Seagate forsøger comeback med ny hybrid disk

Dyre og hurtige Flash-diske versus de billigere og mere adstadige snurrebasser. Den amerikanske producent Seagate er klar med en ny hybrid server-disk med det bedste fra begge verdener.

Artikel top billede

SSD-diske har de seneste år ædt sig ind på markedet på bekostning af traditionelle fysiske harddiske. Det har stillet disk-producenterne overfor valget mellem at satse på de hurtige, men dyre Flash-baserede SSD-diske og de billige og mere langsomme harddiske.

Opgøret mellem de to forskellige lagringsmedier er langt fra slut, hvis man skal tro seneste udspil fra den amerikanske producent Seagate, som netop har lanceret en hybrid-disk (Entreprise Turbo SSH), som retter sig mod markedet for server-diske.

Seagate praler med, at det nye produkt er verdens første hybrid-disk til enterprise-markedet, og de første sendinger er allerede leveret til storage-producenter og forhandlere, ligesom den nye disk type kan indbygges i IBM's serversystemer System x.

Enterprise Turbo SSHD kombinerer en 3,5 tommer 600 GB 15 K disk med et SSD-drive på 32 GB. Tilsammen leverer det en ydelse, der er op til tre gange hurtigere end en konventionel 3,5 tommer disk.

SSD-diske og hybrid-modeller har længe været udbredt i consumer-produkter, men det er først nu at hybrid-disk er tilstrækkelig pålidelige til at kunne bruges i enterprise-produkter - servere, etc.

Seagate har sammen med andre producenter af traditionelle harddiske meget på spil i den transformation, der er i gang, hvor flere og flere kræver en ydelse på niveau med SSD-diske.

Analytiker Henry Baltazar fra Forrester, siger til IDG News Service, at Seagate med sin hybrid-model ser ud til at satse på en gylden middelvej, hvor SSD-diske og traditionelle harddiske indbygges i integrerede disk-enheder.

Læs mere:

Seagate: Slut med hurtige harddiske til notebooks
Hold fast: Så hurtig er ny hybrid-disk

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S