Sådan gør MIT-forskere programmering til en leg

Et hold MIT-forskere gør det nu muligt at forvandle almindelig engelsk tekst til kodesprog.

Artikel top billede

Det har altid krævet viden om et specifikt kodesprog at komme i gang med selv simpel programmering, men nu vender et hold forskere fra Massachusetts Institute of Technology (MIT) op og ned på det.

Det skriver techhive.com.

Forskerne har udviklet en metode til at forvandle helt almindelige engelske udtryk til kodesprog, og ifølge forskerne skal det gøre selv de mest uerfarne programmører i stand til hurtigt at udforme sin egen kode.

"Forsøget på at lave et datasæt ved at bruge naturligt sprog til at udforme regulære udtryk viser, at vores model udkonkurrerer basislinjer baseret på en state-of-the-art-model," skriver forskerne i deres konklusion.

Nu behøver du altså ikke kende til C++, PHP eller Assembly for at komme i gang.

Computer, lav et program til mig

Forskerne har udviklet en metode til at udforme såkaldte regulære udtryk, som blandt andet bruges til at afgrænse søgninger, ved blot at skrive noget så simpelt som "ord på tre bogstaver, der starter med X".

MIT-forskerne kan derefter tage udtrykket og forvandle det til korrekt kodesprog. Her bliver eksempelet fra før forvandlet til "\bX[A-Za-z]{2}\b,".

Ifølge forskerne er dette blot et simpelt eksempel på, hvad deres program kan håndtere, men de understreger samtidig, at den nye metode ikke gør folk til programmeringseksperter med et trylleslag.

Du kan læse mere om forskernes metoder her.

Læs også:

Dansk programmerings-spil til børn camoufleret som sjov og spas

Her er de vigtigste programmører

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv It-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets it-organisation, Cyberdivisionen, Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT Cyber- og Sikkerhedmedarbejder for Kommando og Kontrol Systemer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job