Sådan gør MIT-forskere programmering til en leg

Et hold MIT-forskere gør det nu muligt at forvandle almindelig engelsk tekst til kodesprog.

Artikel top billede

Det har altid krævet viden om et specifikt kodesprog at komme i gang med selv simpel programmering, men nu vender et hold forskere fra Massachusetts Institute of Technology (MIT) op og ned på det.

Det skriver techhive.com.

Forskerne har udviklet en metode til at forvandle helt almindelige engelske udtryk til kodesprog, og ifølge forskerne skal det gøre selv de mest uerfarne programmører i stand til hurtigt at udforme sin egen kode.

"Forsøget på at lave et datasæt ved at bruge naturligt sprog til at udforme regulære udtryk viser, at vores model udkonkurrerer basislinjer baseret på en state-of-the-art-model," skriver forskerne i deres konklusion.

Nu behøver du altså ikke kende til C++, PHP eller Assembly for at komme i gang.

Computer, lav et program til mig

Forskerne har udviklet en metode til at udforme såkaldte regulære udtryk, som blandt andet bruges til at afgrænse søgninger, ved blot at skrive noget så simpelt som "ord på tre bogstaver, der starter med X".

MIT-forskerne kan derefter tage udtrykket og forvandle det til korrekt kodesprog. Her bliver eksempelet fra før forvandlet til "\bX[A-Za-z]{2}\b,".

Ifølge forskerne er dette blot et simpelt eksempel på, hvad deres program kan håndtere, men de understreger samtidig, at den nye metode ikke gør folk til programmeringseksperter med et trylleslag.

Du kan læse mere om forskernes metoder her.

Læs også:

Dansk programmerings-spil til børn camoufleret som sjov og spas

Her er de vigtigste programmører

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job