

I denne uge har det langstrakte slagsmål i kølvandet på Memory Card Technology fyldt meget i pressens spalter.

Ikke underligt.

For på den ene side står storbankerne Danske Bank og Nordea via kurator Per Magid i boet efter den kollapsede virksomhed.

Og på den anden anden side står to af verdens største revisionshuse PwC og Ernst & Young, den tidligere bestyrelse bestående af flere aktive erhvervsfolk fra Aarhus og John Trolle.

Udfaldet blev, at revisionsselskaberne skal betale svimlende 177 millioner kroner til boet.

En regning som revisionerne, ifølge dommen, kan sende videre til John Trolle, der afsoner en seks år fængselsstraf for bedrageri.

Dom fra 2012: Skal betale
Dermed frygter en belgisk kvinde, Karin Herremanns, der har to belgiske retsinstansers ord for, at hun har krav på penge fra John Trolle, at hun kommer i klemme.

"Den eneste grund til at jeg er en lille smule skuffet, (over den danske erstatning-sags udfald, red.) er, at mit krav nok vil komme efter de nye krav," udtaler hun til Computerworld.

Den belgiske kvinde stod frem i bogen "En svindlers storhed og fald", der udkom tidligere på året, hvor hun fortalte om hele hendes sag.

Historien er, ifølge den tidligere ansatte hos John Trolles belgiske selskab, at hun lånte penge ud til John Trolle, på et tidspunkt, hvor han virkelig behøvede dem.

Det skete iøvrigt på et tidspunkt, hvor Karin Herremann stod i en sårbar situation, fordi hun netop havde mistet hendes mand.

Men John Trolle og hans kone støttede hende i sorgen, fortæller hun i bogen.

Så meget skal han betale hende

Derfor stolede hun også på, at hun ville få pengene tilbage.

Men sådan er det ikke gået.

For ifølge den seneste belgiske dom fra november 2012 skal John Trolle betale 208.666,66 euro - svarende til cirka 1,6 millioner kroner, som han havde lånt af Karin Herremanns.

Imidlertid oplyser Karin Herremanns til Computerworld, at hun fortsat ingen penge har modtaget fra John Trolle.

Computerworld har gentagne gange forsøgt at få fat i John Trolle, der i dag hedder John Rasmussen, men uden held.

I forbindelse med skriverier om samme belgiske gældssag, har John Trolle fra fængslet i Sdr. Omme tidligere over for BT sagt følgende:

"Det er fuldstændig rigtig, at der er noget om snakken, men kvinden har deltaget i en forretning, som hun selv har forårsaget en konkurs i. Og jeg har ingen ingen yderligere kommentarer," sagde han dengang om sagen med Karin Herremanns.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank