Sådan gør MIT-forskere programmering til en leg

Et hold MIT-forskere gør det nu muligt at forvandle almindelig engelsk tekst til kodesprog.

Artikel top billede

Det har altid krævet viden om et specifikt kodesprog at komme i gang med selv simpel programmering, men nu vender et hold forskere fra Massachusetts Institute of Technology (MIT) op og ned på det.

Det skriver techhive.com.

Forskerne har udviklet en metode til at forvandle helt almindelige engelske udtryk til kodesprog, og ifølge forskerne skal det gøre selv de mest uerfarne programmører i stand til hurtigt at udforme sin egen kode.

"Forsøget på at lave et datasæt ved at bruge naturligt sprog til at udforme regulære udtryk viser, at vores model udkonkurrerer basislinjer baseret på en state-of-the-art-model," skriver forskerne i deres konklusion.

Nu behøver du altså ikke kende til C++, PHP eller Assembly for at komme i gang.

Computer, lav et program til mig

Forskerne har udviklet en metode til at udforme såkaldte regulære udtryk, som blandt andet bruges til at afgrænse søgninger, ved blot at skrive noget så simpelt som "ord på tre bogstaver, der starter med X".

MIT-forskerne kan derefter tage udtrykket og forvandle det til korrekt kodesprog. Her bliver eksempelet fra før forvandlet til "\bX[A-Za-z]{2}\b,".

Ifølge forskerne er dette blot et simpelt eksempel på, hvad deres program kan håndtere, men de understreger samtidig, at den nye metode ikke gør folk til programmeringseksperter med et trylleslag.

Du kan læse mere om forskernes metoder her.

Læs også:

Dansk programmerings-spil til børn camoufleret som sjov og spas

Her er de vigtigste programmører

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporter til Lokal IT i Slagelse

Region Sjælland

Patent- og Varemærkestyrelsen

Forretningsanalytiker

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura