Seagate forsøger comeback med ny hybrid disk

Dyre og hurtige Flash-diske versus de billigere og mere adstadige snurrebasser. Den amerikanske producent Seagate er klar med en ny hybrid server-disk med det bedste fra begge verdener.

Artikel top billede

SSD-diske har de seneste år ædt sig ind på markedet på bekostning af traditionelle fysiske harddiske. Det har stillet disk-producenterne overfor valget mellem at satse på de hurtige, men dyre Flash-baserede SSD-diske og de billige og mere langsomme harddiske.

Opgøret mellem de to forskellige lagringsmedier er langt fra slut, hvis man skal tro seneste udspil fra den amerikanske producent Seagate, som netop har lanceret en hybrid-disk (Entreprise Turbo SSH), som retter sig mod markedet for server-diske.

Seagate praler med, at det nye produkt er verdens første hybrid-disk til enterprise-markedet, og de første sendinger er allerede leveret til storage-producenter og forhandlere, ligesom den nye disk type kan indbygges i IBM's serversystemer System x.

Enterprise Turbo SSHD kombinerer en 3,5 tommer 600 GB 15 K disk med et SSD-drive på 32 GB. Tilsammen leverer det en ydelse, der er op til tre gange hurtigere end en konventionel 3,5 tommer disk.

SSD-diske og hybrid-modeller har længe været udbredt i consumer-produkter, men det er først nu at hybrid-disk er tilstrækkelig pålidelige til at kunne bruges i enterprise-produkter - servere, etc.

Seagate har sammen med andre producenter af traditionelle harddiske meget på spil i den transformation, der er i gang, hvor flere og flere kræver en ydelse på niveau med SSD-diske.

Analytiker Henry Baltazar fra Forrester, siger til IDG News Service, at Seagate med sin hybrid-model ser ud til at satse på en gylden middelvej, hvor SSD-diske og traditionelle harddiske indbygges i integrerede disk-enheder.

Læs mere:

Seagate: Slut med hurtige harddiske til notebooks
Hold fast: Så hurtig er ny hybrid-disk

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos