Sådan gør MIT-forskere programmering til en leg

Et hold MIT-forskere gør det nu muligt at forvandle almindelig engelsk tekst til kodesprog.

Artikel top billede

Det har altid krævet viden om et specifikt kodesprog at komme i gang med selv simpel programmering, men nu vender et hold forskere fra Massachusetts Institute of Technology (MIT) op og ned på det.

Det skriver techhive.com.

Forskerne har udviklet en metode til at forvandle helt almindelige engelske udtryk til kodesprog, og ifølge forskerne skal det gøre selv de mest uerfarne programmører i stand til hurtigt at udforme sin egen kode.

"Forsøget på at lave et datasæt ved at bruge naturligt sprog til at udforme regulære udtryk viser, at vores model udkonkurrerer basislinjer baseret på en state-of-the-art-model," skriver forskerne i deres konklusion.

Nu behøver du altså ikke kende til C++, PHP eller Assembly for at komme i gang.

Computer, lav et program til mig

Forskerne har udviklet en metode til at udforme såkaldte regulære udtryk, som blandt andet bruges til at afgrænse søgninger, ved blot at skrive noget så simpelt som "ord på tre bogstaver, der starter med X".

MIT-forskerne kan derefter tage udtrykket og forvandle det til korrekt kodesprog. Her bliver eksempelet fra før forvandlet til "\bX[A-Za-z]{2}\b,".

Ifølge forskerne er dette blot et simpelt eksempel på, hvad deres program kan håndtere, men de understreger samtidig, at den nye metode ikke gør folk til programmeringseksperter med et trylleslag.

Du kan læse mere om forskernes metoder her.

Læs også:

Dansk programmerings-spil til børn camoufleret som sjov og spas

Her er de vigtigste programmører

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S